Borsada Karanlık Oda Ne Demek? 2021

Borsada karanlık oda olarak nitelendirilen zaman dilimi ortalama olarak 5 dakikadır. Borsada karanlık oda 18:00 ile 18:05 arasında yer alan sürece denir. Ayrıca, Karanlık oda çok yüksek riske ve aşırı derecede dalgalanmaların olduğu zaman dilimidir. 18:00’dan 18:01’e kadar olan dilimde anlık olarak alım-satım işlemleri gerçekleşir. Geri kalan 4 dakika boyunca emirler toplanır.

Verilen bu emirler için hisse fiyatları sabit tutulur ve verilen emirler kimse tarafından görülemez. Saat 18.05’e geldiğinde ise alıcılar ve satıcılar arasında hisseleri eşleşme aşamasına geçilir. Saat 18:07’ye kadar ise eşleştirme işlemi yapılır ve hisselerin işlem yapılacağı değerler belirlenmiş olur. 18:07 ile 18:10 saatleri arasında alım-satım işlemleri gerçekleşir. Bu işlemleri görmek isteyen yatırımcıların Tek Kademe Derinlik lisansı almaları gerekmektedir. Borsada Karanlık Oda Ne Demek?

Borsada Karanlık Odaya Nasıl Düşülür?

Borsada karanlık odaya gecikmeli işlemler yapıldığında düşülür. Gün içinde akşam saat 18:00’a kadar işlem yapılmasına izin verilir. Bu saatin sonunda sistem gün sonundaki değerlendirmesini yapar. Fakat bazı kullanıcılar 18:00’dan sonra da işlem yapar. Yaklaşık olarak 5 dakika içinde yapılan tüm alım ve satım işlemleri karanlık odada gerçekleşir.

Karanlık şekilde yapılan alım ve satım işlemleri 3. kişiler tarafından görüntülenemez. Bunun mümkün olması için lisansa sahip olunmalıdır. Ancak derinlik lisansı alanlar karanlık odada yapılan işlemleri görebilir.

Borsada Karanlık Odada İşlem Yapmak Tehlikeli Mi?

Borsada karanlık odada işlem yapmanın riskleri vardır. Bu riskler para kaybetme riskleridir. Müşteriler alım ve satım işlemi yaparken gün sonunda iyi bir tahminde bulunmalıdır. Diğer bir ifade ile belirtmek gerekirse, o günün sonunda ya da ertesi gün hangi şirketin yükselişe ya da düşüşe geçeceği ile ilgili analizlerin yapılması gerekir. Yeterli bilgiler toplandığında ve teknik analiz yapıldığında kar oranı yüksek olacak şirketler ile ilgili alım ve satım işlemi yapılabilir.

Karanlık odada yapılan işlemler analiz sonucu yapıldığı zaman karlı bile olabilir. Sistem her gün buna izin verse de sadece karlı olacağı kesin olan günlerde yapılması yatırımcılar tarafından tavsiye edilir. Bu şekilde oluşabilecek para risklerinin de önüne geçilir.

Ayrıca borsada uzun vadede kazandıracak hisseler bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Borsada Karanlık Odada Piyasa Nasıl Değişir?

borsada karanlık oda nedir
karanlık oda

Karanlık odalarda yapılan işlemler müşterilerin taleplerine göre değişir. Borsada genel olarak fiyat artışı ya da azalışı hisse senetlerine olan ilgi ile alakalıdır. Bir hisse senedi ne kadar alınmak istenirse, onun fiyatındaki yükseliş de o kadar çok ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bunun yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında olan dalgalanmalar ya da önemli olaylar da borsada ani bir artışın ya da azalışın yaşanmasına sebep olabilir. Dolar, Euro gibi kur değerlerindeki dalgalanmalar da borsa piyasasındaki değişimlere sebep olabilir.

Borsada Karanlık Odada İşlem Yapmak Karlı Mı?

Borsada karanlık odada işlem yapmak karlı olabilir. Yeterli teknik bilgiler doğrultusunda bilinçli bir şekilde yapılan yatırımlar kara dönüşür. Para piyasasında riski fazla olan yatırım araçlarından biri borsadır. Fakat risk ne kadar fazla ise getiri oranı da benzer şekilde o kadar yüksektir. Bu yüzden yatırımcılar bu riski doğru şekilde kontrol ettikleri zaman büyük yatırımlar da elde edebilir.

Borsada kar elde etmek için ilk olarak teknik analiz eğitimleri alınabilir. Bu eğitimler ile hangi durumlarda hangi hisse senedinin düşeceği ya da yükseleceği ile ilgili tahminde bulunmak çok daha kolaylaşır. Bunun yanı sıra online platformlarda uzmanlaşmış kişilerden yatırım tavsiyeleri alınabilir. Her gün düzenli olarak para ve borsa piyasası takip edildiğinde bilgi dağarcığı da genişler.

Borsa yabancı sermayeli ve Türk sermayeli şirketlerin yer aldığı bir platformdur. Çok sayıda hisse senedi bulunur. Gün içinde alım ve satımlar yapılarak bu hisse senetlerinden olabildiğince en fazla kar elde etmeye çalışılır. Bankalarda buna benzer yapılan işlemler de vardır. Bunları genelde hazine uzmanları ya da bankanın hazinecilik biriminde çalışanlar yapar.

Akıllı ve riski az yatırım yapmak isteyenler hazinede çalışanlardan da gerekli bilgileri alabilir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde saat 18:00’a kadar yapılan işlemler ve saat 18:00’dan sonra gerçekleşen işlemlerde kar elde edilebilir.

Karanlık Oda İçin Önemli Notlar

• Emir toplama – (4 dakika, 18:01 – 18:05)

• Fiyat belirleme ve kapanış seansı işlemleri – (2 dakika, 18:05 – 18:07)

• Kapanış fiyatından – tek fiyattan işlemler – (2 dakika, 18:08 – 18:10)

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    […] borsada karanlık oda bilgilerini […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!