Daron Acemoğlu Kimdir?

Dünyaca ünlü ekonomistler içerisinde bugün ülkemizde de tanınmakta olan Daron Acemoğlu kimdir, biyografisi sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Dünya genelinde bilindiği üzere ekonomi üzerine uzmanlaşmış olan kişilerin genel itibari ile ülkeler arası ekonomi ve siyaset ile alakalı olarak söyleyecekleri ciddi anlamda önemsenir. Acemoğlu, ülkemize yaşamasa da uluslararası bazda en etkili ekonomistler arasında bilinir.

Türk ekonomistler içerisinde özellikle birkaç yılı ele aldığımız zaman yeni yeni birçok ismin ön plana çıktığını net olarak söyleyebiliriz. Acemoğlu, birçok kişi tarafından tanınmaz ancak kendisi hem Türk hem de Amerikan pasaportlu bir Profesör olarak tanınıyor. Şimdi elimizden geldiğince ekonomi alanında ki bu virtüöz ile alakalı genel bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Daron Acemoğlu Hayatı

Daron Acemoğlu, 3 Eylül 1967 yılında Türkiye’nin güzide illerinden birisi olan İstanbul’da dünyaya geldi. Genel itibari ile varlıklı bir ailenin çocuğu olarak ve o görgüyü alarak büyüyen Acemoğlu, eğitim hayatında da ciddi manada başarılıydı ve daha çocuk yaşlardan itibaren yaptığı ekstra projeler ile birlikte daha çocukken meziyetlerini sergiledi.

İlköğrenim hayatını İstanbul’un kıyı ilçelerinden birisi olan Kadıköy Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu bünyesinde başarılı ve dereceli bir şekilde bitirdi. Büyük liseler, daha ilkokul yıllarında iken Acemoğlu ismini ciddi manada başarılarından dolayı istemeye başladılar. Acemoğlu, başarılı hayatını Galatasaray Lisesi bünyesine girerek devam ettirdi. Burada da okulun dereceli öğrencileri arasına girerek başarısını perçinledi. Lise yıllarında ekonomi alanına doğru çok ciddi bir eğilim göstermeye başladı ve para bilimi ile ilgilendi.

Daron Acemoğlu
Daron Acemoğlu

Lise yıllarının sonunda kendisinde ki cevheri farketmeyi başaran Acemoğlu, yurtdışı eğitimi almayı kafasına koydu. Nitekim lisans eğitimi için İngiltere’nin önemli yüksekokulları arasında yer alan York Üniversitesi Matematiksel Ekonomi ve Ekonometri Bölümü‘ne girdi. Yine muazzam başarılara imza attı ve okuldan başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra yüksek lisans kararı aldı. 1990 yılında Londra Ekonomi Okulu bünyesinde yüksek lisansını tamamlayan Daron Acemoğlu, yine bu okuldan 1992 yılının sonunda doktorasını tamamladı ve doktor oldu.

1993 yılı itibari ile Amerika’nın en önemli okullarından birisi olan Massachusetts Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü (MIT) bölümünden akademisyenlik teklifi aldı ve bu okul kadrosuna dahil oldu. 2000 yılından bu yana Profesör ünvanı sahibi olan Acemoğlu, ekonomi alanında yaptığı çalışmalar ve ülke ekonomileri hakkında ki yazıları ile ön plana çıktı. Ülkemizde ve dünya genelinde çeşitli televizyon programlarına katıldı, yazılar yazdı ve yorumculuk yaptı.

Daron Acemoğlu Başarıları

Eğitim hayatında ki başarısını her zaman için profesyonel kariyerine de net bir şekilde yansıtmış olan ve kendisini her zaman ileriye taşıyan önemli bir akademisyenden bahsediyoruz. Kendisi, MIT bünyesinde ki akademisyenlik kariyeri sayesinde dünya genelinde tanınan isimler arasına girmeyi başardı.

Bu süreç içerisinde birçok dergide yazılar kaleme aldı. Makaleler yazmayı seven ve bunları akademik kaynak olarak da kullanılmasına müsade eden ünlü isim, bazı yazıları ile adından söz ettirmeyi başardı. Bunlardan bazıları;

  • The Economic Journal’da yayınlanan “Consumer Confidence and Rational Expectations: Are Agents’ Beliefs Consistent With the Theory?” başlıklı makalesi “1996 yılının en iyi makalesi” ödülüne değer görüldü.
  • 2005 yılında ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bir bilim insanına her iki yılda bir verilen John Bates Clark madalyasına layık görüldü.
  • Siyaset bilimci James A. Robinson’la birlikte yazdığı Economic Origins of Dictatorship and Democracy (Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri) 2006 yılında yayımlandı.
  • Kurumların ekonomik gelişim ve siyasal ekonomideki yeri üzerine çalışmaları, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından 2006 yılında Bilim Ödülü‘ne layık görüldü.
  • Daron Acemoğlu tarafından yazılmış olan Why Nations Fail: Origins of Power, Poverty and Prosperity (Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri) adlı kitabı New York Times gazetesinin çok satan kitaplar listesine de girdi.
  • Sosyal Bilimler dalında 2013 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü‘ne layık görüldü. Ödülü de dönemin Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’ün elinden bizzat takdim almıştır.
  • Utrecht, Bilkent, Bath, Boğaziçi ve Atina üniversiteleri ile Paris’teki École Normale Supérieure tarafından FAHRİ DOKTOR ünvanı alarak bu alanda ki en önemli isimlerden birisi olmuştur.
  • 2019 yılında MIT tarafından “Enstitü Profesörü” ünvanı almıştır.
  • 2021 yılında İngiliz Akademisi tarafından Onur Üyesi unvanı verilmiştir.

Ülkemizde de bu alan ile ilgili olan herkesin ciddi manada takip ettiği, önemsediği ve makalelerini okuduğu isimlerden birisidir. Yukarıda da görebileceğiniz üzere genel itibari ile kariyerinde adından ciddi manada söz ettiren ve Türkiye’yi de gururla dışarıda temsil eden isimler arasında yer alır.

Daron Acemoğlu, özel hayatına gerçek manada dikkat eden tam anlamı ile bir profesyonel. Bununla birlikte siyasete hiçbir zaman bulaşmamış ve uluslararası ekonomi konusunda sürekli yeni teoriler üzerine çalışmalar yürütmüş olan bir bilim insanı diyebiliriz sanırım.

Asuman Özdağlar isimli bilim insanı ile evli olan Acemoğlu çiftinin iki erkek çocukları bulunmaktadır. Acemoğlu ailesi, bugün yaşantılarını da kariyerini devam ettirdiği Amerika sınırları içerisinde devam ettirmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!