e-ihracat Nedir? Nasıl Yapılır? Devlet Destekleri

Dünya genelinde değişen alışveriş trendleri ile birlikte bugün e-ihracat nedir, nasıl yapılır ve devlet destekleri üzerinde durma yoluna gideceğiz. Türkiye, artık global anlamda gelişen teknolojilere her anlamda ayak uyduran ve buna yönelik olarak değişen trendleri takip eden bir ülke. Hal böyle olunca da olumlu tüm gelişmeler ülkemiz içerisinde de kendisini gösteriyor.

E-ticaret konusunda devletin de gösterdiği ehemmiyet ciddi anlamda önemlidir. Öyle ki artık gerek sosyal medya ve gerekse dijital yerli pazaryeri sistemleri sayesinde B2B alışveriş modelleri yaygınlaştı. Artık küçük girişimciler dahi internet üzerinden ticareti ciddi anlamda ön planda tutuyor diyebiliriz. E-ihracat konusu da ciddi anlamda önem arz eden ve sitemizde de bahsettiğimiz drop shipping yöntemi ile ciddi şekilde yaygınlaşan bir konu. Şimdi bu konu üzerine biraz derinlemesine ineceğiz.

e-ihracat Nedir?

e-ihracat, online ortamda satışını yapmakta olduğunuz perakende ya da toptan ürünlerin tamamını yurtdışı ülkelere ve kıtalara satabildiğiniz bir sistemdir.

Devlet, günümüzde özellikle yurtdışına açılan ticari girişimlerin tamamını maksimum hassasiyet ile inceleyip destek olurken bu anlamda imtiyazlar da sağlıyor. Günümüzde dünyanın en büyük uluslararası e-ticaret sistemleri olan Amazon ve Ali Express gibi girişimlerin Türkiye sınırları içerisinde de attığı adımlar dikkat çekici. Öyle ki artık Amazon ülkemizin resmi vergi mükellefi ve şubeleşti.

Ali Express şirketi ise bu anlamda yatırımını Trendyol üzerinden ülke geneline yayıyor. Bunun dışında HepsiBurada.com da uluslararası satışa açıldı ve ihracata yönelik olarak pratik seçenekleri sunuyor. Peki bununla alakalı bilinmesi gerekenler neler?

e-ihracat
e-ihracat

e-ihracat Nasıl Yapılır?

Tamamen internet üzerinden yapılan ticari faaliyetlerin bir ayağı olduğundan dolayı aslına bakarsanız birçok kişi tarafından sorunsuz şekilde yapılabilir. Yurtdışı satışlarında devletin vergi uygulamalarında da bir esneklik söz konusu olduğundan dolayı girişimciler bu alana ciddi manada eğilim gösteriyor.

Bununla birlikte Amazon FBA ve Amazon Drop Shipping sistemleri de kısa süre içerisinde ciddi anlamda popüler uygulamalardan birisi oldu diyebiliyoruz. Bunlar ile alakalı olarak da yüzeysel bilgileri hemen sunmak istiyoruz sizlere.

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA, şirketin özellikle depolama ve satış süreçlerinde tüm yükü satıcıdan alarak kendi sorumluluğuna aldığı uygun fiyatlı bir hizmettir.

Nasıl yani? Amazon sistemi üzerinden uluslararası satış ciddi anlamda kolaydır. Sistemin birçok farklı ülkesinde mağaza açma yöntemi ile sorunsuz bir şekilde satışlarınızı bir ülkeden diğer bir ülkeye yapabilirsiniz. Amazon FBA sistemi ise bu noktada ki en büyük yardımcılarınızdan birisi oluyor ve sizlere kolaylıklar sağlıyor.

Fulfilled By Amazon anlamına gelen bu sistemde gönderileriniz tamamen Amazon Lojistik sistemi kullanılarak dünyaya ihraç edilir. Bu süreçte ki tüm kontrol Amazon firmasına aittir. Sizin tek yapmanız gereken, siparişi Amazon FBA merkezine göndermek ve sonrasında gönderi takip kodunuzdan süreci takip etmek. Az masraf, maksimum güvenlik ve kaliteli hizmet açısından e-ihracat noktasında en güvenilir hizmet modellerinden birisidir.

Amazon Drop Shipping Nedir?

Aslına bakarsanız bu bir ihracat modeli değil, iş fikridir. Para kazanma fikri olarak nitelendirebiliriz. Herhangi bir şekilde ürün ya da stok bulundurmaksızın bir ülkeden başka bir ülkeye satış yaptığınız sisteme verilen addır.

Ali Express, Etsy ve Shopify gibi sistemler de artık bu yöntemi mantıklı kılıyor. Peki nasıl? Amazon Avrupa sisteminde üyelik oluşturdunuz ve burada satış yapacaksınız. Bir de Amazon Singapur sisteminde bir üyelik oluşturdunuz ve buradan da tedarik yapacaksınız. Singapur üretimi ürünleri Avrupa hesabınızda ki satıcı profilinizde yayınlıyorsunuz.

Sipariş geldiğinde ise Singapur profilinize girerek o sipariş bilgileri ile sipariş veriyor ve ürünün Singapur’dan direkt olarak müşteriye ulaştırılmasını sağlıyorsunuz. Arada ki Dolar ya da Euro cinsinden kar farkı sizin bu noktada ki kazancınız oluyor. Bu yöntemde de Amazon FBA ayrıcalıkları yine muazzam.

e-ihracat Avantajları Nelerdir?

Çok fazla var. Artık ticaretin de tamamen online ortama döküldüğü günümüzde bilhassa ihracat noktasında sunulan imkanlar ciddi anlamda dikkat çekici. Özellikle yurtdışı satışlarında KDV’siz satış ciddi anlamda ön planda.

Amazon FBA, yıllık 50,000 USD altında ki gelirler için vergi mükellefiyeti istemezken tam da bu noktada dropshipping uygulamaları için çok avantajlı seçenekler ön plana çıkıyor. Ancak devlet, üreticinin mallarını ihraç etmesi için ciddi anlamda önemli teşvikler de sunuyor. Dolayısı ile mantıklı bir zamanda yapılacak olan ihracata yönelik açılım ciddi anlamda karlı olabilir. Peki avantajları neler? Bu anlamda hemen bir inceleme yapacak olursak;

  • Öncelikle marka değeri yükselir. Ülke içi ve dışı marka algısı tamamen olumlu şekilde kendisini gösterir.
  • Kur farklılıkları nedeni ile gelir oranınız yurtdışında yükselme eğilimi gösterecektir.
  • Devletin ihracat ve e-ihracat teşvikleri ve desteklerinden faydalanarak birçok açıdan avantaj sağlarsınız.
  • Büyüme hızınız yükselir ve arz talep dengesi açısından kendi ülkenizde ki potansiyelinizde de artış gözlemlenir.

Amazon, özellikle Türkiye pazarına girdikten sonra yerel online ticaret girişimlerine sağladığı imkanlar ile de dikkat çekiyor. Amazon FBA sisteminin gelişmesi ile birlikte Trendyol Express, HepsiJET gibi kurye sistemleri de ön plana çıkmaya başladı. Kısacası Amazon birçok büyük e-ticaret şirketimiz için emsal teşkil etti demek yanlış olmaz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!