Dünyanın En Değerli Şirketleri ve Değerleri 2021

Borsa’da yatırım yapmak için fazlaca araştırılan konulardan olan dünyanın en değerli şirketleri ve değerli konusunda bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi günümüzde özellikle dünyanın en büyük şirketlerinin halka arz edilerek borsada hisse senedi satmaya başladığını biliyoruz. Tabi ki bu noktada yatırım yapabilmek için öncelik, her zaman için yine en değerli şirketleri seçme yolunda atılan adımlardır.

Büyük şirketler listesi, zaman içerisinde çok ciddi değişimler yaşayarak aslında borsa üzerinde de net şekilde kendisini gösterdi. Bizde sitemiz içerisinde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz. Şimdi bu markalar içerisinde en değerli olanları hep birlikte listeleyeceğiz. Bu makalede geçen verilerin hiçbirisi YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Büyük Şirketler Nasıl Belirlenir?

Günümüzde dünya genelinden birçok büyük markanın bu listenin içerisinde olduğunu net bir şekilde görme şansına sahip durumdayız. Türkiye’den de bazı markaların olduğunu biliyoruz ancak tabi ki listenin oldukça gerisindeler. Bu liste içerisinde ki markaların genelinin Amerika Birleşik Devletleri merkezli olduğunu da tahmin etmek çok zor değil.

Büyük şirketlerin burada listelenirken birçok veriyi dikkate aldığını da net olarak söyleyebilme şansına sahip durumdayız. Tabi ki maddi değeri ve dünya genelinde ki popülerlik durumu kadar borsada ki hisse değerlerinin de çok büyük önem arz ettiğini net olarak söyleyebiliriz. Bazı başlıklar ise aşağıdaki gibidir;

 • Marka Değeri
 • Markanın Dünya Genelindeki Popülaritesi
 • Markaya Karşı İnsanlığın Yaklaşımı
 • Markaların Uluslararası Ticaret Borsasındaki Yeri
 • Markanın Hisse Senetlerinin Değerleri

genellikle bu listenin belirlenmesi noktasında en çok önem arz eden seçeneklerden birisi olarak kendisini gösteriyor diyebiliriz. Şimdi bu noktada diğer alternatifler üzerine marka listesini daha yakından inceleme yoluna gideceğiz.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Dünyanın En Değerli Şirketleri Listesi 2021

Listemiz içerisinde bilinen ya da bilinmeyen çok ciddi miktarda marka var. Güncel Forbes verileri dikkate alınarak oluşturulan bu listelere çok yakından bakacağız. Markaların borsadaki değerlerini de yine analiz ederek madde madde ilerleyeceğiz. Listemizde ki tüm markalar tartışmaya fazlası ile açıktır ve detayları maddeler halinde inceleyebiliriz. Hemen başlayalım.

1-) Saudi Aramco (2,458 Milyar Dolar)

Birçok kişinin bildiğinin aksine markalar listesinin ilk sırasında dünyanın en büyük petrol işleme tesislerinden birisi var diyebiliriz sanırım. Suudi Arabistan merkezli şirket, petrol açısından zengin kaynakları işlemesi ve uluslararası ticaret pazarında ki yeri ile birlikte ciddi anlamda büyük bir pazar payına sahip.

Dünyanın en büyük ülkeleri ile de petrol anlaşmaları yaparak adından ciddi anlamda söz ettiren detaylar kendisini gösteriyor.

Saudi Aramco

2-) Apple Inc. (2,213 Milyar Dolar)

Apple, Steve Jobs efsanesi ve arkadaşları tarafından kurulmuş olan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisidir. Microsoft şirketinin de ötesinde bir şirket haline gelen ve günümüzde Tim Cook ile yenilenen yapısı ile mükemmel bir başarı elde eden şirketlerin başında geliyor demek yanlış olmaz.

Akıllı telefonlar, tablet, dizüstü ve masaüstü bilgisayar teknolojileri ile birlikte yazılımsal veriler ile büyüyen bir şirket. Tabi ki diğer markalara nazaran daha yüksek miktarlar ile satılan ürünler ve büyük bir marka. Silikon Vadisi’nin en değerli şirketi konumunda.

Apple

3-) Microsoft Corporate (1,653 Milyar Dolar)

Microsoft, Bill Gates ve ortakları tarafından kurulmuş olan ve dünyanın ilk kişisel bilgisayar işletim sistemini geliştiren şirket olarak dikkat çekiyor. Microsoft, günümüzde bildiğimiz birçok farklı programlama dilinin geliştiricisi ve yorumlayıcısı sistemleri bizlere sundu.

Gerçek manada internet tarayıcısı kavramına kapılarını açan ve uzaktan haberleşme ve mail sistemlerine yönelik çalışmaları yapan ilk şirket. Yine günümüzde ciddi anlamda değerini kanıtlamış mükemmel bir şirket olarak kendisini gösteriyor. Listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.

Microsoft

4-) Amazon Inc. (1,596 Milyar Dolar)

Jeff Bezos tarafından kurulmuş olan ve dünyanın en büyük e-ticaret platformlarının başında geliyor demek yanlış olmaz. Yine Amerika merkezli şirketlerinden birisi olarak adından söz ettiriyor ve her geçen gün daha geniş kitleler de kendisini net olarak gösteriyor.

Günümüz e-ticaret kavramını tamamen değiştiren şirket, maddi değerini her geçen gün daha da katladı ve sahibi Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanları listesinde ilk sıraya oturdu.

amazon

5-) Delta Electronics (1,435 Milyar Dolar)

Günümüzde elektronik dönüşüm projelerinin dünya genelinde ki en büyük şirketlerinden olan Tayland merkezli şirket, her geçen gün büyümesini çok daha ciddi bir şekilde kendisini gösteriyor. 1971 yılından bu yana her geçen gün büyüyen bir şirket olarak adından söz ettiren şirket, bugün dünya genelinde ülkeler ile anlaşmalar yapıyor.

Bir ülkenin teknolojik bağlamda ilerlemesi ve otomasyon sistemlerinin insan hayatını kolaylaştırması da ciddi manada fark yaratıyor. Şirket, her geçen gün büyüme hedefini daha da genişletiyor ve en değerli şirket olma yolunda da somut adımlar atıyor.

delta electronics

6-) Alphabet Inc. (1,203 Milyar Dolar)

Google şirketi, zaman içerisinde dünya genelinde kullanılabilecek birçok farklı proje geliştirme yoluna gitti ve bu projelerin tamamını zaman içerisinde tek markada topladı. Alphabet, Google şirketinin ve Google arama motoru da dahil tüm hizmetlerinin tek bir marka üzerinde topladığı Amerika merkezli şirket durumundadır.

Larry Page tarafından CEO görevi yürütülen şirket, son dönemde bu liste içerisinde gerileme yaşayan şirketlerin başında geliyor demek yanlış olmaz. Listenin en değerli 6 numaralı markası konumunda.

Alphabet

7-) Tesla Inc. (834 Milyar Dolar)

Tesla, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulmuş olan ve Elon Musk tarafından yatırım sağlanmış dünyanın ilk %100 elektrikli otomobillerini otonom olarak üreten şirket olarak dikkat çekiyor. Paypal satışından kazandığı paralar ile birlikte dünyayı değiştirecek teknolojiler üzerine eğilim gösteren Elon Musk, ileride ciddi manada fark yaratacak bir marka olacak Tesla’yı seçiyor.

Tesla, elektrikli otomobiller konusunda her geçen gün daha da büyüyor. Amerika merkezli şirket, dünyanın en çok kazanan ve hisse değerli en çok yükselen şirket demek yanlış olmaz sanırım.

Tesla

😎 Facebook Inc. (757 Milyar Dolar)

Mark Zuckerberg, üniversite yıllarında geliştirdiği bir proje ile birlikte dünya genelinde sosyal medya sistemlerinin algısını tamamen değiştiren Facebook sistemini kurdu. Zaman içerisinde çok ciddi anlamda büyüyen ve değerini milyarlarca dolara katlayan şirket, borsada da çok ciddi anlamda fark yarattı.

Zaman içerisinde Facebook şirketi altına Instagram ve WhatsApp şirketini de dahil eden Zuckerberg, dünyanın en değerli markalarından birisini meydana çıkardı. Hal böyle olunca da hisseler her geçen gün biraz daha katlanıyor.

facebook

9-) Tencent (738 Milyar Dolar)

Çin merkezli bir şirket olarak kurulan ve günümüzde dijital dünyada birçok farklı alanda hizmet veren markaların başında kendisini gösteriyor. 1998 yılında kurulan ve özellikle oyun yazılımcılığı sektöründe mükemmel ötesi bir başarı gösteren bir şirket olarak adından söz ettirmeyi başardı.

PUBG, Call of Duty Mobile gibi birçok oyun ile günümüzde bilinen ve değerini katlayan bir şirket. Bununla birlikte dijital anlamda çok çok ciddi anlamda sektörel projeleri söz konusudur.

Tencent

10-) Alibaba Group (620 Milyar Dolar)

Dünyanın en büyük dijital alışveriş şirketlerinden birisi olan Jack Ma tarafından kurulmuş olan Alibaba Group, Alibaba.com ve Ali Express projeleri ile birlikte günümüzün en önemli online ticari şirketlerinden birisi diyebiliriz. Hangzhou merkezli Çin menşei şirket, her geçen gün büyüme potansiyelini çok daha fazla katlıyor.

Alibaba Group

Dünyanın En Zengin İnsanları Listesi 2021

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
2
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 8 ay önce

  […] Dünyanın En Değerli Şirketleri ve Değerleri […]

 2. Yönetici 5 ay önce

  Haklısın, düzeltiyoruz. <3

 3. 5 ay önce

  Tesla’yı Elon Musk kurmadı, yazı paylaşıyorsanız düzgün araştırın.

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  […] Dünyanın En Değerli Şirketleri ve Değerleri […]

 2. 5 ay önce

  Tesla’yı Elon Musk kurmadı, yazı paylaşıyorsanız düzgün araştırın.

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!