Blockchain Nedir? Blokzincir Nasıl Çalışır? En Kapsamlı 2021

Blockchain nedir, dijital kayıt defteri olarak görev yapmaktadır. İlk olarak Blockchain Bitcoin ile oluşmaya başlamıştır. Blokzincir üzerinde her zaman veriler giriş tarihi doğrultusunda sıralanmaya başlanır. Bütün veriler şifreli bir şekilde birbirlerine bağlı olarak çalıştığı için güvenli bir dijital kayıt defteridir. Bir tane veri de bile değişiklik yapılmaz. Çünkü, bir veride değişiklik yapıldığında diğer tüm verilerde de değişiklik meydana getirir. Bu yazımızın devamında daha kapsamlı bir biçimde Blockchain kavramını açıklamaya çalışacağız. Hadi başlayalım.

2008 yılında Blockchain sistemi Satoshi Nakamoto tarafından ortaya koyuldu. Bu sistem ile ilk kripto paralar kullanılmaya başlanır. Sistem üzerinde veriler her zaman blok halinde saklanmaya devam eder. Aynı zamanda veriler Blockchain sisteminde Hash haline getirilir ve sistem ile veriler birbirlerine şifre ile bağlanır. Ayrıca verilerin düzenli şekilde sıralanması sağlanır.

Blockchain Nedir? Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain nedir, blokzincir karmaşık görünüyor, hatta biraz öyle, fakat temel konsepti gerçek manada basit. Blockchain, bir dosya türüdür. Blockchain’i gerçekten anlayabilmek için, ilk önce bir veri tabanının ne olduğunu anlamak gerekir.
Bir veri tabanı bir bilgisayar sistemi üzerinde elektronik olarak depolanan bilginin topluluğudur. Veri tabanlarındaki veriler, diğer verilerin daha kolay bulunması ve filtrelenmesine izin vermek için tipik olarak tablo formatında yapılandırılır. Peki bilgileri depolamak için veri tabanı yerine elektronik bir tablo kullanılsa bu iki işlem arasındaki fark ne olurdu?

Elektronik tablolar, belirli bir miktarda bilgiyi depolamak ve bunlara erişmek üzere bir kişi veya küçük bir grup insan için tasarlanmıştır. Diğer taraftan, bir veri tabanı, herhangi bir sayıda kullanıcı tarafından aynı anda hızlı ve kolay bir biçimde erişilebilen, filtrelenebilen ve değiştirilebilen önemli ölçüde daha büyük miktarda veri ve bilgileri barındıracak şekilde tasarlanmıştır.

Büyük veri tabanları, verileri güçlü bilgisayarlardan oluşan sunucularda barındırarak bu işlemleri gerçekleştirir. Bu sunucular genelde fazla sayıdaki kullanıcıların aynı anda veri tabanına erişmesi için gerekli hesaplama gücüne ve depolama kapasitesine sahip olmak için yüzlerce hatta binlerce bilgisayar kullanılarak oluşturulabilir. Bir veri tabanı çok sayıda kişi tarafından erişilebilir olsa da, genellikle bir işletmeye aittir. Bu durumdaki veri tabanları, içindeki veriler üzerinde tam kontrole sahip olan deneyimli bir kişi veya kişiler tarafından yönetilir.

Şimdi asıl olaya gelelim. Bir blok zinciri, bir veri tabanından hangi açılardan farklıdır?

Depolama Yapısı

Blok zinciri ile veri tabanı arasındaki en temel fark, verilerin yapılandırılma şeklidir.
Bir blok zincirinde bilgi kümelerini tutan bloklar gruplar halinde bir araya getirilir ve bu bloklar belirli kapasitelere sahiptir. Bu kapasiteler dolduğu zaman “blokzincir” adı verilen veri zincirleri oluşur ve oluşan bu blok önceden oluşmuş olan diğer bloklara zincir şeklinde bağlanır. Bu işlem yeni veriler geldiği sürece sürekli olarak devam eder.
Bir veri tabanında ise veriler blok zincirinin aksine tablolar halinde yapılandırılır. Bunda dolayı blok zincirleri bir veri tabanını oluşturabilirken, bütün veri tabanları bir blokzincir olamaz. Ayrıca bu sistem merkezi olmayan bir sistemde uygulandığı zaman geri dönüşü olmayan bir veri-zaman çizelgesi oluşturur.

İşlem Süreci

Blockchain İşlem Süreci

Kripto Para Biriminin Nitelikleri

Kripto Para Biriminin Nitelikleri

Blockchain Hangi Amaçla Kullanılır?

Blockchain ile birbirleriyle aynı olan veri kayıtları birden fazla bilgisayarlarda saklanabilir. Bu sayede bir bilgisayarda sorun olduğu zamanda diğer bilgisayarlarda verilerin kopyasının bulunmasından dolayı işlemler hızlı bir şekilde halledilmiş olur. Blockchain ile saklanan verilerin bir kurum ya da kuruluş tarafından sahibi yoktur. Bu yüzden ağda yer alan bütün kullanıcılar bu verilere kolay bir şekilde ulaşabilir.

Ayrıca Kripto Para Terimleri ve Anlamları yazımıza göz atabilirsiniz.

Blockchain Ağları Nasıl Bağlanır?

Blockchain sistemi ile verilerin sıralı bir şekilde birbirlerine bağlanmasını sağlayan ve bloklar hakkında kullanıcılara bilgiler ve detaylar ileten bilgisayara node adı verilmektedir. Aşağıda nodelerin ne görev yaptığı ile ilgili bilgiler yer alır:

 • İstenilen şartlara uygun bir şekilde coin ortaya çıkarılıp çıkarılmadığı,
 • Transferlerin sisteme uygun şekilde imzalanıp imzalanmadığı,
 • Blokların doğru şekilde oluşturulup oluşturulmadığı,
 • Çifte harcamanın yapılıp yapılmadığı ile ilgili bütün denetimleri ve kontrolleri en iyi şekilde yapabilmektedir. Nodeler aynı zaman Blockchain ağının devamlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Verilerin bir bilgisayara bağlı olmasına rağmen, diğer tüm bilgisayarlarda veriye ulaşmak mümkündür. Ağa bilgisayarların fazla bağlanmasına imkan tanır. Çünkü, bir ağda fazla bilgisayarların bağlanması ağın çalışma sistemini daha da hızlandırmaktadır.

Blockchain nedir nasıl çalışır aglari nasil baglanir

Blokzinciri Güvenli Mi?

Blockchain sisteminde bloklar şifreli bir şekilde birbirlerine bağlı olarak saklanır. Dışarıdan bir başkası kayıtlı olan verilerde değişimler kesinlikle yapamaz. Bunların dışında Blockchain ağlarında yer alan tüm bloklar ve bu bloklar ile yapılan para transfer işlemleri kolay bir şekilde görülebilmektedir. Bitcoin ağ sisteminde yapılan tüm para transfer işlemlerini Blockchain dokumanı şeklinde kendi bilgisayarlarınıza aktarma şansınız vardır.

Aşağıda Blockchain içinde yer alan şifreli bloklarda bulunanlar ile ilgili ayrıntılar verilmektedir:

 • Blokların için blok numarası,
 • Blok başlığı,
 • Kendine bağlı olan önceki bloktaki verilerde hash,
 • Bloklara güvenli bir şekilde erişim için şifre,
 • Zaman damgası gibi güvenlik için gerekli olan öğeler yer alır.

Özellikle bütün bloklar kendilerinden önceki bloğa şifreli bir şekilde bağlanır. Bu sayede güvenli bir şekilde verilere erişim sağlanmış olur. Bu güvenlik sistemi ile blokta değişiklik yapmak isteyenler yapamaz. Çünkü, blokta yapılan değişimlerde şifrelerin de değişmesi gerekir. Şifre değişmesi durumunda da diğer bloklardaki şifrelerle uyumsuz olduğu için işlemler gerçekleşemeyecektir.

Blok için şifreli bir şekilde bulunan veriler madencilik alanında yapılan işlemlerden sonra madenci adında yer alan bilgisayarlara bağlı olan ağa hızlı bir şekilde aktarılır. Bilgisayarda sorun olması durumunda başka bir bilgisayarda da verilerin kopyası olduğu için verilere erişim oldukça kolaydır.

Proof-of-Work ile de bilgisayar üzerinde çok fazla çaba gerektiren sorunları kısa sürede çözüme kavuşturmak mümkündür. Sorunların zor olması demek, çözüme kavuşmayacağı anlamına gelmez. Bilgisayara bağlı olan ağlar üzerinde oluşan tüm problemler hemen çözülür.

Önemli Noktalar

 • Blockchain, belirli bir veri tabanı türüdür.
 • Bilgileri gizleme yöntemi bakımından normal bir veri tabanından farklı olan blok zincirleri, verileri, birbirine zincirlenen bloklar halinde depolar.
 • Yeni veriler geldikçe yeni bir bloğa girilir. Blok verilerle doldurulduktan sonrasında bir önceki bloğa zincirlenir, böylece verilerin kronolojik sırasıyla birbirine zincirlenmesini sağlanmış olur.
 • Bir blok zincirinin içinde farklı türlerden bilgiler de depolanabilir, fakat şimdiye kadarki en yaygın kullanım, işlemler için tek bir defter olarak kullanılmıştır.
 • Bitcoin niteliğinde, blok zinciri merkezi olmayan bir yapıda kullanılır, böylelikle tek bir şahıs veya grubun kontrolü olmaz – bunun yerine, bütün kullanıcılar toplu bir şekilde kontrolü elinde tutar.
 • Merkezi olmayan blok zincirleri değiştirilemediğinden dolayı veriler geri döndürülemez. Bu durum Bitcoin için işlemlerin kalıcı olarak kaydedildiği ve herkes tarafından görüntülenebileceği demektir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 9 ay önce

  […] Blockchain Nedir? Blokzinciri Nasıl Çalışır? […]

 2. 7 ay önce

  […] Blockchain Nedir? Blokzinciri Nasıl Çalışır? En Kapsamlı 2021 […]

2 Yorum

 1. 9 ay önce

  […] Blockchain Nedir? Blokzinciri Nasıl Çalışır? […]

 2. 7 ay önce

  […] Blockchain Nedir? Blokzinciri Nasıl Çalışır? En Kapsamlı 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!