Devlet Bankaları Hangileridir? Güncel Liste 2021

Birçok kişinin hala tam olarak bilgi sahibi olmadığı devlet bankaları hangileridir, güncel liste 2021 verileri üzerinde duracağız birlikte. Bilindiği üzere artık bankacılık, Türkiye genelinde ciddi anlamda önem arz eden unsurlardan birisi olarak kabul görüyor demek yanlış olmaz. Devlet, bu anlamda öncelikli girişimleri yapmış ve ülkeye hizmet için birkaç farklı bankayı kurma yoluna gitmiştir.

Devlet bankaları, zaman içerisinde o kadar ciddi bir büyüme eğilimi içerisine girdi ki insanlar, güven açısından da bu bankaları tercih etme yoluna gitti. Birçok kişi ise hangi bankaların devlete bağlı olarak çalıştığını bilmediğinden dolayı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bugün Türkiye sınırları içerisinde faal olarak hizmet vermekte olan 15’in üzerinde banka mevcut.  Bu bankaların önemli bir kısmı yurtdışı girişimi olduğu gibi önemli bir kısmı da pazarda çok meşhur şirketlerin yönetiminde yer alıyor. Biz elimizden geldiğince devletin yönetiminde olan bankalar ile alakalı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Devlet Bankaları Hangileridir? 2021

Devlet, günümüzde bankalar aracılığı ile ülke ekonomisinin de ayakta kalması açısından çok ciddi anlamda somut girişimlerde bulunuyor. Bu somut girişimler arasında da bankacılık ile tarım ve kooperatif kredileri, kobi destekleri ve aklınıza gelebilecek birçok farklı seçenek yer alıyor.

Güncel devlet bankaları listesi ile alakalı olarak bilgi sahibi olmayan okuyucularımız için öncelikle bu anlamda bir bilgilendirme yapacak sonra da bankaların devlet geçmişlerine bakacağız. An itibari ile Türkiye sınırları içerisinde hizmet vermekte olan 5 adet devlet bankası söz konusudur. Bu markalar;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank (Vakıflar Bankası)
 • Halkbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Bu bankalar, yıllardır büyüyerek ve insanların her türlü ihtiyaçlarına devlet nezdinde yanıt vererek ciddi anlamda popüler hale geldiler. Devletin her türlü uygulamalarını benimsemiş olarak bir kural çerçevesinde ciddi manada somut adımlar atıyorlar. Yönetim itibari ile de ciddi manada büyüme eğilimi içerisine girdiler demek yanlış olmaz. Peki devlet bankalarının avantajları nelerdir? Bu anlamda sizlere somut olarak edindiğimiz bazı avantajlar ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız.

Devlet Bankalarının Avantajları

Devlet Bankalarının Avantajları Nelerdir?

Devlet bankaları, her zaman için ülke yönetiminin denetimi altında olan ve yine devlet güvencesi altında olan bankalar olarak dikkatleri çeker. Yani bir ülkede bankalar batık ilan etse de ayakta kalacak bankalar her zaman için öncelikli olarak devlete ait bankalardır. Şüphesiz ki en büyük avantajlardan birisi de budur demek yanlış olmaz sanıyorum.

Bunun dışında da tabi ki uygulama noktasında da çok yönlü avantajları var. Hükümet, özellikle bu bankaların denetimini BDDK tarafından kapsamlı bir şekilde yapıyor ve en ideal seçenekleri sunuyor. Genel olarak maddeler halinde bu avantajları daha yakından analiz edip bilgi edinecek olursak;

 1. Öncelikle devlet denetimindedir ve her türlü ödenek genellikle devletin güvencesi altındadır. Türkiye’nin en güvenli bankalarıdır.
 2. Devletin aldığı her türlü faiz indirimi kararı, devlet bankaları tarafından uygulanmak zorundadır. Devlet kampanyaları da ilk olarak devlet bankaları nezdinde başlar.
 3. Faiz oranları idealdir. Devlet, özellikle birikim hesaplarının teşviki noktasında devlet bankaları aracılığı ile yüksek birikim faizleri sağlar ve ideal seçenekleri sunar.
 4. KOBİ, tarım ve hayvancılık erbapları için en büyük kampanyalar devlet bankalarınca sunulur.
 5. Devlet, her türlü destek ödeneklerini devlet bankaları aracılığı ile gönderir.
 6. Kredi alması en zor bankalardır. Nedeni ise maddi ekonomik durumunuzu en ince ayrıntısına kadar inceleyerek ödeyebileceğiniz düzeyde kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.
 7. Devlet destekli bireysel emeklilik sistemlerinde sadece devlet bankalarında hazineden destek söz konusudur. Birikiminiz ne kadar uzun süreli ve fazla ise devlet size bankaları aracılığı ile %25 katkı sağlar.

Kısaca söylemek gerekirse devletin ekonomik yönden alacağı her türlü karar öncelikli olarak bankalarından başlar. Örneğin pandemi sürecinin başında konut kredilerinde %0,64 faiz oranına kadar bir düşüş gözlemlendi. Bunu ise sadece devlet bankaları nezdinde yaptı. Özel bankalar ile bu imkanlardan faydalanamadınız. Özel bankalar, bu konut kredilerinde maksimum %0,95 orana kadar çekebildiler. Yani devlet bankası, aslına bakarsanız her yönden güven ve avantaj inşa eden bir anlayışa sahiptir.

Devlet Bankaları Arasında En Eskisi: Ziraat

20 Kasım 1863 yılında yani Osmanlı Dönemi içerisinde Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kuruldu Ziraat Bankası. Tabi ki resmi adını alması 1888 yılını buldu. Ancak ilk bankacılık modelinin uygulamaya konması, Menafi Sandıkları uygulaması ile birlikte yapıldı.

Sonrasında ise 1888 yılında Türkiye’nin ilk modern bankacılık şirketi olan Ziraat Bankası kurulmuştur. Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kurulmuş olan Menafi Sandıkları uygulaması da zaman içerisinde bankalara devredilmiş ve aslına bakarsanız bunun ilk somut adımlarını atan kişi olarak da tarihe geçmiştir.

İlk Ziraat Bankası Binası

Ziraat Bankası, çok uzun yıllar Osmanlı insanına hizmet verdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası olarak değişti. Günümüzde hala en köklü bankalardan birisidir. Akabinde ise 26 Ağustos 1938 yılında Halkbank kuruldu. Bu da devlet kanadından kurulan iki numaralı banka olarak dikkatleri çekti.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. şirketinin kurulmasının nedenlerinden birisi de Atatürk’ün söylediği bazı cümlelerdir. Bunlar sırası ile; “Küçük esnafa ve büyük sanayi erbabına muhtaç oldukları kredileri kolayca ucuza verecek bir teşekkül vücuda getirmek ve kredinin normal şartlar altında ucuzlatılmasına çalışmak da çok lazımdır.” ile “Siz sanatkârların ufak dükkânları yerine muhteşem fabrikalar yapıldığını gördüğüm gün, mutluluğum en yüksek derecesini bulacaktır.

Sonrasında ise 11 Ocak 1954 tarihi itibari ile Vakıflar Bankası kuruldu ve devletin üç numaralı kendisine bağlı bankası olarak dikkat çekti. Geçmişten günümüze devlet bankacılığı ile alakalı olarak çok yönlü seçenekler ön plana çıktı. Bu üç banka, büyüme ve gelişme açısından Türkiye’nin en çok güven veren bankaları olarak da dikkat çekti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!