Amortisman Nedir? Oranları ve Hesaplama 2021

Şirket giderleri için önemli kalemlerden birisi olan amortisman nedir, oranları ve hesaplama yöntemleri üzerinde durmaya çalışacağız. Ekonomi bilimi, günümüzde çok ciddi bir değişim süreci içerisine girdi ve bu değişim süreci de analiz edildiği zaman gider kalemlerinin farklılaşması konusu ön plana çıktı demek yanlış olmaz sanıyorum. Bu anlamda gider kalemlerinin analizi çok ciddi anlamda önem arz eder.

Amortisman, günümüzde bir ortaklık projesinin ya da şirketin sermaye malları ile alakalı olarak en önemli kalemlerden birisi olarak dikkat çeker. Tabi ki bunları hesaplanması noktasında belirlenmiş olan belli başlı oranlar ve hesaplamalar da söz konusudur demek yanlış olmaz. Tabi ki merak edilen birçok önemli ve farklı seçenek adından söz ettiriyor. Hemen bazı bilgileri elimizden geldiğince sunalım.

Amortisman Nedir?

Amortisman, şirketlerin ya da ortaklık projelerinin elinde bulunan ya da devraldıkları taşınmaz malların yıpranması sonucu bütçeden ayrılan pay anlamına gelir.

Aslına bakarsanız bu pay bir nevi gider kalemi olarak da net bir şekilde kendisini gösterir demek yanlış olmaz sanıyorum. Amortisman, aynı zamanda ekonomi içerisinde borçlar bütününün zamana yayılmak kaydı ile kısım kısım ödenmesi açısından ciddi manada önem arz eden bir anlamı ifade eder.

Şirketlere ait taşınmaz mallarda meydana gelen zaman içerisinde ki yıpranma ya da aşınma gibi unsurlar genel itibari ile giderilmelidir. Bunların düzenlenmesi ve onarılmasına ilişkin olan dönem içerisinde muhasebe gideri olarak gösterilebilir ve bu şekilde şirketin ödeyeceği KDV tutarlarından düşerek aslında vergi giderlerinin biraz daha azaltılması mümkün hale gelebilir. Devlet, bu anlamda tüm şirketlere bu mantıklı adımı atabilme şansını sunar.

Amortisman Nedir?

Amortisman Ayırma Şartları Nelerdir?

Genel olarak gider kalemleri ile alakalı şartların tamamı Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usulleri Kanunu kapsamında maddeler ile belirlenmiştir ve bu anlamda ön plana çıkmıştır. Amortisman ayırma şartları nelerdir sorusu internet üzerinde ciddi anlamda merak edilen konulardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Şirketlerin genel gider durumlarına ilişkin olarak atılacak adımları da incelediğimizde bu kuralları iyi tanımak ve bilmek önemlidir. Genel olarak mali müşavirlerin ve muhasebecilerin takibini yaptığı bu işlemler ile alakalı olarak ayırtma şartları aşağıdaki gibidir;

  1. Taşınmaz malın yani duran varlığın şirketin demirbaş envanteri içerisinde kayıtlı olması zorunludur.
  2. Taşınmaz malın çeşitli işsel nedenlere bağlı olarak yıpranma, bozulma, aşınma ya da değerini kaybetme sorunlarına maruz kalmış olması gerekir.
  3. Taşınmaz varlığın işletme envanterinde kayıtlı bir şekilde ve söz konusu işletme için en azından 1 senedir aktif şekilde kullanılıyor olması gerekir.
  4. Şirkete ait olan ve 1 senedir aktif kullanılmakta olan bu taşınmaz malın belli bir ücret tutarının üstünde olması gerekir. Bu tutar vergi mevzuatı kapsamında belirlenir.

Genel olarak şirket gideri olarak gösterilecek olan taşınmaz mal bakım giderleri ile alakalı olarak yukarıdaki şartlar zorunludur. Mali müşavirler ya da muhasebeciler bu anlamda ki tüm unsurları denetlemek ile yükümlüdür. Yıllık amortisman sınırı tablosu da bu anlamda maddi değeri belirler. Genel olarak yıllara göre değişim tablosu aşağıdaki gibidir;

YILLAR TUTAR
2021 Yılı 1.500 TL
2020 Yılı 1.400 TL
2019 Yılı 1.200 TL
2018 Yılı 1.000 TL
2017 Yılı 900 TL
2016 Yılı 900 TL
2015 Yılı 880 TL
2014 Yılı 800 TL
2013 Yılı 800 TL
2012 Yılı 770 TL

Amortisman Oranları Nasıl Belirlenir?

Günümüz iktisadi işlerinde özellikle açık kapı bırakılmaksızın ülkemizde yasalar nezdinde çeşitli seçenekler adından söz ettirilmektedir. Devlet, tabi ki belli bir hizmet hiyerarşisi üzerinde ciddi manada somut adımlar ile ilerler ve bu noktada çeşitli adımların atılacağı da aşikar.

Amortisman oranları ile alakalı olarak belirleyici merci genel itibari ile Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak dikkat çeker. Ancak bu oranı belirlerken aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile bilgi ve veri alışverişi yapılmasının ardından en kesin oranlar belirlenir ve açıklanır. Hesaplamalar da tam olarak bu oranlar üzerinden yapılarak somut seçenekleri beraberinde getirir.

Amortisman Oranları 2021

Hesaplama öncesinde en çok dikkat çeken unsurlarından birisi olarak oranlar ciddi anlamda önemlidir. Amortisman oranları 2021 verileri incelendiği zaman çok uzun ve büyük bir tablo bizleri bekliyor demek yanlış olmaz. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bu oranlar, kısa bir süre dilimi içerisinde herkes tarafından ilgi ile takip ediliyor ve şirket giderleri için çok önemli bir kalem.

Amortisman oranları belirlenirken ortak müşterekte alınacak olan kararlar ciddi manada adından söz ettiriyor diyebiliriz. Genel itibari ile en güncel verileri internet üzerinden derleme yoluna gidiyoruz. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinde yayınlanmış olan 2021 güncel amortisman oranları ve yüzdeleri için BURAYA TIKLAYIN.

Bu güncel oranlar üzerinden şirketler an itibari ile gider gösterme şansına sahip oluyor. Tabi ki taşınmaz mallar için konmuş olan kurallar nezdinde yukarıdaki seçenekleri de analiz etmek ayrıca önem arz ediyor diyebiliriz.

Amortisman Hesaplama

Tabi ki bu gibi giderleri gösterirken şartları yerine getirmenizin ardından mali müşavirler nezdinde ciddi anlamda hesaplamalar yapılması gerekir. Bunun için çeşitli araçlar söz konusudur ve internet üzerinde en ufak bir sorun olmaksızın en doğru sonuçları hızlı bir şekilde elde etme şansınız oluyor.

Amortisman hesaplama ile alakalı olarak genel geçer kurallar söz konusudur. Yıllardır uygulanan hesaplama formülü genelde değişmez. Amortisman hesaplaması için kullanılan birkaç yöntem söz konusudur ve bu yöntemlerin tamamına ilişkin birer örnek ile bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak niyetindeyiz.

Amortisman Hesaplama Örneği

Bir şirketin 10.000 TL değerinde ve faydalı ömrü 5 yıl olan bir duran varlık satın aldığını varsayalım. Bu varlığa uygulanacak amortisman oranı ve ayrılacak amortisman tutarlarını iki yöntemle hesaplayalım:

1.Normal Amortisman: Amortsman Oranı = 1 / Varlığın Faydalı Ömrü

Amortsman Oranı = 1 / 5 (faydalı ömür) = %20 olur. Yıllık amortsman bedeli ise şöyle hesaplanır:

Yıllık amortsman tutarı = Varlığın KDV hariç bedeli x Amortisman Oranı

Yıllık amortsman tutarı = 10.000 x %20 = 2.000 TL

Bu işlemlere göre şirket, söz konusu varlık için faydalı ömrü (5 yıl) boyunca her yıl 2.000 TL -toplamda 10.000 TL- amortisman payı ayıracaktır.

2.Hızlandırılmış Amortisman:

Yukarıdaki örnekle devam edersek;

Hızlandırılmış Amortsman Oranı= %20 x 2 = %40

Tabi ki 2021 yılı oranları da bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor diyebiliriz sanırım. Hesaplama teknikleri noktasında elimizden geldiğince detaylar üzerinde verileri analiz etmek de ayrıca önemlidir. Yakın bir zaman dilimi içerisinde daha merak konusu olan sorulara yanıt vereceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!