2021 Yıl Sonu Enflasyon Oranı Kaç Olacak?

Türkiye’nin gözünü ciddi anlamda korkutmaya başlayan konulardan olan 2021 yıl sonu enflasyon oranı kaç olacak sorusuna bakmak istiyoruz. Çok uzun yıllardır özellikle ekonomi alanında yaşanan gelişmeler ciddi anlamda vatandaşın cebine zarar verme noktasında adımlar atıyor. Tabi ki bir ülkenin genel olarak refah seviyesi ciddi anlamda önem arz ediyor ve inceleme gerektiriyor.

Enflasyon, her geçen gün oransal anlamda büyüme gösterirken bununla birlikte alım gücünün olumsuz etkilenme nedenlerinden birisi. Dolayısı ile herkes internet üzerinde özellikle bu konu üzerine eğilim gösteriyor ve bir araştırma yapıyor demek yanlış olmaz. Şimdi uzmanların bu konuda ki genel değerlendirmelerine bakalım ve öncelikle günümüz değerlendirmesini daha yakından analiz edelim istiyoruz.

2021 Eylül Enflasyon Değerlendirmesi

Eylül ayı içerisinde ülkenin genel ekonomisini değiştiren ve olumsuz oranda destekleyen bazı gelişmeler oldu. Bu gelişmeler de ister istemez yıl sonu tahminleri üzerinde çok ciddi bir tedirginlik ve değişim yarattı demek yanlış olmaz.

Merkez Bankası 2021 yıl sonu enflasyon tahmini konusunda resmi bir açıklama yaptı ve bu açıklama ile beklenti ne yazık ki yükseldi. Normal şartlarda yıl sonu beklentisi %14,1 dolaylarında iken an itibari ile bu beklenti %16,8 oranına yükseldi ve çok ciddi anlamda sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Beklentinin yükselmesi ile birlikte ülkemizde ki genel kurlarda aşağı doğru bir düşüş eğilimi görüldü.

Eylül ayı faiz oranları değerlendirmesinde ise Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yaptığı açıklama ile 100 baz puan indirime gidildiğini açıkladı. Bu da faiz oranlarının %19’dan %18’e düşürülmesi anlamına geldi. Nitekim bu açıklamanın hemen ardından döviz çok ciddi bir hareketlenme içerisine girdi ve bizlerin çok da istemediği olumsuz bir tablo ön plana çıktı.

Dolar ve Euro, son birkaç gün içerisinde üst üste defalarca rekor kırdı ve aslına bakarsanız döviz anlamında ki sıkıntıların daha da büyüyeceği bir dönem içerisine girdik gibi görünüyor. Dolar, 8,99 TL değerini gördü ve bu da aslına bakarsanız görülmüş olan en yüksek ve en ciddi rakam olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Dolayısı ile Eylül ayının son günü olan bu günde dahi döviz açısından sıkıntılı günler geçiriyoruz.

2021 Enflasyon

2021 Yıl Sonu Enflasyonu Kaç Olacak?

Türkiye genelinde özellikle çok çeşitli gelişmeler yaşanıyor. Ekonomik açıdan yaşadığımız problemlerin ciddi anlamda kafalarda soru işaretlerine neden olduğunu da görüyoruz. Yıl sonunda göreceğimiz tablo, dolaylı yoldan birçok önemli seçeneği etkiliyor. Hal böyle olunca da bizler, detaylara inerek sizleri ve okuyucularımızı bilgilendirme noktasında adımlar atıyoruz.

Yıl sonu için beklentiler Merkez Bankası tablolarında olduğu gibi bizler için de ciddi manada sıkıntılı geçebiliyor. Bu sıkıntılı süreç, gelecekte alım gücünü ciddi anlamda olumsuz etkileyebileceği gibi ister istemez devletin maaş politikaları ile alakalı da ilerleyen süreçte ki tavrını ciddi anlamda değiştirecek gibi görünüyor. Asgari ücret ve enflasyon farkı oranları, maaşları da doğrudan etkiliyor diyebiliriz sanırım.

2021 yıl sonu geldiği zaman ekonomik istikrar üzerinde ciddi bir değişim meydana gelebilir. Yine de devlet, sürekli olarak ekonomide iyileşme hareketleri açıklıyor ve bu da ister istemez insanlar için ciddi manada soru işaretlerine neden oluyor.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan son açıklamalara göre: “Faiz kararları Para Politikası Kurulunun tüm veri setleri değerlendirilerek alınan kararlar. Yılın başında para politikasını belirlerken para ve kur politikası metnimizde belirlenen ilkeler doğrultusunda politikalarımızı yürütmeye çalışıyoruz. Faiz oranları Merkez Bankası başkanlarına göre değil, Merkez Bankasının kurumsal yapısı, Türkiye’nin ekonomik, ticari yapısı ve küresel yapı içinde oluşan nedenlere göre Para Politikası Kurulunun aldığı kararlardır.

TCMB yıl sonu enflasyon tahminleri ülke ekonomisinin gidişatına göre değişebiliyor. Gıda enflasyonu, işsizlik, dış ticaret, faiz oranları, TL’nin yabancı para birimler karşısındaki değer kaybı ya da kazancı, dış borçlar, güven endeksleri, yabancı yatırımcı şirketlerin ülke notu gibi tahminleri etkileyebilecek birçok parametre mevcut.

2010-2020 arasındaki 11 yılın 8’inde TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahminleri 6 ay öncesine göre yükseldi, bir başka deyişle yıl sonunda ülkede emtia fiyatlarının daha da yükseleceği öngörüldü. Fakat bu 8 yılda sadece 2010 yılındaki enflasyon oranı tahmini Ocak-Temmuz arası artarken, yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranı tahminden daha yüksek gerçekleşti. Tahminlerin düşüş gösterdiği, buna rağmen yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranının daha düşük olduğu iki yıl ise; 2012 ve 2019. TCMB’nin 2021’de ocak ayındaki yıl sonu tahmini %9,4, nisan ayındaki tahmini %12,2, temmuz ayındaki tahmini ise %14,1.

Türkiye ekonomi politikaları gereğince son dönemlerde çok ciddi değişimler yaşandı ve ister istemez beklentilerin de değiştiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Merkez Bankası Başkanı, aynı zamanda son dönemde katıldığı bir toplantıda bizzat kendi ağzından şöyle bir açıklama gerçekleştirdi; “Türkiye, son bir yıl içerisinde dünya genelinde ki perakende fiyatlarının en çok yükseldiği ülkelerden birisi.

Aslına bakarsanız bunun açıklanması dahi yakın bir zaman dilimi içerisinde kafalarda ciddi bir soru işaretine neden olabilir. Yakın gelecekte özellikle faiz indirimi nedeni ile döviz kurlarının fırladığını canlı bir şekilde izliyoruz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde ne olacağı kesin değil ancak yine de Ekim ayı faiz oranlarının yine yükselmesinin gündemde olduğunu belirtelim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da yapılan açıklamalar ciddi manada kafalarda soru işaretine neden oluyor. Ancak yine de ekonomi ciddi manada hareketli.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!