Borsada FOMO Nedir? Nasıl Aşılır? | 2021

Yatırımcılar için psikolojik unsurlardan birisi olan borsada FOMO nedir, nasıl aşılır ve FOMO etkisi konularına değinme amacında olacağız. Her geçen gün ülke genelinde yaşanan gelişmeleri ve yatırım alanında ki bilgilendirmelerimizi sizlere sunma yoluna gittik. Yatırım sektörü, insanlar için ciddi anlamda kazançlı bir kapı olabileceği gibi aynı zamanda çok ciddi zararları da beraberinde getiren bir alan olabilir.

FOMO, özellikle yatırımcılık sektörü içerisinde ki en çok dikkat çeken ve bilinmesi gereken unsurlardan birisidir. Bizde elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunacak, detay verecek ve bu durumdan kurtulma yolları ile alakalı olarak da kapsamlı fikirler sunma yoluna gideceğiz. Merak ettiklerinizi ve kişisel deneyimlerinizi de yorum alanlarımızdan bizlere sorarak fikir edinme yoluna gidebileceksiniz.

Borsada FOMO Nedir?

Borsada FOMO, yatırım ya da kripto para sektörü içerisinde herhangi bir fırsatı kaçırma, yitirme korkusu ve buna bağlı panik halinde hareket etmek anlamında kullanılır.

Aslına bakarsanız psikolojik bir hareketin kelime bazında tanımlanması olarak da niteleyebiliriz. FOMO açılımı itibari ile İngilizce kökenli Fear of Missing Out anlamına gelmektedir. Bu da aslında fırsatları kaçırmak için yaşanan korku olarak da kendisini gösterir. Bu korku, günümüz yatırım sektöründe insanların ciddi anlamda zarar etmesine neden olan yapılardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz.

Türk yatırımcıların yüzdesel olarak önemli bir kısmının hızlı bir şekilde zengin olma beklentisi söz konusu. Bu beklenti, hal böyle olunca kısa vadede anlık bir kar oranını görse dahi ciddi anlamda sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Nitekim bu sıkıntılar, büyümek sureti ile artık psikolojik bir tetikleme mekanizmasını da ön plana çıkarıyor demek yanlış olmaz. Dolayısı ile bu çok da aşina olunmayan ancak içten içe bütün Türk yatırımcıların yaşadığı sorunlardan birisi olarak da kabul görüyor.

Borsada FOMO Etkisi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Borsada FOMO etkisi diye bir durum aslında söz konusu değildir. İnsanların kendi kendilerine yarattıkları psikolojik baskı ve kendilerini ellerinde ki para ile sürekli bir yatırım yapma gereksinimi duymaları sonucunda ortaya çıkan bir nevi psikolojik bunalım ya da tetikleme mekanizması diyebiliriz.

Borsa içerisinde FOMO etkisi örnek ile açıklanabilir. Örneğin kripto para sektöründe Dogecoin yatırımı yaptınız. 1,50₺ kur değerinden 1000 adet Dogecoin aldınız ve bunun için 1,500₺ para ödediniz. 1 saat geçtikten sonra Dogecoin kur değeri 2,10₺ oldu ve paranız 1500₺ değerinden bir anda 2,100₺ oldu ve satarak 600₺ kar elde ettiniz. Bunun akabinde hemen bu para ile de başka bir birime ya da yine Dogecoin’e yatırım yapmak için sizi istemsizce iten güç, borsada FOMO etkisi olarak nitelendirilir.

2015 yılı itibari ile Türkiye literatürlerinde de kabul görmeye başlayan bu kelime, hayatınızın herhangi bir alanında meydana gelebilecek herhangi bir gelişme için de yaşanabilir. Bu, bir nevi zaman içerisinde fikirsel paranoya sorunsalını da beraberinde getir. Peki borsada fomo etkisi nasıl anlaşılır? Etkisi altında olduğumu nasıl anlarım? Öncelikle özeleştiri ve kendinizi değerlendirme konusunda ciddi manada gelişmiş olmalı ki doğruları görebilin.

Yatırım sektöründe tedirginlik sorunu yaşayan ve sürekli bir şeylere yatırım yapma konusunda tetiklenen kişiler için kesinlikle bu etkiden bahsedebiliriz. Peki borsada FOMO belirtileri nelerdir? Hemen bu anlamda birkaç önemli maddeyi sıralayacak olursak;

 • Sürekli yatırım ve borsayı takip etme gereksinimi,
 • En ufak bir karlı satışı dahi hemen farklı bir yatırıma dönüştürme isteği,
 • Sektöre dair sürekli bir heyecan ve para kazanma hırsı,
 • Açgözlülük ve kaybetme korkusu,
 • Sabırsızlık,

Kısacası psikolojik olarak sizi olumsuz yönde etkileyen her türlü gelişmeyi içerisine alan ve bu anlamda çok ciddi paralar kaybetmenize neden olabilecek psikolojik unsurlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu etki, günümüzde Türk yatırımcısını özellikle ciddi anlamda tetikleyen, özel hayatını ve iş hayatını dahi olumsuz şekilde neticelendiren bir psikolojik unsur. Nitekim insanlar, kaygı ya da açgözlülük nedeni ile anlık borsa takibi için uykularından dahi vazgeçiyor. Bu da beraberinde her açıdan olumsuz bir süreci getiriyor.

Borsada Fomo

FOMO Nasıl Aşılır?

İnsanların internet üzerinde en çok araştırdıkları konulardan birisi de aslına bakarsanız bu konu ile alakalı bir soru. Fomoyu nasıl aşabiliriz? Bu aslına bakarsanız kişilerin hırsları ile alakalı sonradan ortaya çıkabilen bir psikolojik durum olarak adından ciddi anlamda söz ettirebilir. Yatırım seçeneklerine yönelik olarak insanların para hırsı, aslına bakarsanız davranışlarını da ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Borsada Fomoyu nasıl aşarız? Nasıl aşılır? Bunun için aslına bakarsanız ülke genelinde ki psikoloji danışmanlarının ciddi anlamda farklı fikirleri söz konusudur. Biz, bu farklı fikirleri elimizden geldiğince kapsam yönünden değerlendirme yoluna gideceğiz. Öncelikle para ile alakalı olarak beklentilerinizi iyi analiz edin. Para, eğer ki sizin için kurtuluş durumunda ise yatırım yapmayın. Çünkü muhtemelen elinizde ki son paraları ya da borç alarak bunu yapacaksınız. Dolayısı ile FOMO ile paranın kurtuluş olduğu noktada bilinçli bir şekilde hareket etmek çok da mümkün değil.  Fomoyu aşmak için tavsiyeler içerisinde borsa ile alakalı bilmeniz gereken bazı seçenekler var. Hemen bunlara değinecek olursak;

 • Öncelikle yatırım için bir plan oluşturun. Bu planda harcayacağınız para her zaman sabit olsun ve kar oranını daima kenara atıp biriktirin. Yatırım bakineyinizi sabit tutmaya çalışın.
 • Riskli ya da kaybeden bir yatırımın ardından ne olursa olsun trade değiştirin. Asla sürekli kaybettiğiniz bir yatırım alanında ısrarcı olmayın.
 • Piyasaların duygusu yoktur ve sizin beklentilerinizi ya da duygularınızı asla önemsemez. Bu neden dolayısı ile asla yatırıma duygularınızı karıştırmayın. Beklentilerinizi bir kenara bırakın ve gerçekten ivmelenmelere ya da gelişmelere göre hareket edin.
 • Sermaye ayarlarken ne olursa olsun kaybetmeyi göze alabildiğiniz, önemsemediğiniz bir para varsa öncelikle bunu kullanın. Asla borçla ya da borca gidecek bir parayı katlamak amacı ile yatırım piyasalarında bulunmayın.
 • Sürekli piyasa takibi yapmayın. Çünkü bu zaman içerisinde sizi tetikleyen en önemli unsurlardan birisi olacaktır. Piyasaların takibi için kendinize bir gün belirleyin ve bu süreçler dışında asla haberlerine dahi bakmayın.
 • Sürekli trader uygulamalarını kontrol etmeyin. Bu da bir paranoya ve panik sebebidir. Anlık zararlar olabilir. Çok büyük bakiye düşüşü yaşanabilir. Ancak yatırım her zaman için uzun vadede kar ettiren bir araçtır.

Kısacası tamamen kendinizi ikna etmek ile alakalı bir süreçten bahsediyoruz. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar kontrollü olacaksınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!