Altcoin Birimleri Neden Düşüyor? Ne Zaman Yükselecek?

Bugün ki makalemizde yatırımcıların özellikle çok sordukları altcoin birimleri neden düşüyor, ne zaman yükselecek gibi sorulara yanıt vereceğiz. An itibari ile kripto para piyasaları incelendiği zaman çok ciddi bir aşağı doğru ivmelenme söz konusu hale geliyor. Fiyatlar düşükken yatırım yapan kişiler, bu düşüşün uzun sürmesi nedeni ile de ciddi anlamda tedirgin hale geliyor demek yanlış olmaz.

Kripto para piyasası yorumları ile alakalı olarak dünya üzerinden verileri an ve an takip ediyoruz. Bu düşüş, özellikle ülkelerin de uyguladığı yaptırımlar ve engelleme kararları ile birlikte ne gibi sıkıntıları getireceği de merak konusu durumdaydı. Hal böyle olunca da genel yorumları ister istemez internet üzerinden takip etmek gerekiyor. Bizde sebepleri yapıcı olarak araştırmacıların da makaleleri ile birlikte hazırladık ve sizlere elimizden geldiğince sunacağız.

Altcoin Birimleri Neden Düşüşte?

VARAN 1

Altcoin piyasaları ve hatta dünyaca ünlü büyük kripto para borsaları şirketler bazında çok ciddi sorunlar ile mücadele edecek duruma geldiler. Bilindiği üzere ülkemizde an itibari ile bir kripto para yasası çalışması yürütülmekte ve yılbaşı geldiğince bu yasanın anayasaya gireceği yönünde kesin bilgiler mevcut. Artık tüm kripto varlıklarınız ile alakalı olarak da vergiler ödeyeceksiniz. Geliriniz ne kadar yüksek ise ödeyeceğiniz vergi o kadar yüksek olacak. Hal böyle olunca ister istemez devlet, tüm yatırım hareketlerinizi kontrol altında tutacak.

VARAN 2

Bununla birlikte kişilerin bu piyasalarda çok ciddi anlamda rol oynaması da aslına bakarsanız en önemli olumsuz ivmelenme sebebi diyebiliriz. Kimden bahsettiğimizi az çok anladınız, Elon Musk. Özellikle Dogecoin ile alakalı olarak ve son Baby Doge birimi ile alakalı tweetlerinden sonra piyasalarda çok ciddi hareketlenmeler olmuştu. Ancak sonrasında sahibi olduğu elektrikli otomobil üretim şirketi Tesla’nın bitcoin ile satış yapmayacağını açıklaması, aslına bakarsanız bu düşüşün en büyük tetikleyicisi oldu.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı bir açıklama ile birlikte Bitcoin birimini de yerden yere vurdu. Bu açıklama: “Tesla Bitcoin karşılığında hiçbir şey satmayacak. Madencilik işlemlerinin daha sürdürülebilir bir enerjiye geçmesi durumunda Bitcoini ödemeler için kullanmayı düşünüyoruz. Bitcoinin harcadığı enerjinin yüzde 1inden azını harcayan diğer kripto para birimleriyle de ilgileniyoruz” demişti.

VARAN 3

Sonrasında ise bazı enteresan gelişmeler de yine gündemi ciddi anlamda takip etti. Dünyanın en büyük ticari ekonomilerinden birisi olan Çin, skandal diyebileceğimiz bir yaptırım kararına imza attı. Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan kripto para borsası Binance için engel getirdiler. Çin, zaten kripto para sektörü ile alakalı olarak çok uzun sürelerdir en büyük ültimatomu veren ülkelerin başında geliyor.

Nitekim dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen kripto para borsalarına getirilen engel nedeni ile de yine sektör içerisinde bir gerileme yaşandı. Tabi ki siyasi olarak ülkeler tek başına hareket etmez, Çin’i bu yolda destekleyen ve ortak kararlar alan çeşitli ülkeler de oldu.

Altcoin Birimleri

VARAN 4

Kripto para piyasalarında meydana gelen bu dalgalanma ile birlikte en büyük birimlerin de ciddi anlamda etkilendiği görüldü. Elon Musk’ın Bitcoin’i batırır seviyede ki araştırmaları, ister istemez piyasada bir eşzamanlı düşüşün nedenlerinden birisi olacaktı. Nitekim Bitcoin ile birlikte en büyük altcoin birimi olan Ethereum ile alakalı olarak da ciddi sıkıntılar meydana gelmeye başladı.

Ethereum, bu dalgalanma sürecinde %17.66 gibi ciddi bir düşüş ile birlikte diğer birimleri de tetikleyerek en büyük düşüşün etkenlerinden birisi oldu. Birimin haftalık kaybı yüzde 32.93 ve piyasa hacmi de yaklaşık 61 milyar dolar düşüşle 333 milyar dolar düzeyindeydi. Kripto para piyasalarının üçüncü büyük birimi Binance Coin de 409.23 ve 534.18 dolar arasında dalgalandığı son 24 saatte yüzde 22.64 düşüşle 409.37 dolara geriledi.

Ethereum ve ERC20 kripto para birimlerinin çekilmesi işlemlerine ise bir süre ara verildi. Burası en büyük kilit noktalardan birisi arkadaşlar.  Ağ yoğunluğunun bahane gösterilerek alınan bu karar neticesi ile birlikte kafalarda ister istemez sıkıntılar meydana geldi. Nitekim piyasadaki dalgalanmalar, yüksekli alçaklı bir ivmelenme yerine tamamen dibe doğru bir eğilim gösterdi ve ister istemez çok ciddi bir düşüş meydana geldi demek yanlış olmaz.

Altcoin Birimleri Ne Zaman Yükselir?

Piyasaları analiz ettiğimiz zaman bunlar gibi irili ufaklı çok ciddi manada sıkıntılar adından söz ettirdi demek yanlış olmaz. Özellikle Elon Musk destekliyor diye Dogecoin yatırımlarının çok ciddi seviyelere ulaştığı günümüzde tedirginlik çok ciddi şekilde hat safhada.

Daha önceki makalelerimizde de dediğimiz gibi bilinçsiz ve özellikle kredi vs. çekerek yapılan yatırımların büyük risk altında olabileceği ve kişilerin ekonomilerini bozabileceğini biliyoruz. Her zaman dediğimiz gibi, yatırım kenarda duran ve gitse de önemli olmayacak paralar ile yapılmalıdır. Böylelikle kişilerin sosyal ve ekonomik yaşantıları çok büyük bir şekilde etkilenmez ve kontrol altında tutulabilir. Peki altcoin birimleri ne zaman yükselir?

Bununla alakalı olarak yatırım uzmanlarının da henüz net bir öngörüsü bulunmuyor. An itibari ile Çin’in kripto paralara açtığı savaş, Ethereum ile alakalı meydana gelen sıkıntılar aslında ciddi tetikleyiciler. Elon Musk’ın da ister istemez Bitcoin’i hedef alan olumsuz görüşleri ister istemez düşüşü tetikliyor. Kripto para türleri, ülke ekonomilerinden bağımsız bir seyir gösterir ve her ne olursa olsun yorumlanması ciddi anlamda zor bir yatırım aracıdır.

Şuan için yılbaşına kadar olumlu bir ivme gözlemlenmiyor. Ancak Çin ile alakalı olarak meydana gelebilecek gelişmelerin piyasalarda olumlu ivmelenmeye neden olacağı tahmin ediliyor. Altcoin modellerinde an itibari ile Binance Coin, Dogecoin ve Babydoge, Ripple gibi birimlerin ciddi anlamda fazla yatırım aldığını biliyoruz. Birçok birim özellikle en düşük seviyelerini bu dönemde gördü ve satış rekorları kırdı.

Gelecek 6 aylık dilim içerisinde korkarak ya da daha fazla zarar etmeyeyim korkusu ile bozum yapmayın. Uzun vadede çok ciddi bir yükseliş beklenmekte olup paralarınız ciddi anlamda katlanabilir. Panik ile hareket ederek ciddi anlamda zararlar elde edebilirsiniz ve bu da alternatif olarak zararlara neden olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!