Borç Kapatma Teknikleri ve Fikirleri 2021

Borçlarımı nasıl kapatırım, ne yapmalıyım diye soranlar için bugün borç kapatma teknikleri ve fikirleri üzerinde biraz durmak istiyoruz. Öncelikli olarak baktığımız zaman ülkemiz genelinde çok ciddi bir banka eğilimi söz konusudur. İnsanlar, alım gücünün ciddi anlamda düşmesi ile birlikte çeşitli yöntemlere başvurarak borçlanma yoluna gittiler demek yanlış olmaz.

Kredi kartı kullanmanın avantajları ve dezavantajları başlığı altında sizlere elimizden geldiğince kapsamlı bilgiler sunmuştuk. Tabi ki bilinçsiz olarak atılan ekonomik adımların zaman içerisinde çok ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini net olarak söyleyebiliriz. Borç kapatmalar ile alakalı olarak öncelikle kişisel bir özveri çok ciddi anlamda önemlidir. Şimdilerde ise biraz daha bireysel olarak düşünerek elimizden geldiğince doğru bilgiler vereceğiz.

Borç Nasıl Büyür?

Türkiye genelinde her geçen gün büyüyen ve gelişen bir bankacılık sektörü içerisinde yer alıyoruz. Yer aldığımız bu sistemin insanlar arasında da ciddi anlamda benimsenmiş olması, ister istemez çok çeşitli seçenekleri de beraberinde getiriyor. Borç durumlarının ise genellikle biz insanların AÇ GÖZLÜLÜĞÜ nedenli ortaya çıktığını görüyoruz.

Kredi notu iyi olduğu sürece insanların bankalardan alabilecekleri ödeneklerin herhangi bir şekilde sınırı olmadığını söyleyebiliriz. Yani notunuz iyi ise bankalarda krediniz o kadar büyüktür ki her ne olursa olsun insanlara bu kredi çok büyük bir özgüven verir. Dolayısı ile borçları öderim hesabı ile çok ciddi borçların altına girerek hareket etmek gibi bir psikoloji hakim olur.

Ya da kredi çekerek borç kapatmak. Yani BORÇ İLE BORÇ KAPATMA mantığı insanları günümüzde daima çukura sürükleyen unsurlardan birisi olmuştur. Ekonomi yönetimi çok ciddi anlamda kişisel özveri ve dirayet gerektiren bir unsurdur. Özellikle günümüz alım gücünün ciddi manada sıkıntıya düştüğü şartlarda daha büyük sıkıntılar yaşamak da yine kafalarda soru işareti yaratabilir. Borç, borcu kabullenip kemer sıkmayı gerektirir ve ötesi için çabalamaların tamamı borcun daha da büyümesine neden olabilir.

Borç Kapatma Kredisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Borç kapatma kredisi, birçok bankaya yayılmış olan borçlarınızın tamamını tek bir bankanın verdiği kredi ile kapatarak tek bankada toplamak ve düzenli ödemek yöntemidir.

Bilindiği üzere günümüzde borç sorunsalı nedenli olarak insanlar için devletin dahi yeni projeler üretmesi yolunda somut adımlar atıldı. Borçlarınız, zaman içerisinde birçok farklı bankadan aldığınız kredi ya da kredi kartları nedenli olabilir. Tabi ki bu borçları takip etmek, yönetmek, ödeme takibini yaparak zamanında ödemelerini aksatmamak çok büyük bir sıkıntı diyebiliriz.

Borç kapatma kredisi veren bankalar sayesinde günümüzde artık tüm borçları tek bir bankada düzenli bir şekilde toplamak ve buna yönelik bir süreç yönetimi çok daha sağlıklı olabilmektedir.  Bu kredi, sizin dağılmış borçlarınızın tamamını hem kredi, hem de kredi kartı olmak üzere kapatmanızı ve tek bankada toplamanızı sağlar. Tabi ki bu işlem kredi notunuz için de ciddi anlamda olumlu sonuçlar doğurabilir. Notunuz tüm borçların kapanması nedeni ile yükselebilir.

Daha da önemlisi verimli bir şekilde bu borçların kontrolünü sağlayabilirsiniz. Daha da büyüyen borçların bu şekilde önüne geçersiniz. Bu kredi ile diğer bankalardan herhangi bir ekstra borç yapamazsınız çünkü borç alabilmeniz tamamen imkansız hale gelir. Bu sayede kontrollü ödeme yapabilmeniz sağlanır.

Borç Kapatma için En Mantıklı Yöntemler ve Teknikler

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde borç kapatmanın kesinlikle birçok farklı mantıklı yöntemi olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Tabi ki borçların genel olarak özellikleri, miktarı ya da kişinin aylık gelir durumu gibi önemli verileri masanın bir kenarına somut bir şekilde koymamız gerekiyor. Tabi ki bu bağlamda birkaç ekonomik veriye bakalım;

 • Aylık Net Olarak Borç Ödeme için Ayıracağımız Toplam Tutar
 • Aylık Ödememiz Gereken Net Tutarlı Borçlar Toplamı
 • Aylık Ödememiz Gereken Asgari Tutarlı Borçlar Toplamı

Bu noktada mantıklı bir adım atmamız için en önemli başlıklardan birisi. Tüm bu tutarları ele aldığımız zaman aylık borçlar için ayırdığınız paranız, asgari tutarlı borçlar toplamının bile altında ise durum oldukça kritik bir noktaya gelmiş demektir. Ancak borçlarınız ile asgari ücretleri ödeyebilecek kadar rahat durumda iseniz en ufak bir sorun yaşamayacaksınız.

Ancak gerçek manada gelirleriniz ile alakalı olarak sıkıntı yaşama durumu söz konusu ise önceliğinizi de dikkate alarak sizlere elimizden geldiğince fikirler sunmak istiyoruz.

Borç Kapatma Kredisi

Öncelikli olarak birkaç farklı ödenek nedenli borcunuz var ise yapmanız gereken şey, borçların tamamını tek bir bankada düzenli bir şekilde toplamak olacaktır. Bu neden dolayısı ile günümüzde borç kapatma kredisi hizmeti sunan bankalar olduğunu biliyoruz. Bu bankalardan bazıları aşağıdaki şekilde listelenmektedir;

 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Denizbank
 • Şeker Bank
 • QNB Finansbank
 • İş Bankası
 • ING Bank
 • Garanti BBVA

olmak üzere bankalar kendisini bu noktada net bir şekilde gösteriyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Bu bankaların tamamına giderek kredi notunuzun güvenilirliği ile alakalı olarak da değerlendirmenizin olabileceğini unutmayın. Bu yöntem ile birlikte ödeme düzeninizi daha mantıklı bir hale getirebilir ve kontrollü bir şekilde devam edebilirsiniz.

Borç Bakiyesi Ayırma

Rutin maaşlı ya da geliri olan bir birey iseniz aylık gelirinizi sizden iyi kimse bilemez. Yukarıda birkaç önemli veriyi hesap ederek kenara koyalım demiştik. Toplam aylık ödememiz gereken borç miktarlarını artık biliyoruz. Her ne olursa olsun, elimize paramız geçtiği zaman borç bakiyesinin tamamını ayırarak kendimizi sağlama alacağız.

Yani kendimizden feragat ederek ve kemer sıkma politikası dahi uygulayarak ne olursa olsun borçlarımızı kapatma yolunda somut adımlar atacağız. Bu şekilde borç bakiyemiz başka yere değil doğrudan borçlarımıza gidecek demek yanlış olmaz.

Kredi Yapılandırma

Öncelikle kredi yapılandırma, kredi notunuzu ciddi anlamda olumsuz etki eden unsurlardan birisidir. Bu neden dolayısı ile bu adımı uygulamak gibi bir amaç içerisinde iseniz düşünmeniz gerekiyor. Kredi yapılandırma nedir? O gün ki güncel faiz oranları ile kalan ana para tutarına yeniden o gün ki faizi uygulayarak yeniden taksit yükseltme işlemidir.

Bu şekilde aylık ödemeleriniz çok daha ideal bir hale gelir. Bu şekilde aylık geliriniz ile de hesapladığımız zaman çok daha sağlıklı bir ödeme planını oluşturabilirsiniz. Ancak kredi notu açısından yine çok fazla önerdiğimiz bir konu değil. Ancak yine de sağlıklı bir borç düzeltme yöntemidir.

Ek Gelir

Son olarak aylık bir şekilde her ne olursa olsun gelirlerinizi arttırmanız gerekiyor. Ek gelir yöntemlerine eğilim göstererek çok daha doğru bir şekilde adım atmalısınız. Pratik, akılcı ve doğrudan yetenekleriniz ile imkanlarınız ölçüsünde ek gelir kaynaklarını oluşturma yoluna gidin.

Paranızı Nasıl Yönetirsiniz? Para Yönetimi Teknikleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!