Ebitda (Favök) Nedir?

Ekonomik parametreler içerisinde yer alan ebitda (favök) nedir, nasıl hesaplanır ve yorumlanır sorularına yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Bilindiği üzere şirket muhasebesi ile alakalı olarak zaman içerisinde çok çeşitli seçenekler ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz. Bir şirketin genel verilerini analiz etmek için kullandığımız birçok farklı muhasebe formülü söz konusudur.

Şüphesiz ki EBITDA unsuru da bu anlamda önem arz eden ve bir şirketin genel verilerinin olmazsa olmaz bileşenleri arasındadır. Genel itibari ile ülkemiz genelinde işletme muhasebesi artık dünya genelinde uygulanmakta olan tüm formül ve yöntemleri en ince ayrıntısına kadar kullanıyor. Hal böyle olunca da tüm bu hesaplama birimlerinin iyi bir şekilde tanınması ve analiz edilmesi de olmazsa olmazlardan birisi olarak kabul görüyor. Şimdi genel tanımlamalar ile başlayacak ve sonrasında formülleri ve işlevleri ile alakalı bilgi sahibi olacağız.

Ebitda Nedir?

Ebitda, uluslararası işletme muhasebesinde çeşitli verilerin ele alınarak şirketin kar verimliliğinin ölçülmesinde kullanılan bir hesaplama yöntemidir.

Modern muhasebe sistemlerinde ve dijital ön muhasebe programları içerisinde uygulanan formül modeli ile birlikte tüm bu veriler otomatik olarak hesaplanır. Günümüzde özellikle klasik muhasebe ve hesaplama yöntemleri çok fazla tercih edilen unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkmıyor. Hal böyle olunca da ister istemez modern yöntemler ciddi manada fark yaratan unsurları da beraberinde getirir.

FAVÖK adı ile de bilinen bu yöntem, dünya genelinde birçok farklı ülkede sorunsuz bir şekilde uygulanan ve işletme karlılığı sonuçlarının en net şekilde elimize geçmesi de yine önemli unsurlardan birisidir. Şirketin gelir tablosundaki esas faaliyet karına (EBIT) (+) amortisman giderlerinin (DA) eklenmesiyle ya da dönem net karına aşağıda formülde gösterilen ilgili giderlerin eklenmesiyle bulunur. Türkiye genelinde de her ne olursa olsun günümüz modern işletme yapısının olmazsa olmaz hesaplama yöntemlerinden birisi olarak da adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz.

Amortisman giderlerini de hesaplama içerisine alan ve karlılık verileri ile birlikte zarar unsurlarını da bir formül kapsamında ön plana çıkarıyor demek yanlış olmaz. Şimdi diğer önemli unsurlar ve hesaplama teknikleri ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunacağız.

EBITDA

Ebitda Nasıl Hesaplanır?

Ebitda hesaplama ile alakalı olarak baktığımız zaman aslında her işletme muhasebesi unsurunda olduğu gibi farklı seçenekler söz konusu. Tabi ki her işletme fonksiyonunda formüller olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Ebitda hesaplama formülü ile alakalı olarak seçenek son derece pratik bir şekilde kendisin gösteriyor. Bunun için hemen bunu bir formül modeli olarak sizlere sunacak olursak;

EBITDA Formülü= Net Kâr + Ödenecek Vergi + Faiz Giderleri + Amortisman ve Yıpranma Payı

Bu formül üzerinden gidildiği zaman aslına bakarsanız en net verileri elde etmek ve buna yönelik olarak hareket edebilmek son derece önemlidir. Ebitda hesaplaması ile alakalı örnek veri de sizlerin daha iyi anlamasına net bir şekilde yardımcı olacaktır. Bunun için tabi ki bir örnek hesaplama tablosu da sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Türkiye geneline baktığımız zaman aslına bakarsanız çok yönlü seçenekler adından söz ettiriyor. Ebitda hesaplama modelinde de yine örnekler noktasında verimli seçenekleri analiz etmek mümkün olacaktır.

Ebitda Hesaplama Örneği

Bireysel Yatırımcı A.Ş. ‘nin piyasada 2 milyon adet hisse senedi olsun. Bu hisse senedinin piyasa(borsa) fiyatı 15 TL olsun. Ayrıca şirketin 80 milyon TL borcu, kasasında da 20 milyon TL nakit varlıkları olsun.

EBITDA formülünü yerine koyduğumuzda

EBITDA= 20+10+5+5=40milyon TL olacaktır.

Ebitda Hesaplama

Ebitda hesaplama bileşenleri dediğimiz zaman da klasik hesaplama ya da sistem hesaplaması içerisinde kullanılan çok yönlü seçenekler söz konusudur. Yukarıdaki verilere nazaran biraz karmaşık gelebilir ancak FAVÖK verilerinin doğru olarak çıkması ve en verimli seçeneklerin elde edilmesi açısından her ne olursa olsun bu birimlerin de tam olarak ne olduğunu bilmek gerekir.

Serbest muhasebeciler sisteminde de buna dair kesin bilgiler yine herkesin fikir sahibi olması açısından net şekilde yayınlanmıştır. Bu yayınlanan verilere göre genel hesaplama bileşenleri aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

 • A-BRÜT SATIŞLAR
 • B-SATIŞ İNDİRİMLERİ(-)
 • C-NET SATIŞLAR
 • D-SATIŞLARIN MALİYETİ(-)
 • E-FAALİYET GİDERLERİ(-)
 • FAALİYET KÂRI VEYA ZARARI
 • F-DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KÂRLAR
 • G-DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR(-)
 • H-FİNANSMAN GİDERLERİ(-)
 • I-OLAĞAN DIŞI GELİR VE KÂRLAR
 • J-OLAĞAN DIŞI GİDER VE ZARARLAR(-)
 • K-DÖNEM KÂRI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI(-)
 • DÖNEM NET KÂRI VEYA ZARARI
 • (-) DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KÂRLAR
 • (+)DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR
 • (+)FİNANSMAN GİDERLERİ
 • (-) OLAĞAN DIŞI GELİR VE KÂRLAR
 • (+)OLAĞAN DIŞI GİDER VE ZARARLAR
 • (+)DÖNEM KÂRI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI

Yukarıdaki videoyu da incelediğiniz zaman aslına bakarsanız EBITDA hesaplaması yaparken tam muhasebe teknikleri ile alakalı olarak da örnek şekilde fikir edinme yoluna gidebileceğinizi kati surette unutmayın. Tabi ki muhasebecilik uygulamalarında her ne olursa olsun yapılması gereken öncelikli seçeneklerden birisi de şüphesiz ki videolu yani sesli ve görüntülü uygulamalar adından net bir şekilde söz ettirecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!