Broker Nedir? Nasıl Olunur? Ne iş Yapar? 2021

Borsa ve ekonomi sektöründe önem arz eden broker nedir, nasıl olunur ve ne iş yapar sorularına kapsamlı bir şekilde yanıt verme amacında olacağız. Türkiye, ekonomik faaliyetler açısından her geçen gün büyüyen ve gelişen alanlardan birisi olarak kabul görüyor. İstanbul Borsası, her geçen gün biraz daha büyümekte ve bu anlamda ciddi bir istihdam ihtiyacı doğmakta.

Yatırım sektörünün geneline baktığımız zaman insanlar ile aracı olabilmek için çeşitli seçenekler de söz konusu. Biz, genellikle bu sektör içerisinde ki istihdama yönelik genel bilgileri sizlere elimizden geldiğince sunacağız.

Broker nedir ve nasıl olunur sorusunun tüm cevaplarını da makale içerisinde bulabileceksiniz. Merak ettiklerinizi, sorularınızı yorum alanlarımızdan bizlere ileterek kapsamlı şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Broker Nedir?

Broker, borsa ya da diğer yatırım alanlarında yatırımcı adına tüm işlemlerde aracılık yapan ve bu işlemlerden komisyon olarak para kazanan kişi, kurum ya da bilgisayar sistemleridir.

Nasıl bilgisayar sistemleri? Günümüzde özellikle Forex sektöründe bilgisayar yazılımlarına verdiğiniz komutlar ile alım satım yapabiliyordunuz. Kripto para sektöründe de yazılımlara bu emirleri verebiliyorsunuz derken artık sektörde dijitalleşme başladı. Broker terimi aslına bakarsanız kapsamlı seçenekleri sunar. Önemli bir mesleki alan olarak da kabul görür ancak artık dijitalleşme nedeni ile de maksimum imkanlar ortaya çıktı.

Bu mesleği yapanlar, sadece borsa ve ekonomi alanında da yatırım için aracılık etmezler. Gayrimenkul, lojistik ya da sigortacılık gibi birçok farklı sektör içerisinde de sizler için aracılık hizmetleri sunan uzmanlardır.

Bu uzmanlar, kurumların bünyesinde diploma ve deneyim esasına göre görev alırlar. Bu nedenle kişiler yerine kurumlar ile çalışmanın bu anlamda faydası olduğunu söyleyebiliriz. Broker nedir sorusunun yanıtı genel hatları ile bu şekilde verilebilir.

Broker Nedir?

Nasıl Broker Olunur?

Ekonomi alanında her geçen gün değişen seçenekler adından ciddi manada söz ettiriyor. Bu sektör içerisinde yer alan tüm aracıların da her ne olursa olsun tüm süreç ile alakalı olarak bilgi sahibi olması gerekmektedir. Dolayısı ile değişen ve gelişen teknoloji, sektör ve yatırım alanları konusunda öngörülü bir şekilde hareket etmek zorundalar.

Nasıl broker olunur sorusunun internet üzerinde ciddi manada araştırıldığını biliyoruz. Bu noktada kapsamlı şekilde bilgi verelim. Öncelikle borsa, gayrimenkul ya da diğer alanlarda aracılık hizmetleri verecek olan kişilerin bu alan ile alakalı bir üniversite okumuş olması aranan şartlar arasındadır.

Bununla birlikte güncel bilgisayar yazılımlarını kullanmayı bilmesi de çok çok önem arz eden bir diğer alternatif. Şimdi bu noktada genel kriterler üzerinde duracak olursak;

 1. Üniversitelerin ekonomi ile ilgili 4 senelik örgün eğitim alanlarından mezun olması,
 2. Borsa İstanbul (BİST) tarafından verilen lisanslama eğitimlerine katılarak başarılı olmak,
 3. Tercihen İngilizce bilmesi,
 4. Güncel borsa ve ekonometri sistemlerinin tamamına hakim olması,
 5. Türkiye ve dünya genelindeki ekonomik tüm gelişmelere hakim olması,
 6. Analitik düşünme ve raporlama yeteneklerinin yüksek olması,
 7. Her türlü yatırım stratejisi oluşturma konusunda deneyim,
 8. Müşteri ilişkileri ve iletişim konusunda çok iyi seviyede olması,
 9. Para yönetimi ve vergisel prosedürleri net şekilde bilmesi ve uygulaması,

genel itibari ile aranan seçeneklerin başında geliyor demek yanlış olmaz. Broker, her konuda bilgi ve deneyim sahibi olması gereken bir uzmanlık alanı. Broker olmak için hangi üniversite okunmalı gibi sorular alıyoruz. Ekonomi ve para ile alakalı her türlü üniversite bölümü ciddi anlamda bu alana dahil oluyor. Ekonometri bölümü de bu sınıf içerisinde ciddi anlamda önem arz eden konulardan birisi olacaktır.

Broker Ne iş Yapar?

Çokça önemli olan bir diğer soru da Broker ne iş yapar sorusudur. Ekonomi sektörü içerisinde ciddi anlamda fark yaratan ekonomik gelişmeleri takip etmek önemlidir. Yukarıdaki gereklilikleri sağlamak ve müşteri ilişkileri bilhassa çok önemlidir. Yukarıdaki yetkinliklerin çok önemli bir kısmının bu noktada eksiksiz bir şekilde kullanıldığını da söylemek gerekiyor. Ne iş yapar sorusunun genel hatları ile mesleki uygulama alanları aşağıdaki gibidir;

 • Yatırım sektöründe alıcı ve satıcı arasındaki tüm alım ve satım prosedürlerini gerçekleştirir.
 • Müşterilerinin yatırıma yönelik portföyünü tam anlamı ile yönetmek.
 • Müşterinin genel ekonomik durumunu analiz ederek buna yönelik yatırım portföyü yaratmak.
 • Güncel borsa verileri ile alakalı olarak tüm olumlu seçenekleri raporlamak ve müşteriyi yönlendirmek.
 • Ticari tüm markaların ve sektörlerin borsa alanında ki genel durumunu analiz ederek yönlendirme yapmak.
 • Müşteri ilişkileri ile bağlı bulunduğu firmanın yüzü olabilmek.

Bu anlamda ki en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çeker. Broker mesleği, günümüz ekonomilerinde ki yatırımcıyı yönetmeye yönelik olarak en ideal seçeneklerden birisidir. Kısacası ne olursa olsun bu mesleği yapacak olan kişilerin para piyasalarına tam anlamı ile hakim olması gerekir.

Lisanslı bir şekilde bu piyasalarda eğitim almış olması gerekir. Aynı zamanda kişilerden ziyade doğrudan kurumlar ile çalışmanın ne kadar önemli olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Bu sektörde her geçen gün aracı şirket sayılarında ciddi bir artış söz konusu ancak dijitalleşme de hat safhada.

Broker Maaşı Ne Kadar?

Meslek ile alakalı olarak en çok merak edilen sorulardan birisi de broker maaşı ne kadar sorusu ile alakalı seçeneklerdir. Bir mesleki alan tercih edilirken özellikle ülkemizde ki maaş portföyü ciddi anlamda araştırılıyor desek yanlış olmaz sanıyorum.

Broker maaşı tecrübe ile sabittir. Aracı kurumlarda çalışan uzmanların maaş seçenekleri üzerinden bir bilgilendirme yoluna gitmemiz gerek. Mesleğe yeni başlamış olan lisanslı bir broker, aracılık kurumlarına ortalama 4,000₺ maaş ile girmektedirler.

Mesleğin erbabı olmuş ve bu sektörde yıllardır danışmanlık ve aracılık hizmetleri veren uzmanların maaşları ise 10,000₺ seviyesine kadar çıkmaktadır. Kişisel nitelikler büyüdükçe bu maaşın da artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak birçok kimse bireysel olarak da bu sektörde aracılık hizmetleri veriyor. Bu kişilerin kazançları da ciddi manada farklılık gösterebilir.

Broker Mülakat Soruları

İşe alım süreçlerinde özellikle büyük aracı şirketlerine girmek gibi bir durum söz konusu ise mülakatlar çok önemlidir. Broker mülakat soruları ile alakalı olarak da bilgi sahibi olmanız gerekir. Günümüzde kurumsal şirketler, çalışanlarını deneyim ve hedefler ile alakalı olarak adımlar atar. Aşağıdaki mülakat sorularını dikkate alarak hareket ediniz;

 • Seni neden işe alalım?
 • Kariyer hedeflerinden bahseder misin?
 • Maaş beklentin nedir?
 • Şirketimiz hakkında neler biliyorsun?
 • Bir önceki işinden neden ayrıldın?
 • Neden bizimle çalışmak istiyorsun?
 • Daha önceki iş deneyimlerinden bahseder misin?
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!