2022 Asgari Ücret Zammı Tahminleri

Türkiye gündeminde daha şimdiden çok merak edilen 2022 asgari ücret zammı tahminleri ile alakalı olarak genel analizlere bakacağız. Türkiye, ekonomik şartlar açısından baktığımız zaman ciddi manada esnek ve fark yaratan bir ülke. Hal böyle olunca da insanlar, yaşantıları ile alakalı önemli bir detay olan maaş standartları ile alakalı da bilgiler edinmek istiyoruz.

Asgari ücret, günümüz şartlarında tüm çalışanlar için en önemli ödenek türlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. İster istemez insanlar gelecek dönem ile alakalı asgari ücret noktasında da karamsar. Döviz kurları ya da alım gücü ile alakalı istatistikleri zaten eklememize gerek yok. Öncelikle genel durum ile alakalı olarak standartlara gerçekçi bir şekilde yaklaşmak son derece önemli. Şimdi derinlemesine biraz daha inelim.

Merkezi Bankası Faizi Düşürdü

Şuan çok gerçekçi ve olağan bir pozisyon değil gibi görünüyor ancak Merkez Bankası geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile birlikte faiz oranını 100 baz puan indirdi. Bu da aslına bakarsanız %19’dan %18’e bir iniş demek oluyor. Ancak bunun ardından ekonomide ve bilhassa döviz kurlarında ciddi bir hareketlilik meydana geldi demek yanlış olmaz.

Merkez Bankası’nın bu açıklaması ile birlikte Dolar ve Euro döviz kurlarında çok ciddi bir yükseliş meydana geldi. Dolar 8,80 TL kur değerini görürken Euro 10,20 TL’nin üzerine çıktı ve ister istemez bir dalgalanma daha meydana geldi demek yanlış olmaz. Kafalarda her şekilde soru işaretleri oluştu ancak bundan sonraki aylarda enflasyona yönelik ne gibi gelişmeler olacağı da merak konusu.

2022 Asgari Ücret
2022 Asgari Ücret

Alım Gücü Düşüş Gösteriyor

Genel itibari ile asgari ücretlerin belirlenmesi noktasında en önemli gelişmelerden birisi de halkın alım gücünde ki istikrar. Bu istikrar ile alakalı olarak şuan için ciddi manada soru işaretleri söz konusu. En basitinden düz mantık ile market fiyatları ele alınabilir.

Marketlerde sürekli yükselen fiyatlar nedeni ile asgari ücretli kişiler ciddi anlamda bu hareketliliği hissediyor demek yanlış olmaz kanısındayız. Bununla birlikte otomobil piyasaları ya da aklınıza gelebilecek bu gibi son tüketiciyi ilgilendiren sektörlerin ciddi anlamda hareketli olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Hal böyle olunca da tahminler yapılırken gelecekte ki enflasyon tahminlerinin de ciddi anlamda önem arz ettiğini unutmamak gerekiyor.

2021 AGİ Oranları Nasıl?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ), ciddi anlamda önem arz eden bir veri ve devlet, özellikle ücretlerin belirlenmesi noktasında bu oranlara bakıyor. Enflasyon oranlarından da ciddi manada etkilenen bu oran ile birlikte aslına bakarsanız kesin veriler netleşiyor. Peki 2021 yılında ki AGİ oranları nasıldı? Devlet, bu sene başında asgari ücrete ciddi bir zam yapmıştı. Oranları yeniden inceleyecek olursak;

2021 AGİ tablosu

 • Bekar 268,31TL
 • Evli eşi çalışmayan 321,98 TL
 • Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 362,22 TL
 • Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 402,47 TL
 • Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 456,13 TL
 • Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 456,13 TL
 • Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 456,13 TL
 • Evli eşi çalışan 268,31 TL
 • Evli eşi çalışan 1 çocuklu 308,55 TL
 • Evli eşi çalışan 2 çocuklu 348,80 TL
 • Evli eşi çalışan 3 çocuklu 402,47 TL
 • Evli eşi çalışan 4 çocuklu 429,30 TL
 • Evli eşi çalışan 5 çocuklu 456,13 TL

2022 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Bunun için şu aşamada kesin oranlar vermenin mümkün olmadığını öncelikli olarak söylememiz gerekiyor. Şuan için güncel enflasyon verileri, alım gücü durumu ve faiz uygulamalarına yönelik olarak bazı tahminlerin yapıldığını söylememiz gerekiyor. Bu tahminleri incelerken taraflı medya organlarının içeriklerinden ziyade doğrudan yatırım uzmanlarının analizlerini inceleyerek bu bilgi makalesini derledik.

2022 asgari ücret ne kadar olacak? Bu soru internet üzerinde çok araştırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

 • 2022 Asgari Ücret Brüt: 3.943,00 TL (TAHMİNİ)
 • 2022 Asgari Ücret Net: 3224,70 TL (TAHMİNİ)

2021 yılında olduğu gibi ciddi bir zam oranının geleceğini düşünmüyoruz. Ancak bu sene yapılacak olan zam ile birlikte alt sınırın 3000 TL üzerine çıkarak brüt rakamların da 4000 TL dolaylarına kadar yükseleceğini tahmin etmek güç değil. Özellikle yatırım uzmanları bu tahminlere alt sınır olarak bakıyor. 3224 TL ile 3500 TL arasında bir zammın gelmesi olası. Daha yüksek olur mu? Çok çok zor bir ihtimal olduğundan dolayı okuyucularımızı da heveslendirmemek gerek.

2022 Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olur?

Her sene yılbaşı yaklaştığında devlet, bununla alakalı olarak sendikalar ve ilgili kamu organlarını toplamak sureti ile uzun süren bir istişare sürecine başlar. Bu istişare sürecinde birkaç aşamada görüşmeler gerçekleşir ve sonuca varmak için yine istatistiki verilere bakılır.

Asgari ücret fiyatlarının belli olması gereken net tarih 31 Aralık 2021 olarak karşımıza çıkıyor. Yani 01 Ocak 2022 tarihi itibari ile yeni sene içerisinde uygulanması gereken asgari ücret zammı devlet tarafından belirlenerek tüm işverenlere bildirilmiş olmalı. Ancak bu görüşmeleri şekillendirecek olan önemli birkaç detay da var.

Aylık bazda enflasyon, 6 aylık enflasyon ve yıllık bazda ki enflasyon bu noktada ki en önemli istatistiki veriler. Bununla birlikte faiz oranlarının da genel durumuna bakılarak devlet bir karara varır. Tabi ki sendikalar ile anlaşma sağlanamaz ise hakemin kararı ile belirlenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!