Ampleforth Coin Nedir? Özellikleri | Rehber 2021

Ampleforth coin para birimi, geleneksel varlıkların talep değişikliklerine etkili bir şekilde yanıt verememesinden yola çıkılarak oluşturulmuş, parayı yeniden keşfetmeyi amaçlayan bir oluşumdur. Ampleforth, kripto ekonomisi içerisinde alternatif bir temel para ihtiyacının doğmasından kaynaklı olarak tasarlanmıştır.

Geleneksel para değerleri olan altın ve gümüş gibi birimlerin arzının sınırlı olmasından dolayı bağımsız değerler olarak adlandırılırlar. Bu değerler enflasyona karşı direnç gösterse de talep değişiklikleri için etkili bir çözümleri olmuyor. Bu durumda ekonomide yaşanan ani değişimlere karşı tepki verememelerini sağlıyor.

Bu eksikliğin farkına varan Ampleforth kurucuları, yeni bir para birimi tasarladılar. Ampleforth coin ile yeni bir arz politikası oluşturmayı başararak hem enflasyona hem de deflasyona karşı dirençli hale getirmiş oluyorlar. Yani ekonomide yaşanan ani değişimlere karşı savunmasız kalmasını engellemiş oluyorlar.

Ampleforth Coin Nedir?

Ampleforth coin, bitcoin’e benzeyen bir para birimidir. AMPL fiyat-tedarik dengesi arayan bir protokoldür. Bu denge sağlanamadığı zaman sistemde bir eksiklik ve rahatsızlık oluşur. Sistem bunu düzeltebilmek için bir denge noktası bulmaya çalışır.

Altının paradan ayrılmış olması, hükümetlere para talebini istedikleri zaman şişirme gücünü vermiş oldu. Olması gereken; para talebinin piyasa talebine göre belirlenmesidir. Ampleforth, buradaki eksikliği fark ederek devreye giren bir platform. Esnek arz kavramına karşı çıkıyor. Arz üzerinde kurulan totaliter hakimiyeti reddediyor.

Arz-talep dengesinin belirlenmesinin hükümetlere veya bazı kişilere bırakılması fikrini kabul etmez.

AMPL’nin Geleneksel Para Değerlerinden Farkı Nedir?

AMPL’nin geleneksel değerlerden farkı şu noktada ortaya çıkar; yıllardır piyasanın standardını belirleyen tek şey altındı. Altının yıllık ihracatı sınırlı olacağı için yıllık büyümesi de sınırlı olacaktır.

AMPL, kurucularının veya hükümetin istekleri doğrultusunda değil, piyasanın isteklerine göre şekillenecek bir protokoldür. Bu da onu geleneksel değerlerden ayıran yönüdür. Sınırlı ihracata ve tedarik esnekliği sorununa doğrudan bir çözüm bulur.

Ayrıca Alpha token bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Ampleforth Coin Nasıl Alınır?

Ampleforth coin nasil alinir

Ampleforth coin almak için Bitfinex kripto para borsasına başvurabilirsiniz. Bitfinex şu an Türk lirası ile işlem yapmadığı için farklı birimlerin kullanılması gerekir. Bitcoin, Ethereum, EOS, USDT Tether veya ABD dolarının kullanılması gerekir. İtibari para ile işlem yapmak isteyenler KYC isteyen yerlerden USDT ileişlem yapılabilir. Veya benzeri başka bir kripto para kullanılabilir. Ampleforth, giderek yükselen kripto para sektöründe önde gelen bir protokoldür.

Bitfinex’e parayı gönderdikten sonra borsanın menüsünden AMPL/USDT yazan işlemi seçerek istediğiniz miktarda AMPL coin satın alınabilir.

AMPL’nin Farklı Token Özelliği

AMPL’yi diğer kripto paralardan ayıran özelliği token’in arz-talep dinamiğidir. Bitcoin sansüre dayanırken Ethereum ise sözleşmeler üzerinden yürüyen kripto para birimleridir.

Ekonomik denge olarak bilinen durum arz ve talebin birbirini mükemmel bir şekilde karşılamasıdır. Ampleforth için ise talepte yaşanan bir değişikliğin arzda da birebir değişiklik göstererek sonuçlanmasıdır. AMPL için önemli olan arzdan gelen değişimlerdir. Sınırlı ihraç sınırlı arzı da beraberinde getireceğin farkında olarak kurulmuş olan bir sistemdir AMPL. Getirilen bu sınırlamalardan bağımsız olabilmek için yapılmış olan bir sistemdir. Diğer kripto paralara karşı sunduğu bu farklı sistem onu diğerlerinden ayrırır ve öne çıkarır. Bu yüzden de çok tercih edilen edilen bir para birimidir.

Yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettikleri bir yöntemdir AMPL. Çünkü BTC ve ETH ile düşük bir korelasyonu vardır. Bu da arz- talep mantığının diğer DeFi protokollerinden ayrılıyor olmasından gelir.

AMPL Ethereum’un blokzincirine bağlı olarak ERC-20 tokeni olarak çalışır.

Yukarıdaki metinde Ampleforth’un ne olduğundan, nasıl alınabileceğinden ve diğer sistemlerden olan farkından bahsettik. AMPL almayı düşünenlerin işini kolaylaştıracak faydalı bilgileri derledik.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 9 ay önce

    […] Ampleforth nedir? Bilgilerine […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!