Deflasyon Nedir? Neden Kötüdür?

Deflasyon nedir, neden kötüdür sorusunun yanıtı ülke ekonomisi açısından önemlidir. Deflasyon nedir sorusunun yanıtını kapsamlı bir şekilde vermek amacındayız. Ekonomi içerisinde yer alan tabirlerin önemli bir kısmına hakim olabilirsiniz. Özellikle enflasyon, hayatımızın en önemli gerçeklerinden birisi olarak kabul görür. Ancak bir de deflasyon (deflation) tabiri vardır ki bu da çok önemlidir.

Ekonomi terimleri ile alakalı olarak sitemizde zamanla mümkün olan en kapsamlı tabirleri sizlere sunarak açıklama amacındayız. Bu makalemizde de ülkemizde bu zamana kadar hiçbir şekilde deflasyon yaşanmamıştır. Aslına bakarsanız orantılı olarak baktığımızda iyi bir şey ancak uzun vadeli olanı ciddi bir krizi de meydana getirebilir. Şimdi elimizden geldiğince genel tanımlamalar ile birlikte konunun üzerine eğilim göstereceğiz.

Deflasyon Nedir?

Deflasyon, ülke genelinde fiyat durumlarının belli bir zamanı kapsamak sureti ile sürekli olarak düşüş eğilimine geçmesi durumunda kullanılan ekonomik durum bildirir tabirdir.

Aslına bakarsanız net bir şekilde anlaşılması açısından enflasyon ile tam ters ilişkilidir diyebiliriz. Nasıl yani? Enflasyon dönemlerinde fiyatların sürekli düşerek halkın alım gücünün düşmesi gösterilebilir. Deflasiyon durumunda ise durum tam tersinedir. Fiyatlar sürekli düşer ve halkın arz – talep dengesinde meydana gelen ciddi azalış nedeni ile ortaya bu sefer işletmeler açısından ekonomik bir kriz çıkar.

Aslına bakarsanız siyasi iktisat alanı içerisinde enflasyon ile mücadele konusunda bu yöntem ciddi anlamda tercih edilir. Ancak fazlasına kaçıldığı zaman istatistiki veriler tamamen tersine döner ve hal böyle olunca da ortaya ekonomik anlamda stresli bir durum çıkar. Şimdi bununla alakalı olarak diğer önemli bilgileri analiz edelim.

Deflasyon Nedir?

Deflasyon Türleri Nelerdir?

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde yaşanan gelişmeler aslında geçmişte de olduğu gibi enflasyon ile mücadele konusunu beraberinde getiriyor. Bu sorun ile ülkemiz hiçbir zaman başa çıkmadı ancak şuan Türk vatandaşları içerisinde bir anket yapsanız zannediyorum ki bunun olması için dua edecek olan birçok kişi olduğunu söylemek de mümkün. Deflasyon türleri ile alakalı olarak birkaç farklı seçenek kendisini gösteriyor. 3 ayrı başlık altında inceleme altına alabileceğimiz bu ekonomik gelişmeler ile alakalı seçenekleri sizlere sunacağız.

Para Deflasyonu (Money Deflation): Ülke içerisinde devlet kararı ile merkez bankası ya da bankaların tüm banknotları toplaması ve sonrasında bu paraları imha etmesi anlamına gelir. 1944 yılında Belçika tarafından böyle bir atılım yapılmıştır. Bu süreçte banka hesaplarında da bloke konması mümkün hale gelebilir.

Mali Deflasyon (Financial Deflation): Mali deflasyon, devletin alacağı her türlü önlem biçiminde meydana gelebilecek olan durumlardır. Kamu kurumlarına yönelik tüm harcama bütçelerinin küçültülmesi, vergi türlerinin yüzdesel olarak arttırılması da bu önlemlerden bazıları olarak kabul edilebilir.

Kredi Deflasyonu (Credit Deflation): Kredi taleplerine ilişkin olarak çok daha sıkı bir denetim olması, iskonto sınırlarının yükseltilmesi ve mevduatların arttırımı için zorlanmaları da ayrıca dikkat çeker. Arz ve talep ile alakalı olarak geniş kapsamlı seçenekler anlamına gelir.

Ülke genelinde ki ekonomik durum dikkate alınarak bu üç yöntem sırası ile değerlendirme altına alınabilir. Ancak bu zamana kadar Türkiye’de böyle bir olasılık herhangi bir şekilde doğmamıştır. Şimdi bununla alakalı olarak diğer merak edilen konular üzerinde duralım.

Deflasyon Neden Kötüdür? (Deflasyonun Etkileri)

Deflasyon neden kötüdür? Bu soruyu bilen birçok kişi soruyor ancak çok fazla kaynak ortaya çıkmadığından dolayı da kesin bir şekilde bilgi sahibi değiller. Bizde elimizden geldiğince bu anlamda sizlere bilgi vermek amacı içerisindeyiz. Deflasyonun etkileri ile alakalı olarak çok fazla seçenek bulunabilir. Şimdi anlaşılabilir şekilde elimizden geldiğince durumu açıklamak amacındayız.

  1. Ülkedeki üretim faaliyetlerinin durmasını engeller. Hal böyle olunca refah seviyesinde de asla bir büyüme söz konusu olmaz. Ülkeler için üretim ve insan gücü önemlidir ancak talep olmaz ise üretim de olmaz.
  2. İstihdam oranlarında yok oluş beraberinde gelir. Peki neden? Piyasada ki paraların hemen hemen yok olma noktasına gelmesi ve üretime talebin azalması, işverenler için de bir yok oluş demektir.
  3. Her türlü ücret politikasında azalma meydana gelmek zorundadır. Bunun nedeni ise fiyatlarda ciddi düşüşler meydana gelir ve kar oranı da azalır.
  4. İnsanların tüketim alışkanlıklarında çok belirgin şekilde azalmalar meydana gelir. Bu azalmalar, beraberinde kişisel gelirlerin de yok olma noktasına kadar gelmesi anlamındadır.
  5. Borç ve alacaklı dengesi günümüzdekinin tam tersi şeklinde bir uygulama ön plana çıkar. Dolayısı ile şirketlerin zarar oranlarında çok ciddi bir yükseliş meydana gelir.

Kısacası böyle bir süreç içerisinde devletin de almak zorunda olduğu önlemler ile birlikte ciddi sıkıntılar meydana gelebilir. Deflasyonun etkileri bu minvalde bizimle ilgili değildir. Ülkemiz, senelerdir enflasyon canavarı ile mücadele etmek zorundadır ve hal böyle olunca dikkatli olmak gerekir.

Deflasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Üniversitelerin özellikle ekonomi ile alakalı olarak tüm bölümlerinde bu anlamda dersler verilir. YouTube üzerinde de ders videoları söz konusu olduğundan dolayı sizlerde videoları izleyerek araştırıp bilgi edinme şansına sahip olabilirsiniz. Bu sorunun çözümü yönünde de meydana geliş nedenleri gibi birkaç önemli madde bulunur.

Öncelikle ülke genelinde ki ücret politikalarının devlet vergileri de dahil olmak üzere tamamen değişmesi gerekir. Bununla birlikte ülkenin ekonomik faaliyetler açısından da ciddi manada ilerlemesi çok çok önemlidir. Tabi ki bunları bir başlık altında incelemek ve analiz etmek de gerekiyor. Deflasyon sorunu nasıl çözülür sorusuna bazı yapıcı cevaplar ve uygulama modelleri aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle devlet, kamu kurumları ve ülke genelinde ki yatırımlarını ciddi anlamda arttırmalıdır.
  • Ülke genelinde devlet, özellikle kurumlar ve gelir vergisi noktasında üretimi teşvik edecek düzeyde indirimlere gitmelidir.
  • Ülke genelinde normalden çok daha yüksek fiyat politikaları uygulanmalıdır. Buna market fiyatları, özel tüketim ya da dijital tüketim materyalleri de dahildir.
  • Devletin bankalara vereceği talimatlar ve destekler ile birlikte tüketim kredilerinin arttırılması yönünde adımlar atılmalıdır. Faiz oranları ciddi manada düşeceğinden dolayı ne olursa olsun bol bol tüketici kredisi edindirmesi yapılmalıdır.

Genel itibari ile her ne olursa olsun sorunların çözümü noktasında geçmişte Belçika ve Almanya gibi ülkelerde bu tarz uygulamalara gidildi. Paraların bloke edilmesi ve buna müteakip tüm vergi politikalarının da düzenlenmesi sonrası ortaya ilgi çekici seçenekler çıktı diyebiliyoruz. Enflasyonun çok yüksek olduğu ülkelerde kontrol altına almak amaçlı olumlu sonuçlar verebilir. Ancak uzun vadede sürekli istikrarlı düşüş, genel ekonomik adımlar ile alakalı olarak da olumsuz seçenekleri doğurur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!