Cari Açık Nedir, Nasıl Oluşur? Cari Denge Ne Kadar? 2021

Cari açığın tanımı, ithal değerden ihraç değerinin farkının bulunması ile oluşmasıdır.  Cari açık ne kadar fazla ise ithal edilen malların da o kadar fazla olduğunu gösterir ve bu da şirketlerin ihraç konusunda daha fazla çalışma yapması gerektiği anlamına gelir. Cari denge, bir ülkenin diğer ülkeler ile yaptığı işlemleri temsil eder. Aynı sermaye hesabı gibi, bir ülkenin ödemeler dengesinin bir bileşenidir.

Cari Açık Nasıl Oluşur?

Cari açık oluşmasının sebepleri şunlardır:

  • Ülke içinde enflasyon yükselmesi sebeplerden biridir. Enflasyon oranının yükselmesi sonucunda şirketlerin ya da üreticilerin mal üretme durumlarında azalma meydana gelir. Bunun sebebi ürün için gerekli olan malzemelerin alımı konusunda yeterli sermayenin oluşmamasıdır. Bu gibi durumlarda firmalar ürünleri dışardan ithal etmek zorunda kalır ve cari açık yükselir.
  • Ülkelerdeki ekonomik kriz sebep olabilir. Ticaret ile ilgilenenler kendi ülkesinin ekonomik durumu kadar diğer ülkelerin de ekonomik durumunu takip etmelidir. Yabancı ülkelerde yer alan ekonomik krizin artması ya da para piyasalarında yer alan sorunlar ihraç yapan ülkelerden daha fazla mal almasına engel olur. Böylece ülkelerdeki ihraç oranı düşer. Bu düşüş sonucunda ithalat ile ihracat arasındaki makas genişler ve cari açık hızı artışa geçer.
  • Dış borçlanma sonucunda ülkeler ekonomik olarak daha yetersiz bir hale gelir. Bu yetersizlik sonucunda kendi içlerinde ürün üretmez ve hizmet veremez. Bu da gittikçe ekonomilerinin zayıflamasına ve üretim hızının düşmesine sebep olur. Üretemeyen ülkeler, ihtiyaç duydukları ürünleri dışarıdan ithal etmeye başlar ve bu durum cari artışa sebep olur.
  • Siyasi etkiler rol oynar. Ülkelerde yaşanan siyasi krizler de ekonomik krizler gibi ihracat ve ithalat dengelerini değiştirebilir. Siyasi kriz yaşanan ülkeye ürün ihraç etmede zorluk yaşanır. Bu durumda ihraç oranı azalır ve cari açık artar.

Ayrıca borsada karanlık oda bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Cari Açık Artışı Neye Sebep Olur?

cari açık artışı neye sebep olur
cari açık

Cari açıkların artması ile ülkelerin ekonomilerinde gerileme dönemi başlar. Ne kadar ürün ithal edilirse o kadar para harcanması anlamına gelir. Bu da ülkelerin uzun vadede para piyasalarında dengesizlik olmasına sebep olur. Bu sebeple ihracat ve ithalat arasındaki makasın olabildiğince az olması yani cari açık oranının düşük olması ülkelerin ilerleyebilmeleri ve ekonomik açıdan büyüyebilmeleri için son derece önemli bir yere sahiptir.

Cari Açık Artışı Azaltılabilir Mi?

Cari açık artışını azaltmak mümkündür. Bunun için ithalat oranının düşürülmesi gerekir. Ülkelerin bu oranda belirli düzenlemeler getirmesi de ithalat artışını azaltıyor. Ayrıca ithalat sırasında vergiler de alınıyor. Bu vergilere de artış getirilmesi ülkelerin ithalat hızlarının yavaşlamasına da neden olabilir. Bu sayede ithal edilen ürünler azalır ve cari açık da düşer. Cari açığın düşmesi ile ülkelerin ekonomisinde ilerleme olur ve bu da ihracat için ihtiyaç duyulan sermayenin karşılanmasına yardım eder. Böylece ihracat öne geçer ve cari açık negatife düşer.

Cari Açığın Fazla Olması Diğer Ülkeleri Etkiler Mi?

Cari açığın oluşması diğer ülkelerle olan ilişkileri etkiler. Ekonomik sıkıntıların yaşanması ülkeler arasındaki ilişkiler ile de doğrudan alakalı olabilir. Bu yüzden yaşanan her sorun maddi olarak geri yansır.

İhracat yapmak istemeyen ülkeler arasında soğukluk artar ve ilişkiler gittikçe zayıflar. Bundan dolayı ekonominin güçlü olması için ülke içinde yapılan çalışmalar kadar ülkeler arasındaki ilişkiler konusunda da çalışmaların yapılması gerekir.

Kendi içinde güçlü olup komşuları ve diğer ülkeler ile de güçlü olan ülkelerin cari açık farkı azdır. Bunun yanı sıra ekonomisi kötü olan ülkelerde çalışmak için işçi göçü ya da beyin göçü de gerçekleşir. Bu da ülkeleri etkileyen durumlardan biridir.

Türkiye’de Cari Açık Ne Kadar 2021?

2020 yılında cari açık 36,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son açıklanan orta vadeli programa göre 2020 yılında beklenen cari denge 24,4 milyar dolardı. Programa göre altın dışındaki cari işlemler dengesinin ise 3,3 milyar dolar açık kaydetmesi öngörülüyordu. TCMB verilerine göre Aralık ayında altın ve enerji hariç cari denge 940 milyon dolar fazla verdi. Aralık ayında portföy yatırımları 5,21 milyar dolar net giriş kaydetti.

Resmi rezervler, 6,73 milyar dolar arttı. Net hata noksan Aralık ayında 734 milyon dolar fazla verdi, yıllık net hata noksan açığı 3,28 milyar dolar oldu.

Cari Açık İle İlgili Önemli Notlar

  • Cari hesap açığı, bir ülkenin ihraç ettiğinde daha aşırısını ithal ettiğini gösterir.
  • Gelişmekte olan ekonomiler genellikle fazla açık verir ve gelişmiş ülkeler açık verme meylindedir.
  • Cari hesap açığı her zaman bir ülke ekonomisine hasar vermez — dış borç, kârlı yatırımları finanse etmek için de kullanılabilir.

Cari Açığı Anlamak

Bir ülke, ihracatının bedelini ithalatın kıymetine göre artırarak mevcut borcunu eksiltebilir. Gümrük aidatları veya kotalar gibi ithalata kısıtlamalar getirebilir veya ithal ikamesi, sanayileşme veya yerli şirketlerin küresel rekabet eforunu artıran politikalar gibi ihracatı teşvik eden politikaları vurgulayabilir.

Bir ülke, ihracatının bedelini ithalatın kıymetine göre artırarak mevcut borcunu eksiltebilir. Gümrük aidatları veya kotalar gibi ithalata kısıtlamalar getirebilir veya ithal ikamesi, sanayileşme veya yerli şirketlerin küresel rekabet eforunu artıran politikalar gibi ihracatı teşvik eden politikaları vurgulayabilir.
Ülke ayrıca, ülkenin ihracat maliyetlerini düşüren devalüasyon yoluyla yerel para ünitesinin diğer para birimlerine göre kıymetlenmesini iyileştirmek için para siyaseti kullanabilir.

Mevcut olan bir açık, bir ülkenin imkânlarının ötesinde tüketme yaptığını ima edebilirken, cari açık olması natürel olarak dezavantajlı değildir. Bir ülke, borcun faiz oranından daha yüksek getiriye sahip yatırımları finanse etmek için dış borç kullanırsa, ülke cari açık verirken çözücü kalabilir. Fakat, bir ülkenin mevcut borç seviyelerini ilerideki kazanç akışlarıyla karşılama ihtimali düşükse, iflas edebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    […] Cari Açık Nedir, Nasıl Oluşur? Cari Denge Ne Kadar? 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!