Borsada Devre Kesici Nedir? Neden Uygulanır? | Rehber 2021

Devre kesici tanımı parasal ticarette kullanılır. Devre kesici yapılan işlemlerde herhangi bir şekilde güvenlik sorunun oluşmaması için kurulan bir sistemin ismidir.

Devre Kesici Hangi Amaca Hizmet Eder?

Devre kesicinin amacı, piyasada yer alan karışıklıkların önüne geçmektir. Özellikle borsa piyasasında gün içinde çok fazla işlem yapılır. Buna benzer olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında para piyasalarında da farklı farklı işlemler görülür. Bu işlemlerle birlikte piyasada dalgalanmalar da meydana gelebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak yatırım işlemleri yapıldığında riski az yatırımların olması istenir.

Devre kesici riskleri az yatırım yapılmasına yardımcı olur. Güvenli alım ya da satım işleminin yapılabilmesi için piyasanın iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Devre kesici piyasadaki işlemler ve olan değişiklikler hakkında daha detaylı bilgi alınmasına da yardım eder.

Devre Kesiciler Nasıl Kullanılır?

Devre kesicilerin kullanılabilmesi için bazı dalgalanmalı durumların olması gerekir. Bu dalgalanmalı durumlar %10 ile %5 arasındaki düşme ya da yükselme durumlarıdır. Piyasada bu oranlar görüldüğünde devre kesici çalışmaya başlar. Çalıştığında sürekli işlemlerin yapılmasına izin verilmez. İşlemler ile ilgili düzenlemeler yapıldığında piyasa normal akışında işleme devam eder. Bu sayede yatırım yapan ya da alım ve satım işlemine devam edenler paralarında herhangi bir şekilde risk yaşamaz.

Devre kesiciler sadece yatırımcılara yardımcı olmaz. Aynı zamanda piyasada oluşan düzeni sağlar ve oluşabilecek sorunların önüne geçer ya da var olan sorunun çözülmesine yardım eder.

Ayrıca cari açık nedir, nasıl oluşur? Detaylarını inceleyebilirsiniz.

Devre Kesicilerin Kullanılma Süresi Nedir?

devre kesicilerin kullanilma sureci nedir

Devre kesiciler sistemde aktif olmaya başladıktan sonra yaklaşık olarak 5 dakika boyunca gerekli düzenlemelerin yapılmasına yardım eder. Ardından ortalama olarak 10 dakika içinde piyasadaki dalgalanmalar düzelir ve devre kesiciler de görevlerini tamamlamış olur. Her dalgalanmalı durumda devreye girmezler. %10 ile %5 oranlarındaki değişimler görüldüğü zamanlarda aktif şekilde rol oynarlar. Sistemin aktif olma süresi 5-10 dakika arasında kısa gibi görülse de hem para hem de borsa piyasasında bu süre oldukça uzundur.

Piyasalarda para değerlerinde değişimler anlık olarak gözlenir. Yatırımcılar da bu anlık değişimlere göre yatırım kararları vermelidir. Bu sebepten dolayı 5 dakika içinde oluşabilecek kar ya da zarar durumlarının kontrol edilmesi sistemde aktif olan kullanıcılara akıllı yatırım yapma konusunda yardımcı olur.

Devre Kesiciler Borsaya Etki Eder Mi?

Devre kesiciler borsa üzerinde etkilidir. Ülkemizde ya da yurt dışında borsada gün içinde çok sayıda işlemler yapılır. Farklı şirketlerin yer aldığı borsa piyasası getirisi ve riski yüksek olan yatırım araçlarından biridir. Borsada ani sorunların olması halinde kendiliğinden devreye giren sistem devre kesicilerdir.

Borsada işlem yapan yatırımcılar paralarını aniden kaybetme riskinden de kurtulmuş olur. Para piyasasında olduğu gibi işlemler düzene girdikten sonra devre kesiciler faaliyetini durdurur. Borsada alım ve satım işlemleri gün içinde farklılaşan değerlere göre yapılır. Herhangi bir sorun olmasa bile bir gün içinde dalgalanmalar çok fazla görülebilir.

Şirketlerin kendi aralarındaki rekabet ya da yurt içi ve yurt dışında olan gelişmeler borsaya yansır. Alım ve satım işlemi yaparken öncelikle şirketler hakkında bilgi edinmek gerekir. Bununla birlikte devre kesiciler de devreye girdikten sonra para riskleri oldukça aşağılara iner. Bu sayede yatırımcılara destek olunduğu gibi borsada işlem gören şirketler ve borsa sistemi de korunmuş olur. Onlar da kendilerine göre oluşan riskleri ortadan kaldırır ve yatırım işlemleri daha kolay bir hale gelir.

Devre Kesici İçin Önemli Notlar *Borsa Devre Kesici

Borsa devre kesici nedir?” suali için verilen en anlaşılır misallerden biri de akan trafik misalidir. Gün boyu yoğun bir biçimde hareket halinde olduğu bir köprü düşünelim. Belli saatlerde ya da anormal durumlarda köprüde taşıt trafiği oluşmaktadır. Taşıtların birikerek trafiği yoğunlaştırması durumunda köprüdeki polisler sistematik bir şekilde devreye girerler. Taşıt biriken noktalarda koordinasyon sağlayıp gidiş – gelişleri hâkimiyet içinde devam ettirirler.

Ayrıca yoğunluğu azaltmakla kalmayıp var olan trafiği tehlikeye atan sürücüleri de takibe alarak, anlık hatalar ve kazaların önüne geçmeyi amaçlar. Verdiğimiz bu örnekteki trafik polisi, devre kesicisini temsil etmektedir. . Devre kesici sitemi işlemleri sadece geçici olarak duraklatarak yatırımcılara piyasayı anlamak için fırsat verir böylece yatırımcıların doğru bilgiye erişebilmeleri için zaman tanınmış olur. Bunun neticesinde anormal dalgalanmalar, spekülatif dalgalar ve ani satışların yasaklanmasına ihtimal sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    […] Devre kesici nedir? Neden Uygulanır? Bilgilerine de bakabilirsiniz. […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!