Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain (BSC) nedir sorusunu merak mı ediyorsunuz? Şimdi sizlerle birlikte Binance Smart Chain (BSC) nedir sorusuna yanıt verelim. Türkiye genelinde artık kripto para sektörü ile alakalı olarak çok ciddi değişimler meydana geliyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak tanıdığımız Binance, zaman içerisinde çok yönlü büyüme eğilimini ciddi manada tetikliyor demek yanlış olmaz.

Binance markası, zaman içerisinde piyasaya kendi kripto para örneklerini de sunarak yatırıma açtı. BSC’de bu seçeneklerden bir diğeri olarak adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz. Şimdi bu kripto para birimini ve çalışma mantığını sizlere etraflıca tanıtacağız. Çok fazla borsa içerisinde yatırım imkanınız olmasa da aman içerisinde bazı ideal seçenekleri değerlendirme şansına erişebileceksiniz.

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain (BSC), dünyaca ünlü kripto para borsası Binance şirketinin 2019 yılında geliştirdiği bir blockchain sistemi örneğidir.

Binance, zaman içerisinde kendi altcoin birimlerinin geliştirilmesi ile birlikte ortaya birçok farklı seçeneği sunarak yatırıma açtı. Öyle ki bunların tamamı da gelecek vaat ediyor. Smart Chain, merkeze bağlı olmayan tüm alım ve satım işlemlerini sorunsuz şekilde destekleyen ve son derece hızlı bir blockchain sistemidir. Bununla birlikte Binance Chain (BC) ile eş zamanlı olarak çalışmakta olan bir sistem olduğunu söylemek gerekiyor.

Binance Chain, tüm sistemleri ile birlikte global pazardaki en güncel verileri ve uygulamaları destekler. Merkeziyetsiz uygulama noktasında DApp, merkeziyetsiz kullanıcı dostu alışveriş sistemi olarak da Binance DEX sistemi ile sorunsuz şekilde entegredir. Trust Wallet isimli kripto para cüzdan modelini güvenilir bir şekilde kullanarak değerlendirme şansına sahip olabileceksiniz.

BSC

Binance Smart Chain (BSC) Nasıl Çalışır?

Günümüzde entegre olarak diğer kripto para birimleri ile sağlıklı bir şekilde çalışma modeli benimseyen kripto paralar adından ciddi manada söz ettirir. Binance şirketinin her alanda yaptığı girişimler zamana bağlı olarak çok geniş kitlelerce kabul görmüştür.

Binance Smart Chain (BSC), Ethereum sanal makinesi olarak da bilinen (EVM) ile tam uyumluluk şeklinde çalışır. Bu neden dolayısı ile de güncel değeri ciddi anlamda ideal seviyededir demek yanlış olmaz. Peki neden bu şekilde çalışıyor? Sistemin esas amacı, akıllı sözleşme seçeneğini bu birim ile birlikte dahili şekilde kullanmak ve Binance Chain biriminin çok daha verimli şekilde çalışmasını sürdürmesini sağlamaktır.

BSC bağımsız bir zincir sistemi olarak geliştirilmiştir. Yani ne demek bu? Senkronize çalışan sistemlerde bir paralel bağlantı çevrimdışı hale gelirse diğer sistemlerde de aynı şekilde çevrimdışı olma sorunu yaşanır. Ancak BSC’de durum farklıdır. Bağımsız altyapısı nedeni ile Binance Chain (BC) çevrimdışı hale gelse dahi BSC yayında sorunsuz bir şekilde yatırıma açık şekilde hizmet vermeye devam eder.

Hızlı bir blockchain altyapısına sahip olduğunu yukarıda söylemiştik. Bu veriler ışığında BSC, yaklaşık olarak 3 saniye içerisinde yeni bir blok oluşturma süresine sahip en hızlı zincir altyapıları arasında kabul görür. BNB Token, bildiğimiz üzere stake işlemi için bir sistem kullanır. Proof of Staked Authority (POSA) olarak bilinen bu algoritma, zaman içerisinde BSC altyapısı tarafından da etkin bir şekilde kullanmaya başlanmıştır. Dolayısı ile zincir içerisinde ki doğrulama algoritması en güvenilir seçeneklerden birisi olarak kabul görür.

Binance Smart Chain (BSC) Cüzdan Uygulaması Önerileri

Bu gibi blok zinciri sistemlerde zamana bağlı olarak ciddi manada farklı seçenekler kendisini gösterir. BSC, bilindiği üzere güvenilir bir kripto para altyapısı olarak adından ciddi manada söz ettirmektedir. Tabi ki bu sistemi doğru bir şekilde kullanabilmek için cüzdan uygulamaları ciddi manada önemlidir.

BSC altyapısını verimli bir şekilde kullanabilmek için Binance şirketinin doğrudan güvenilir olarak önerdiği iki ayrı cüzdan modeli söz konusudur. Kripto cüzdan uygulamaları olarak da bilinen seçeneklerden en ideal seçenekler aşağıdaki gibidir;

  • MetaMask Wallet
  • Trust Wallet

olmak üzere iki ayrı seçeneği değerlendirme şansına sahip olabileceksiniz. BSC ağ özellikleri konusunda da hemen bilgiler sunarak fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz. Cüzdana tanıtma amacı ile aşağıdaki ağ özelliklerini cüzdan uygulamanıza eksiksiz bir şekilde tanımlamanız gerekir.

Binance Chain

Binance Smart Chain (BSC) İşlem Ücretleri

İşlem ücretleri, özellikle bu sektör içerisinde yatırım yapan kişiler için ciddi anlamda önem arz eden seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. BSC, az bilinir bir blok zinciri modeli olduğundan dolayı günümüzde ki işlem ücretleri ile alakalı bir kıyaslama yapıldığında yüksek verimlilik sağlar.

Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu olarak çalışan bu sistem, entegre çalıştığı sistemlere nazaran bakıldığı zaman çok verimli seçenekleri bizlere sunar. Bu anlamda tabi ki uzmanların sistem ile alakalı olarak Gas Fee tahminleri de ciddi anlamda söz konusudur. Güncel tahminlere baktığımız zaman bunların gerçekleşme noktasında ciddi bir hız ile ilerlediğini net şekilde görüyoruz. İşlem ücretleri aşağıdaki gibidir;

  • Token takas işlemi (PancakeSwap): $0.226
  • Likidite ekleme (BurgerSwap): $3.466
  • Likidite kaldırma (BurgerSwap): $0.519
  • Teminat yatırma (Venus Protocol): $0.230
  • Ödünç alma (Venus Protocol): $0.568
  • Teminatı çekme (Venus Protocol): $0.279

BSC Kullanım İstatistikleri

Günümüzde kısa vadede çok ciddi değişimler gören sektör içerisinde sürekli daha yeni seçenekleri birlikte analiz etmek durumunda kalıyoruz. BSC, her geçen gün biraz daha popüler hale gelen ve kalitesini gösteren altyapılardan birisi olaran da dikkat çekiyor.

BSCSCAN.COM internet adresi, güncel kullanım verilerini en ince ayrıntısına kadar sizlere analiz etme imkanı sağlıyor. Kullanım istatistikleri incelendiği zaman da aslına bakarsanız çok ciddi bir yükseliş söz konusu demek yanlış olmaz. En güncel verileri sitemiz içerisinde tabi ki sunmak istiyoruz. 05.06.2021 tarihi itibari ile güncel BSC istatistikleri aşağıdaki tabloda net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

chart

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!