Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

Dünyada ve özellikle de Türkiye bazında ele alındığında her gün milyonlarca kişi tarafından aktif bir şekilde takip edilen borsa, özellikle de kazanılan paralar hesaba katıldığında oldukça kazanç girdisi elde edilen bir sektördür.

Bu noktada borsayı yakından takip edenler bir tık daha fazla avantaj sahibi olsalar da bilinçsiz bir bireyin de istediği şekilde borsa oynayabilmesi, herkesin istediği zaman diliminde elde ettiği paraları banka hesabına aktararak kar elde etmesine olanak sağlayabilmesi ile ayrıcalıklı bir avantaj elde edilmesinin önünü açar. Özellikle de son dönemlerde popüler bir para kazanma unsuru olan borsa, hem mobil hem de bilgisayar platformları üzerinden takibinin yapılabilmesi, hızlı ve kolay yoldan internet/mobil bankacılık aracılığı ile para aktarımı yapılması gibi pek çok noktada sağladığı pozitif yönleri ile de ilgi çekmektedir.

18 yaşından başlayarak her yaştan insanın belirli banka hesapları dahilinde istedikleri oranda para yatırdığı borsa, farklı firmaların hisse yüzdelerinin aktif bir şekilde değiştiği bir platformdur. Bu platform özelinde Türkiye ve dünya çapındaki şirketlerin hisselerinde artış olacağını tahmin ediyorsanız, tıpkı o şirkete ortak olurmuş gibi hisse satın almanız gerekir. Alınan hisseler firmanın hisse oranlarının artması veya azalması ile doğru orantılı olarak gelir veya gider haline gelecektir. İnsanların oturduğu yerden sadece belirli araştırmalar ve tahminlerine dayalı olarak gerçekleştirdikleri bu yatırımlar, başarılı olunduğu takdirde çaba sarf etmeden son derece kolay yoldan para kazanılmasına da olanak sağlayacaktır.

Borsa Nedir?

Borsa Nasıl Oynanır?

Günümüzde pek çok insanın bildiği, ekonomi haberlerinde de sıkça takip ettiği bir finans dalı olan borsa, konuyu çok yakından takip edenler için son derece kazançlı ve az riskli bir gelir kapısıdır. Ancak borsaya yeni başlayan ve yatırımlarını doğru bir şekilde ilerletmek isteyenlerin bilmesi gereken belli başlı püf noktalar olacaktır. Bu noktada yatırımcılara borsayı tam anlamıyla anlamadan, araştırma yapmadan ve şirketlerin grafiklerini incelemeden yatırım yapmaları önerilmez.

Borsada işlem yapabilmek için ise resmi bir yatırımcı olunması gerekmektedir. Yani bir başka deyişle borsa hizmeti veren güvenilir bir platformda ücretsiz bir şekilde borsa hesabı açılması gerekir. Borsanın temelinde yatan en önemli kazanç ilkesi, hisseyi düşük fiyatta satın alıp yüksek fiyatlara ulaştığında ise tekrar satmaktır. Dolayısıyla da dipten alınan hisseler, yükselişe geçtiğinde sizlerin de elde ettiği gelir doğru orantılı bir şekilde artışa geçecektir. Borsada bir firmanın artışa veya azalışla geçeceğini tahmin edebilmek için, o firmanın hisselerinin yıllık ve aylık periyotlarda nasıl bir değişim sergilediğini yakından takip etmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla da vaktin büyük bir çoğunluğu borsa takibine ayrıldığında yüksek meblağlara ulaşan kazanç elde etmek mümkün olacaktır. Türkiye’nin borsa işlemlerinin yapıldığı kurum, Borsa İstanbul A.Ş olarak belirlenmiştir.

Bu noktada takip ettiğiniz firmanın hisseleri düştüğünde alış emri verebilir, yükselişe geçtiğinde ise tekrar düşüşe geçmeden önce satış emri ile kazanç elde edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; firmanın koşulları, komisyon ücretleri ve güvenilir olup olmadığı konusudur. Bu üç faktör olumlu yönde işe gönül rahatlığı ile alım satım yapabilir, elde edilen kazançları yeni yatırımlara bir sermaye olarak da değerlendirme imkanı sağlanabilmektedir.

Borsanın Geçmişi

Borsanın tarihi 14. Yüzyıla tekabül etmekte ve M.Ö 1200-1500 yıllarına kadar uzanmaktadır. İlk dönemlerinde Roma ve Finikelilerin gerçekleştirdiği panayır ve gösterilerde gerçekleştirdiği işlemleri kayıt altına almış ve bu kayıtlar doğrultusunda ilk borsa işlemlerinin başladığı belirlenmiştir. Kültürel etkileşimler ve fuarların da etkisi ile bir anda dünyanın dört bir yanında işlem gören bir sektör halini alan borsa, 1724 yılında Paris’in ilk borsa kurumunu da açması ile Avrupa’da yankı uyandırmıştır.

Daha sonra Hamburg ve çeşitli Alman eyaletlerinde de faaliyet gösteren borsanın ülkemizde ilk görüldüğü tarih ise 2 Aralık 1873 yılında tescil edilmiştir. Duyurulan bir nizamname eşliğinde ‘’Dersaadet Tahsilat Borsası’’ adı altında kurulan ilk kuruluş, dönemin yüksek kesimde yaşayan insanları tarafından oldukça büyük rağbet görmüştür. Türkçe karşılığı Menkul Değerler Borsası olan kuruluş, günümüzdeki Borsa İstanbul’un ilk sürümü olarak ele alınabilir.

Ülkemizdeki ilk borsanın kuruluşunun üstünden 13 yıl sonra yani 15 Nisan 1886 yılında ise ‘’Umum Borsalar Nizamnamesi’’ yayınlanmış, bu nizamname ile birlikte ticaret borsalarının işlem görmeye başlanması hedeflenmiştir. 1892 yılında kurulan ilk ticaret borsası, İzmir Ticaret ve Sanayi Borsası olarak bilinmektedir. Daha sonraki süreçte ise 1913 yılında Adana Ticaret Borsası, 1925 İstanbul Ticaret Borsası ve son olarak 1927 yılında Ankara Ticaret Borsası hizmetlerine başlamıştır.

En Güvenilir Borsalar

Borsa üzerinden para kazanmakta olan pek çok bireysel yatırımcı, özellikle de güvenilir firmalar üzerinden borsa yatırımlarını yapmakta, en az riske sahip yatırımlarla birlikte yüksek veya düşük miktarlarda kazanç elde etmektedirler. Elde edilen kazançları çok daha güvenilir hale getirmek ve kayıp risklerini minimize ederek yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için en güvenilir borsalar ve hisse tabloları yakından incelenmelidir. Ülkemizde en çok işlem gören ve en çok kazandıran firmaları listeleyecek olursak;

ARCLK(Arçelik): Özellikle de teknolojinin yeri düşünüldüğünde sürekli yükselişte olan Arçelik, 2017 yılında borsa rekoru kırmış ve salgın döneminde düşüş yaşasa da %30 değerinde bir artış ile birlikte tekrar yükselişe geçmiştir.

BIMAS(Bim): Türkiye’nin en çok ziyaret edilen market zincirlerinin başında gelen Bim, 2019 yaz aylarında anlık düşüş kaybı yaşasa da günümüzde artışını devam ettirmektedir.

ASELS(ASELSAN): Türkiye’nin teknoloji kolunda en fazla araştırma ve ürün tanıtımı yapan Aselsan, salgın döneminde düşüş yaşasa da güncel olarak hızlı bir ivme yakalamış, artışını devamlı olarak sürdürülebilir hale getirmiştir.

MGROS(Migros): Türkiye’de market zincirlerden bir tanesi olan Migros, salgın döneminde de önemli bir yükseliş kaydetmiş ve bu yükselişini sürdürmüştür. Günümüzde ise dalgalı bir grafik çizse de önümüzdeki günlerde artışa geçmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!