Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır? Türleri Nelerdir? | 2021

Bugün ki makalemizde iş sermayesi için çok önemli olan ciro nedir, nasıl hesaplanır, türleri nelerdir gibi tüm merak edilenleri yanıtlayacağız. Türkiye genelinde bilindiği üzere hükümetin de desteği ile birlikte kurumsallaşma, işletme sayılarında ki ciddi manada artış ilgi çekici bir hale geldi. Küçük ya da büyük farketmeksizin her türlü girişim projesi muazzam derecede ilgi görüyor.

Bir işletmenin ayakta kalabilmesi için en önemli başlıklardan birisi olan ciro konusu ile alakalı olarak bu makalemizde kapsamlı seçenekleri analiz edeceğiz. İşletme muhasebesi ile alakalı olarak sitemiz içerisinde daha birçok farklı terimi sizler için kapsamlı bir şekilde ele almış ve fikir edinmenize yardımcı olmaya çalışmıştık. Yine aynı şekilde bu unsurları da ön planda tutmak sureti ile bilgi sahibi olacağız.

Ciro Nedir?

Ciro, bir işletme modelinin giderleri düşülmeksizin bir takvim ayı içerisinde elde ettiği ve net olmayan kazanç miktarıdır.

Günümüzde bir işletmenin vergi kalemleri gelir ve gider olmak sureti ile hesaplanır. Ciro ve kar ayrı terimlerdir. Ciro, bir işletmenin tüm gelirleri şeklinde hesaplanır. Bunu günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık bazda istatistiklendirmek sureti ile işletmeler büyüme hedeflerine dahi karar verebilir ve gelecek planlaması yapabilirler.

Ciro sadece ürün ya da hizmet satışından elde edilen gelirin genelidir. Bunun içerisinde zaman içerisinde şirket masrafları, gider kalemleri ve hammadde gibi birçok seçenek düşer ve sonrasında elde edilen para net kar olarak karşımıza çıkar. Ciro, net olmayan bir kazanç modelidir. İnternet üzerinde ciro net kar mıdır şeklinde araştırmalar söz konusu ancak değildir. Net bir kalem olarak ele alınamaz. En net kalemler giderler, gelirler, kar ve zarar tablosu üzerinde incelenecek verilerdir.

Ciro Nasıl Hesaplanır?

İşletme muhasebesi, gerçek manada kafalarda soru işaretlerine neden olan konulardan birisi olarak dikkatleri üzerine çeker. Ciro nasıl hesaplanır sorusu internet üzerinde ciddi manada araştırılan bir konu olarak dikkatleri çekiyor. Aslına bakarsanız örnekler ile de açıklanabilir.

Ciro hesaplama yöntemleri olarak günümüzde iki ayrı hesaplama yöntemi kullanılır. Bunların adları Safi Hasılat Yöntemi ve Gayrisafi Hasılat Yöntemi olmak üzere inceleme altına alınabilir. Tabi ki bunların hesaplanabilmesi için kullanılan formüller de söz konusudur. Bu formülleri sizlere elimizden geldiğince basitleştirilmiş bir şekilde anlatmak istiyoruz.

  • (600) – Yurtiçi Satışlar
  • (601) – Yurtdışı Satışlar
  • (602) – Diğer Gelirler
  • (610) – Satış İadeleri
  • (611) – İskontolu Satışlar
  • (612) – Diğer İndirimler

olmak üzere formülümüzü daha kolay izah etmek için muhasebe kodları kullanılabilir. Ciro hesaplama formülleri ile alakalı olarak yukarıdaki kodlar ile birlikte sizlere çok daha pratik, akılcı ve hızlı hesaplama türlerini sunma yolunda adımlar atabiliyoruz.

Safi Hasılat Yöntemi ile Ciro Hesaplama

Modern işletme muhasebesi içerisinde en doğru ve güvenilir verileri elde edebilmek için kullanılmakta olan hesaplama yöntemidir. Genel itibari ile yurtiçi satışlar hesaplanmak sureti ile elde edilir ancak diğer satış modellerinin de eklenmesi ile birlikte sorunsuzca hesaplar çıkarılabilir.

Safi Hasılat Yöntemi ile Hesaplama Formülü: (600+601+602) – (610+611+612)

Yukarıdaki kodların karşılıklarını dikkate alarak sorunsuz bir şekilde safi hasılat yöntemi ile bu anlamda ki verilerinize erişme şansına sahip olabilirsiniz. Şimdi diğer formülümüz üzerinde durarak fikir edinme yoluna gidelim.

Gayrisafi Hasılat Yöntemi ile Ciro Hesaplama

Gayrisafi hasılat yöntemi, aslına bakarsanız safi hasılattan çok daha farklı şekilde değerlendirilir. Yani bu hesaplama yönteminde işletmenizin sadece brüt satış tutarları üzerinden hesaplama yaparak bir yola erişirsiniz. Bu tutarlardan ise iadeler ve indirimler düşürüldükten sonra en net verilere ulaşmanız mümkün hale gelir.

Gayrisafi Hasılat Yöntemi ile Hesaplama Formülü: (600+601+602)

Kısaca özetlememiz gerekirse şirketin toplam gelirinden, indirimlerin, iskontoların ve iadelerin düşülmeden önceki halini ifade edilir. Günümüz modern dijital muhasebe uygulamaları bunların tamamını hesaplamak yöntemi ile sizleri önemli bir sıkıntıdan da kurtarma yoluna gidebiliyor. Hal böyle olunca sizler de büyük bir yükün altından tamamen yazılım teknolojileri ile kurtulma şansına erişiyorsunuz.

Ciro Hesaplama

Ciro Türleri Nelerdir?

Tabi ki böyle bir karmaşık muhasebe dönemi içerisinde genel itibari ile farklı seçenekler de adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz. Ciro türleri ile alakalı olarak yukarıda elimizden geldiğince kısa ve öz bir şekilde söz etmek istiyoruz. İşletmelerin geleceğe yönelik hesaplamaları için en çok önem arz eden istatistiki veriler şüphesiz ki çok önemlidir. Şimdi sizlere hemen türlerine yönelik olarak bilgiler ve tanımlar sunacağız.

Günlük Ciro: Genellikle küçük çaplı işletmeler için günlük olarak istatistiki verilerin tutulması gerekir. Örneğin bir çiğ köfteci bu noktada dikkate alınabilir. Bu işletmeler, günlük olarak istatistik alarak o gün ki verileri ve haftalık – aylık bazda da istatistikleri tutabilir.

Haftalık Ciro: Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bazıları tarafından kullanılır. 7 günlük zaman dilimi baz alarak kullanılan bir türdür. Pazar gününden pazar gününe olmak sureti ile hesaplanmak ile birlikte çalışan maaşlarını haftalık normlarda ödeyen işletmeler ciddi anlamda bu yöntemi tercih edebilir.

Aylık Ciro: Aslına bakıldığı zaman günümüz Türkiye kurumsal yapısı için en çok kullanılan ve en uygun olan hesaplama yöntemidir. Türkiye pazarında şirketler ödemelerini genel olarak aylık statülerde yapmayı tercih eder. Aynı şekilde çalışan maaşları da bu şekilde ödenir. Her ayın 1’i itibari ile bir önceki ayın ciro hesabı kapatılır ve net veriler elde edilerek planlama yapılabilir.

Yıllık Ciro: Genellikle büyük ölçekli şirketlerin kullandıkları yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi kullanmakta ki esas amaç, şirketin büyüme hedeflerini çok daha net bir şekilde analiz etmeye yönelik hesaplama şekli olarak dikkat çeker. Her 01 Ocak tarihi itibari ile net veriler elde edilir ve şirketin gelir ile gider dengesi arasında ki farklılıklar analiz edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!