Altın Birikimi Nasıl Yapılır? Yöntemleri ve Yorumları 2021

İnsanların geleceğe yönelik en büyük planlarından birisi olan altın birikimi nasıl yapılır, yöntemleri ve yorumları üzerinde duracağız. Günümüz enflasyon canavarı dikkate alındığı zaman ülkemiz genelinde birikim yaparak bir şeyler sahibi olmanın zorluğu ortada. Dolayısı ile her geçen gün insanlar için alım gücü konusunda da sıkıntılar meydana geliyor demek yanlış olmaz.

Birikim önerileri ile alakalı olarak geçmişten günümüze çok fazla alternatif olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Altın, günümüzde en ciddi yatırım araçlarından birisi olarak kabul edilir ve en değerli madenlerden de birisi olarak dikkat çeker. Bizde siz değerli okuyucularımızı bu anlamda insanların birikim deneyimleri de dahil olmak üzere kapsamlı olarak bilgilendirmek istiyoruz.

Altın Nedir?

Altın, kazı yöntemi ile belirli madeni kazı alanlarından elde edilen ve işlenebilen kimyasal bir yapı maddesi olarak kabul edilir.

Altının periyodik cetveldeki karşılı Au olarak bilinir. İlkçağ uygarlıkları döneminden itibaren çıkarılan ve her şeyi ile işlenebilen asidik tüm kimyasallara karşı dayanıklı bir yapıdır. Günümüz teknolojik imkanlarının gelişmesi ile birlikte altının dönüştürülmesi ve işçilik ile şekillendirilmesi de çok daha mükemmel bir hale geldi demek yanlış olmaz.

Altın, günümüzde en değerli madeni kimyasallar arasında yer alır. Her ne olursa olsun uzun vadede de yatırımcısını asla üzmeyen bir maddedir. Son 2 sene içerisinde gram bazında düşündüğümüz zaman değerini %150 civarında katlamış bir bileşen olmasından dolayı da insanların geleceğe yönelik hedeflerinin başında yine altın geliyor.

Altın

Altın Fiyatları Nasıl Yükselir?

Altın, günümüzde tıpkı döviz kurları gibi güncel olan ve ülke bazındaki hemen hemen tüm gelişmelerden olumlu ya da olumsuz olarak etkilenir. Ancak altın yatırımlarını dikkate aldığımız zaman özellikle birkaç senelik dilim içerisinde her sene yükselen bir grafik gösterdi. Bunun en büyük nedenlerinden birisi olarak da PANDEMİ sürecinin getirdiği kriz ortamı gösterilebilir.

Altın fiyatları ile alakalı olarak siyasi, sosyal, ekonomik ya da ithalat-ihracat endeksine dayalı çok yönlü bir fiyat skalası kendisini gösterebilir. 2018 yılının Mayıs ayında 243₺ dolaylarında seyreden çeyrek altının günümüzde ki değeri 780₺ dolaylarına kadar yükseldi. Bu aslında ülke genelinde çok yönlü ekonomik parametrelerin ortaya çıktığını net olarak bizlere gösteriyor demek yanlış olmaz.

Altın Birikimi Mantıklı Mı?

Günümüzde özellikle insanların paralarını katlayabilmek için en hızlı tercih ettikleri yatırım alanlarının başında kripto para sektörü gelir. Bununla birlikte yine hisse senedi alım ve satımı ile alakalı olarak da hızlı adımlar atıldığını söylemenin herhangi bir sakıncası yok.

Altın konusuna geldiğimizde ise bu saydığımız birkaç seçenek içerisinde en ağır şekilde kazandıranı diyebiliriz. Altın, kesinlikle aceleye gelmeden uzun vadede sabır gerektiren bir yatırım modelidir. Altın aldığınız zaman miktarı ne olursa olsun zaman içerisinde ciddi olarak sağlıklı gelirler elde etmeniz de mümkün hale gelebilir. Günümüzde dijital bankacılık ile alakalı olarak da yatırım imkanı sunduğundan dolayı artık çok daha cazip bir birikim seçeneği olarak kendisini gösteriyor.

Altını bir düzende alarak kenara atmak her zaman için önemlidir. Sıradan bir yetişkinin gün içerisinde olur olmadık yerlere giden cebindeki parası ortalama 50₺ olarak hesaplanabilir. Bu hesaba bakarak haftalık 50₺ dahi altın alsanız bu size zaman içerisinde çok ciddi bir gelir olacak anlamı taşıyor. Uzun vadede bu birikimin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini düşündünüz mü? Hemen üzerine konsensus yaparak biraz daha birikim miktarı üzerine somut düşünelim istiyoruz.

Altın Birikimi Nasıl Yapılır? Yöntemleri

Altın birikimi yapmak için günümüzde aslında birkaç farklı seçeneğiniz var. Öncelikle birikim aracı olarak neyi kullanmanız gerektiğini seçmeniz ve adım atmanız da gerekiyor. Günümüzde fiziksel olarak altın almak ve internet bankacılığı üzerinden altın birikim hesabı açmak gibi iki ayrı alternatifiniz olduğunu bilmelisiniz.

Özellikle devlet, bankalar ile yaptığı anlaşmada kaynağı doğrudan içeride tutmak için bireysel emeklilik altın fonu da destekliyor. Yani BES altın fonu hesaplarınıza da devlet aylık olarak 50₺ katkı sağlıyor. Ancak bunun için sizden 5 senelik sabit kalma sözü istiyor ki bu neden dolayısı ile de en iyi birikim alternatiflerinden birisi de bu fon sistemi diyebiliriz sanıyorum.

Bununla birlikte gram altın, çeyrek altın ya da ons altın alma gibi şanslarınız da var. Peki altın birikimi yaparken hangi altın tipi çok daha sağlıklı olacak?

GRAM ALTIN BİRİKİMİ: Altın birimleri içerisinde ağırlık olarak günümüzde satılan en cüzi miktar gram altındır. Günümüzde gram altın ücretleri ortalama 370₺ dolaylarında fiyat seçeneklerini ön planda tutuyor. Aylık olarak belirli miktarlarda para biriktirmek sureti ile alınabilecek en ideal altın ağırlık birimi diyebiliriz.

ÇEYREK ALTIN BİRİKİMİ: Günümüz fiyatları dikkate alındığı zaman çeyrek altının güncel fiyatları oldukça yüksek demek yanlış olmaz. Bu neden dolayısı ile çeyrek almak zor olabilir. Ancak aylık geçimin giderlerinin dışında elinize kalan bütçenin yüksek miktarlarda olması ile birlikte çeyrek altın kesinlikle en ideal birikim kaynaklarından birisi olabilir.

ONS ALTIN BİRİKİMİ: ONS altın, günümüzde filmlerde gördüğümüz külçe altın gibi bir görünüm olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. 1,780₺ dolaylarında seyreden bir altın baremi olduğundan dolayı ciddi anlamda zor bir birikim modeli olduğundan dolayı çok da cazip değil. Bu neden dolayısı ile birikim için çok da mantıklı olmayacaktır.

En mantıklı yöntem, kendinizi birikim yapma fikrine alıştırmak ve o birikime yavaş yavaş güvenerek hareket etmektir. Bu neden dolayısı ile sağlıklı bir şekilde birikim yapmak için bir önerimiz var.

Altın Birikimi Önerisi

Öncelikle bir bankadan kendinize altın hesabı oluşturun. Özellikle VakıfBank başta olmak üzere devlet bankalarına sağlanan destek ciddi anlamda fark yaratıyor. Bu neden dolayısı ile birikimler ve özellikle BES projeleri için devlet bankalarından şaşmamanız gerek.

Sonrasında ise bu altın hesabı için kendinize bir periyot belirleyin. Mesela haftalık 50₺ olmak üzere kendinize bir altın alım periyodu çizin. Bu, aylık 200₺’lik bir altın anlamına geliyor demek yanlış olmaz. Tabi ki bu rakamı gram altın seviyesine kadar da yükseltebilirsiniz. Bu da aslında sizlerin 2 ayda bir 1 çeyrek altın sahibi olmanız demek. Yıllık bazda baktığımız zaman ise 3 Cumhuriyet Altını birikimi sahibi olmanız demek olacaktır.

Bu şekilde altın varlığınıza kesinlikle dokunmadan sağlıklı bir şekilde doğru birikim yoluna gidebilir ve somut adımlar atabilirsiniz. Zaman içerisinde elde edebileceğiniz gelir de bu noktada sizler için geleceğe en ideal yatırım olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!