2021 Memur ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak?

Bugün ki makalemizde 2021 memur ve emekli maaşı zammı ne kadar olacak sorusuna güncel veriler ile yanıt vermek istiyoruz ve hesaplayacağız. Bilindiği üzere devlet, memur ve emekli maaşlarına enflasyon verilerini de dikkate almak sureti ile 6 ayda bir zam yapar. Bu zammın ilki yılbaşında kararlaştırılmak sureti ile Ocak ayı zammı olarak yansıtılır. Öyle ki asgari ücret zammı da yine yılbaşında belirlenir ve senelik olarak yapılır.

An itibari ile Temmuz ayına girmek üzereyiz ve devletin açıklayacağı 6 aylık enflasyon verilerine göre memur maaşları ile alakalı olarak yapılacak olan zam ciddi manada hızlı bir şekilde belli olacak. Aslına bakarsanız bununla alakalı olarak kesin bilgiler vermek söz konusu değil. Ancak yine de bu anlamda ki genel hesaplar ve ekonomi yorumcularının da hesaplamalarını dikkate alarak elimizden geldiğince bilgiler sunacağız.

Memur ve Emekli Maaşı Zammı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikli olarak devletin maaş politikaları ile alakalı olarak belirleyici olan en önemli verilerden birisi de enflasyon verileri olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki enflasyon verilerinde de yılbaşı zammı hesaplanır iken yıllık enflasyon verileri, Temmuz maaşı zammı hesaplanırken ise 6 aylık enflasyon verileri dikkate alınarak bir oran verilir.

Memur ve emekli maaşı zammı hesaplama işlemi enflasyon verilerine göre yapılırken tabi ki bazı unsurlar için şuan hesaplamalar belli durumda. Devlet, her ayın ilk haftası enflasyon verilerini dikkate alarak ciddi manada somut adımlar atıyor emek yanlış olmaz. Hesaplama yapılırken?

  • 6 Aylık Tüketici Enflasyon Verileri
  • Sabit Zam Değeri

dikkate alınır. Devlet, 2021 yılı içerisinde tüm memur ve emeklilere %3 oranında kesin bir zam değeri için sendika ile anlaşma yapmıştı. Şimdi ise tüketici enflasyonu verileri bu noktada çok ciddi anlamda önem arz edecek. 5 aylık tüketici enflasyon oranı geçtiğimiz günlerde %6,39 olarak açıklanmıştı. Aslında bu, bizlere kesin bir şekilde hesaplama yapma imkanını verecek ve enflasyon farkı hesaplama noktasında da zammın tam olarak ne kadar olacağını gösterecek.

Temmuz Memur ve Emekli Maaşı Zammı

Temmuz Ayı Memur ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar?

Temmuz ayı içerisine girmek üzereyiz ve 5 aylık veriler dikkate alındığı zaman şuan ki hesaplamalar ile bir tablo söz konusu hale geldi demek yanlış olmaz. %3 zaten kesin olarak alınacak zam oranı olarak dikkatleri çekiyordu. 5 aylık kayıp olarak ise %4,45 enflasyon farkı zammı verilecek gibi görünüyor.

Temmuz ayı içerisinde devlet memurları ve emekliler için maaş zammı oranı %7,45 oranında olacak. Bu tabi ki minimum değer. Haziran ayı içerisinde ki veriler de dikkate alındığı zaman %0,15 civarında +/- oynama meydana gelebilir. Ancak yine de hesaplamalarımızı bunun üzerine yaparak yukarıdaki gibi bir tablo meydana geldi demek yanlış olmaz.

Emekli maaşlarına ve devlet memuru maaşlarına gelen zam oranlarını genel olarak yukarıdaki tabloda görebileceksiniz. En düşük devlet memuru maaşı için minimum gelecek zam oranı ortalama 350₺ olarak dikkat çekiyor. En düşük emekli maaşının alacağı zam ise 110₺ dolaylarında hesaplandı. Tabi ki güncel veriler ile birlikte ay başında açıklanacak olan net oranları da dikkate almak sureti ile bu konuyu hızlı bir şekilde güncelleme yoluna gideceğiz.

Memur ve Emekli Maaşı Vergi Kesintileri

Birçok kişi, memurların ve emeklilerin düz bir şekilde maaş aldığını düşünebilir ancak durum bunun tamamen dışındadır. Devlet memurlarının da emeklilerin de maaşlarında zaman içerisinde gelir yükseldiğinden dolayı GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ yapılır. Bu vergi kesintileri nedeni ile aslına bakarsanız Temmuz ayında alınacak olan zammın bütçeye çok da olumlu bir etkisinin olmadığını söylememiz gerekiyor.

Vergi kesintileri dikkate alındığı zaman emekli maaşında bir eksiye inme söz konusu olacak gibi görünüyor. En düşük memur emeklisi 5 ayda 2 bin 920 liralık maaşından 175 lira kaybetti. Temmuzda enflasyon farkıyla birlikte yüzde 7.5 zamla maaşı yaklaşık 3 bin 137 lirayı görecek. Bu da aslına bakarsanız emekliler için özellikle alım gücünün ciddi anlamda olumsuz bir şekilde etkilenmesi bekleniyor.

TÜİK Enflasyon Verileri, Beklenenin Çok Altında

Hemen hemen her sene olduğu gibi bu sene de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ciddi manada beklenenin altında olduğunu görüyoruz. Devletin bu anlamda ki dahlinin ne olduğu ile alakalı olarak gündem içerisinde çeşitli haberlerin olduğunu da biliyoruz.

TÜİK, açıklanan 5 aylık enflasyon verileri ile de aslına bakarsanız hesaplananın ciddi anlamda altında bir açıklama yaptığını görüyoruz. Enflasyon verilerinin ekonomistler tarafından normal şartlarda en az %10 olduğu tahmin ediliyordu. Döviz hareketlilikleri, alım gücünün düşmesi ve bu gibi aklınıza gelebilecek diğer alternatifler de dikkate alınarak enflasyon oranları ciddi anlamda yüksek.

TÜİK verilerinin ise an itibari ile %6,39 civarında açıklama yapması, ister istemez bu anlamda memurları ve emeklileri üzdü. Tabi ki işçiler ile alakalı olarak da yapılan zam oranları işverenlere tebliğ edilecek. Buna göre beklenen bir enflasyon zammı söz konusu olacak. Biz yakın bir zaman dilimi içerisinde memur ve emekli maaşlarının güncel oranlarını dikkate alarak tutar vermek sureti ile sitemiz içerisinde bir açıklama sunacağız.

Bu makale sürekli güncellenecektir, favorilere eklemeyi unutmayınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!