ABCD Formasyonu Nedir?

Finans ve borsa işlemleri sırasında pek çok zaman karşımıza çıkan bir terim olan ABCD formasyonu, özellikle de yüksek meblağlarda kazanç elde etmek isteyenlerin vazgeçilmez formülü olmuştur.

Piyasa takibini son derece kolay hale getiren ve grafik takibi ile yatırımların daha akıllıca yapılmasına olanak sağlayan ABCD formasyonu, özellikle de kazançların kat ve kat artmasının önünü açmaktadır. Genel itibariyle ABCD formasyonu için konuşacak olursak, ABCD kısmını AB ve CD olarak iki farklı kola ayırmamız gerekir. İlk olarak AB kısmını ele aldığımızda A harfi bizlere grafiğin en dipte olduğu yeri sembolize ederken B harfi ise grafik bazında en yüksek olan noktayı simgeler. C noktasının ise A noktasından yukarda ve B noktasından aşağıda olması gerekir. D noktası ise B ve C harfleri arasında bir yerde bulunmalıdır. İşte bu dizilim bizlere ABCD formasyonunun temellerini oluşturmaktadır.

ABCD formasyonları için eğer grafik yükselmekte ise trendde bir düşüş tam tersi durumda ise bir yükseliş olması beklenmektedir. Dolayısıyla da trend artış azalış grafikleri ile ABCD formasyonu arasında ters orantı olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. ABCD formasyonu ile özellikle de borsadaki firmaların hisseleri ve ürünlerin fiyat listesi gibi pek çok noktada karşılaşılması son derece normal karşılanmalıdır. Hayatı kolaylaştıran bir etmen olan ABCD formasyonu, özellikle de grafik okuyarak yatırımlara yön vermeyi tercih eden bilinçli yatırımcıların vazgeçilmezi konumunda yer almaktadır.

ABCD Formasyonu Ne İşe Yarar?

ABCD formasyonunu fiyatlar bazında ele alabilmek mümkündür. Serbest piyasanın takibinin yapılmasında ve ürün fiyatlarının takip edilmesinde kullanılan ABCD formasyonu, oldukça verimli ve bir o kadar da düşük masraflıdır. İlk fiyat hareketini baz alındığında hareketin kısmi olarak geri çekilmesi ve bu geri çekilme ile birlikte de eşit uzaklıkta süregelen bir başka hareketin takip edildiği dört bacaktan oluşan bir veri grafiği gösterime sunulmaktadır.

Diğer harmonik formasyonların da temelini oluşturan bir etkiye sahip olan ABCD formasyonu ile aynı zamanda temeli atılmış pek çok formasyon da finans alanında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Fibonacci sayı dizisinin de bir bölümüne rastlanan ABCD formasyonlarında aynı zamanda sayısal işlemlerin de kolay bir şekilde yapıldığı görülmektedir. İstatistik alanındaki öğrenci ve öğretim üyelerinin pek çoğunun da aktif bir şekilde kullanmakta olduğu bir formasyon dizilimi olan ABCD formasyonu, çeşitli bilgisayar platformlarının dijital alanlarında da kullanıma sunulmaktadır.

ABCD formasyonunun en kilit noktası C noktası olarak belirlenmiştir. Formasyonun işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için tamamlayıcı noktada yer alan C noktası, kilit görevi görür. Yapının BC ayağında Fibonacci oranı kritik seviyelerde olmasına karşın, önemli olan Harmonik oran AB=CD tam tamamlama noktasında yer alır.

ABCD Formasyonu Nedir?

Mükemmel ABCD Formasyonu Nedir?

Formasyonlar kendi aralarında farklılık gösterdikleri için ABCD formasyonu bazında da farklılıkların ortaya çıkmakta olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Kendi içinde birden farklı şekillerde türetilen ABCD formasyonunun farklı şekilleri;

 • Mükemmel ABCD Formasyonu
 • Mükemmel Boğa ABCD Formasyonu
 • Mükemmel Ayı ABCD Formasyonu

Mükemmel ABCD Formasyonu: Mükemmel ABCD formasyonu için AB bacağının geriye doğru çekilmesi yanı 0.618 değerine erişmesi gerekmektedir. İdeal B noktası. Test edilmeli fakat bu süreçte asla aşılmamalıdır. Bu süreçte C noktası ise BC projeksiyonunu kurar. AB bacagi CD bacağı ile %100 eşit hale gelmelidir. Kısaca toparlayacak olursak üç ana maddede koşulların sağlanması gerekir;

 • 618 C düzeltmesi
 • 618 BC projeksiyonu
 • Her bacak için geçerli olacak şekilde eşdeğer zaman süresi

Mükemmel Boğa ABCD Formasyonu: kesin bir simetri ve zorunlu Fibonacci pivot noktalarına bağlı olması gerekir. BC 1.618 ile eşdeğer olmalıdır. AB=CD ise PRZ’deki en düşük sayı olmalıdır.

Mükemmel Ayı ABCD Formasyonu: Mükemmel boğa için geçerli olan bütün şartların aynıları, ayı formasyonu için de geçerlidir. Yine Fibonacci pivot noktaları ile temas içinde olunmalıdır.

ABCD Formasyonu Formülü Nedir?

ABCD formasyonu için tercih edilebilen pek çok formül mevcuttur. Bu formüller arasında özellikle de kullanımı kolaylaştıran çeşitli işlemler ve sayısal noktalardaki ayrıcalıklar önem kazanır. ABCD Harmonik formasyonu için kullanılan formüller, potansiyel dönüş bölgesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu bölge ile birlikte belirli bir alan içerisinde üç farklı fiyat bilgisi yer alır. AB=CD formasyonu C düzeltmesi ve BC projeksiyonu olmak üzere ikiye ayrılır. Bunları da tablo halinde ayırmak gerekirse;

C Düzeltmesi                         BC Projeksiyonu (D)

 • 382                               2.24-2.618
 • 50                                 2.0
 • 618                               1.618
 • 707                               1.41
 • 786                               1.27
 • 886                               1.13

Şeklinde ayırmak mümkün olacaktır. ABCD formasyonu için herhangi bir formül söz konusu değil. Ancak bu şekilde rakamlar, alt sınırlar ve üst sınırlar belirlendiği takdirde formasyon biçimi itibariyle işlem yapmak mümkün olacaktır. Son dönemlerin en çok tercih edilen formasyonlarından bir tanesi olan ABCD formasyonu, Fibonacci sayı dizisi ile birlikte kullanıldığı takdirde çok daha fazla verimli hale gelmektedir.

Borsa ve finans söz konusu olduğunda özellikle de sayısal alanda işlem yaparak verim hacmini genişletmek isteyenlerin bir numaralı tercih noktası haline gelen ABCD hormonik formasyonu, farklı şekillerde, ayı, boğa ve mükemmel ABCD formasyonu gibi çeşitleri ile birlikte fiyat bilgilerinin görülmesine olanak sağlar. Fiyat giriş çıkışı ve aynı zamanda çeşitleri ile birlikte piyasa takibinin yapılmasına da olanak sağlar. Bu formasyon ülkemizde olduğu gibi dünyanın dört bir yanında da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu da evrensel ve son derece kaliteli bir formasyon olduğunun bilgisini bizlere gösterir niteliktedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!