Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Neden Yapılır? 2021

Bedelsiz sermaye ile şirketin iç kaynakları ele alınarak şirket yatırımcılarına bedelsiz bir şekilde hisse verilebilir. Bedelsiz sermaye artırımı ile alınan yeni hisse senetleri için şirket yatırımcıları herhangi bir şekilde para ödemek zorunda kalmayacaktır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Yapılır?

Aşağıda bedelsiz sermaye artırımına sebep olan durumlar sırasıyla açıklanmaktadır:

 • Bedelsiz sermaye artırımı ile hisselerin değerlerinin likiditesi artar. Hisselerin değerlerinin likiditesi azaldığı zaman hisselerin alım ve satım durumları da gittikçe zorlaşacaktır. Bedelsiz sermaye ile şirket likiditesi en üst noktaya ulaşacaktır.
 • Hisse senetlerinin değerlerinde bedelsiz sermaye ile yükselmeler meydana gelecektir. Özellikle amatör ve küçük yatırımcılar bedelsiz sermaye ile aldıkları hisselerinin değerlerinde artışların meydana geldiğini görecektir.
 • Bedelsiz sermaye ile şirketler vergi için ortaya koyulan avantajların hepsinden kolayca faydalanabilme haklarına sahiptir.
 • Enflasyondan dolayı şirketlerin sermayelerinin aşağı düşmesi durumunda bedelsiz sermaye ile sermaye artırımı yaparak şirketlerinin sermayelerini arttırabilir. Bu sayede şirketlerin sermayelerinde düzelmeler meydana gelir.

Bedelsiz Sermaye Artırımının Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda bedelsiz sermaye artırımı ile ilgili bilgiler tek tek açıklanmaktadır:

 • Şirketler kendi ortaklarını bedelsiz sermaye yöntemi ile herhangi bir ücret talep etmeden hisse verebilme hakkına sahiptir.
 • Bununla birlikte bedelsiz sermaye yapıldığı zaman şirketin öz sermayesi ile ilgili değerler hiçbir şekilde değişmemiş olur.
 • Bedelsiz sermaye artırımı ile şirketin piyasadaki değeri de değişmemiş olacaktır.
 • Şirketlerin piyasadaki değerlerinin değişmemesi için bedelsiz sermaye ile alınan hisse senedinin miktarında farklılıkların yapılması gerekir.

Paladyum nedir? Fiyatları nasıl değişir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Düzenlenir?

bedelsiz sermaye artirimi nasil duzenlenir

Aşağıda bedelsiz sermaye artırımının nasıl düzenlediği ile ilgili tüm ayrıntılar tek tek yer alır:

 • Bir şirketin 200 milyon TL değerinde ödenmiş sermayesi, 300 milyon TL öz sermayesi ve 600 milyon TL ise piyasadaki değeri olduğunun düşünülmesi durumunda hisse fiyatı hesaplanırken öncelikle şirketin öz kaynakları için toplamda %50 oranında bedelsiz sermaye yapmak istemesi durumunda ödenmiş sermayesi 200 milyon TL değerinden 300 milyon TL’ye kadar yükselmiş olacaktır.
 • Bununla birlikte şirket tüm ortaklarına karşılıksız bir şekilde 5 lot hisse verecektir.
 • Şirketin her zaman piyasa değeri aynı olur hiçbir şekilde değişmez.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Ne İşe Yarar?

Bedelsiz sermaye ile şirketlerin piyasa değerinde bir değişiklik olmaz. Fakat bedelsiz sermaye yapan şirketler vergi ile ilgili ortaya koyulan bütün fırsatlardan yararlanabilecektir. Bununla birlikte enflasyondan dolayı şirketin sermayesinde düşüşler meydana geldiği zaman bedelsiz sermaye ile şirket sermayesi artabilir. Bu durum şirketlerin piyasa değerinde farklıklar meydana getirmez. Ama hisse senetlerinin değerinde değişimler oluşmaya başlar. Bedelsiz sermaye artırımı ile şirketler yatırımcılardan hiçbir şekilde para talep etmez.

Bedelsiz Sermaye Artırımının Şirketlere Etkisi Nelerdir?

Bedelsiz sermaye ile şirketler yatırımcılardan herhangi bir ücret talep etmeden hisse senedini verebilme hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra bedelsiz sermaye ile şirketler özellikle kullanılmayan iç kaynaklarını kullanarak yatırımcılara ve kendilerine düşen hisse senetlerinin değerlerinde değişimlerin meydana gelmesi sağlanır. Aynı zamanda şirketler kullanmadıkları bilanço kalemlerini de şirket sermayesinin yararına kullanmış olacaktır. Böylece şirketin daha fazla yeni yatırımlar yapabilme hakkı vardır.

Bilinen şirketlerin bedelsiz sermaye artırımı yapması durumunda şirketlere yatırımcıların ilgisi de artmış olur. Ayrıca vergi ile ilgili avantajlardan da şirketler yararlanma şansını elde edecektir. Çok fazla yatırımcılar tarafından talep görülen şirketlerin hisse senetleri primli bir şekilde satışa sunulabilir. Düzenli bir şekilde şirketlerin bedelsiz sermaye artırımı yapması durumunda şirketler büyük oranda büyümeye başlayacaktır ve şirketin kasasına yüklü para gelecektir. Şirketin piyasa değeri değişmeyecektir.

*Sermaye Stokunu Anlamak

Sermaye stoku, halka aleni bir şirketin ihraç etme yetkisine sahip olduğu, hem adi bununla beraber tercih edilen toplam hisse senedi miktarıdır. Adi hisse senedi ile imtiyazlı pay senedi arasındaki fark, bir şirket iflas ettiğinde, imtiyazlı hissedarların, adi hissedarların (şayet kalan bir şey varsa) varlıklarından paylarını almalarıdır.

Hisse senedi, yatırımcıların genellikle satın aldığı şeydir ve firmalar her zaman tercihli hisse senedi sunmaz. Bir firmanın belirli bir miktar hisse senedi ile dünyasına başlarken, idare kurulu ve mevcut hissedarlar tarafından onaylanması halinde ek pay oluşturma ve ihraç etme yetkisi verebileceğini unutmayın.

Sermaye stoku, tedavülde bulunabilecek veya hissedarlar tarafınca elde tutulabilecek hisse sayısına karşılık gelir. Bir firmanın çıkardığı kapital (sermaye) stok miktarı genellikle başlarda bir firma kurmak için kullanılan yasal belge olan şirket tüzüğünde belirtilir. Fakat, bir firma genel hatlarıyla yönetim kurulunun onayı ile ihraç etmeye yetkili olduğu hisse senedi miktarını artırma hakkına haizdir. Ek olarak, satış için daha çok pay çıkarma hakkının yanında, bir şirketin mevcut hisselerini hissedarlardan geri alma hakkı da vardır.

Yatırımcılar, bir şirketin sermaye stokuyla alakalı bilgileri, bilançosunun öz kapital bölümünde bulabilirler.

**Sermaye Stokunu Artırmanın Dezavantajları
Toplam kapital stokundaki artışlar, çoğu zaman hisselerin seyrelmesine neden olduğundan mevcut hissedarları olumsuz etkileyebilir. Bu, mevcut her bir hissenin daha küçük bir sahiplik yüzdesini temsil ettiği ve bu da hisseleri daha azca kıymetli hale getirmiş olduğu anlama gelir.

Şirketin hasılatı, firmanın hisse başına kazancını (EPS) belirlemek için yeni, daha fazla sayıda paya bölündüğünden, şirketin seyreltilmiş EPS rakamı düşecektir.

Yatırımcılar ve analistler, bir firma devamlı olarak ek hisse senedi teklifleri başlatırsa ihtiyatlı davranır, zira bu genellikle firmanın mevcut gelirlerle finansal ödeme gücünü sürdürmekte zorluk çektiğini ve sürekli olarak ek finansmana ihtiyaç duyduğunu gösterir.

**Sermaye Stokunu Artırmanın Faydaları
Hisselerin muhtemel seyrelmesine karşın, sermaye stokundaki artışlar nihayetinde yatırımcılar için yararlı olabilir. Ek hisse senedi satılarak elde edilmiş firma için sermaye artışı, ek firma büyümesini finanse edebilir. Şirket ek sermayeyi başarıya ulaşmış bir biçimde yatırırsa, pay senedi fiyatındaki nihai hasılatlar ve yatırımcılar tarafınca elde edilmiş temettü ödemeleri, hisselerinin seyrelmesini telafi etmek için fazlasıyla ehil olabilir.

Bir şirketin hisse fiyatında önemli bir düşüş görmeden mühim miktarda ek hisse senedi çıkarması, yatırımcılar ve analistler için iyi bir işarettir.

Bedelli sermaye artırımı nedir?

Şirketin yatırımcılara bir bedel karşılığında hisse senedi dağıtarak sermayeyi çoğaltması işlemidir. Bedelli kapital artırımında firmanın kasasına ek nakit girmektedir. Sermaye artırımına katılmak istemeyen şirket ortakları rüçhan haklarını borsada satabilirler. Eğer ortaklar Sermaye Artırımına katılmak istemezlerse, ortakların firma sermayesindeki payları natürel olarak azalacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 10 ay önce

  […] Ayrıca bedelsiz sermaye artırımı bilgilerini inceleyebilirsiniz. […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!