Ego Ne Demek? Süperego Nasıl Yenilir?

Bugün ki makalemizde kişilik bozukluğu olarak da bilinen ego ne demek, süperego nedir ve nasıl yenilir sorusuna birlikte yanıt vereceğiz. Türkiye genelinde özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde psikolojik danışmanlık verileri gösteriyor ki toplumsal psikoloji farklı yönlere doğru evriliyor. Üstelik kişilik bozukluğu sorunları da insanların en çok mücadele etmek durumunda kaldıkları unsurlardan birisi gibi görünüyor.

Ego, bir kişinin aslına bakarsanız farkında olmadan dahi gösterebileceği çeşitli davranış şekillerini ifade eden unsurlardan birisidir. Bir de süperego konusu vardır ki bu anlamda net şekilde bilgi sahibi olmak önemlidir. Kişileri çevrelerinden tamamen uzaklaştıran ve yalnız bırakan bu psikolojik sorun ile mücadeleye yönelik olarak elimizden gelen kapsamlı bilgileri sizlere sunmak niyetindeyiz.

Ego Nedir, Ne Demek?

Ego, bir bireyin sürekli olarak kendini anlatması, kendi ile alakalı özellikleri övmesi ve tamamen “BEN” merkezli bir bakış açısında olması demektir.

Sigmund Freud tarafından çok eski zamanlarda beynin çalışma yapısına göre bir kümelenme fikri ortaya atılmıştır. ID, Ego ve Süperego insan zihninde meydana gelen ve birbiri ile etkileşime giren 3 ayrı katman olarak kabul edilmiştir. Freud’un psişe teorisi kapsamında değerlendirme altına aldığı bu rahatsızlık, günümüz psikiyatri bilim dalı için de hali hazırda sürekli araştırması devam eden unsurlardan birisi olarak da kabul edilir.

Bilinç, bilinç öncesi ve bilinçaltı bölümlerinin çeşitli davranışsal hareketlere göre zaman içerisinde kişilik özelliklerini değiştirebildiği kabul edilmiş özelliklerden birisidir. Aslına bakarsanız Sigmund Freud’un teorisine göre süperego ile ego arasında çok ciddi bir mücadele söz konusudur. Zihnin 3 katmanı olarak kabul edilen bu psikiyatrik yaklaşım, günümüzde de değerlendirme noktasında ve tedavi noktasında ciddi manada sıkıntılı ve sıkıcı bir süreci beraberinde getirebiliyor.

Süperego Nedir?

Süperego, ÜST BENLİK adı ile de bilinen kişinin zaman içerisinde aldığı eğitim, görgü, ahlak gibi kurallar ile birlikte sürekli gelişen bir psikolojik süreçtir.

Üstbenlik projesi aslına bakarsanız bu psikolojik evrede örnekler ile çok güzel desteklenmiştir. Kişilik, özellikle küçük yaşlardan itibaren ciddi manada değişen ve bu anlamda fark yaratan özümsenmiş bir seçenektir. Zaman içerisinde edindiğiniz bilgiler, yaşadıklarınız, ahlak yapınız ve karakteristik durumunuz üst benliğinizi çok ciddi manada ön plana çıkarabilir.

Sigmund Freud, üç katmanlı insan zihni için kişilik özelliklerini çok eski zamanda ki teorisi ile ön plana çıkarmıştır. Günümüzde hali hazırda psikiyatrik yaklaşımların tamamı da bu teori kapsamında şekillenir ve en iyi şekli ile tedavi yöntemleri üzerinde doğru adımlar atılması merak edilen konulardan birisi olarak da dikkat çeker. Bizde şimdi elimizden geldiğince buna örnek verecek ve sizleri genel fikirlerini de bilgi çerçevesinde değiştirmeye çalışacağız.

Süperego

Ego ve Süperego Süreçlerine Örnek

Freud teorisine göre bu üç katmanın birbirine göre farklı farklı özellikleri vardır. ID ve süperego zihnin haylaz çocukları iken ego bunu baskılayarak kontrol altında tutmayı amaçlar ancak başarılı olamadığı durumlarda kişilik bozuklukları ciddi manada baş gösterebilir. Bu neden dolayısı ile her ne olursa olsun kontrol altına alınması gereken konulardan birisidir.

Üç katmanlı beyinde öncelikli olarak ID kendisini gösterir ve sonrasında süperego devreye girer. Akabinde ise ego bunun doğruluğunu değerlendiren genel unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çeker. Bununla alakalı olarak güvenilir bir psikanalistin en güzel örneklerinden birisini sizler için derledik. Aşağıdaki örnek, aslına bakarsanız üç önemli unsuru bizlere en iyi şekilde anlatan genel nitelikler arasında yer alır. Hemen bu örneği birlikte analiz edecek olursak;

Bir örnekle bu sistemi açıklamak gerekirse: Topluca gittiğiniz bir yemekte yemek servisine daha 1 saat vardır ve çok acıkmışsınızdır. İd size “Bana yemek ver!” der en kaba haliyle. Süperego ise “Burada yalnız değilsin, arkadaşlarınla birlikte geldin, herkesle birlikte yemek yemen lazım, yoksa çok ayıp olur.” der. Ego ise iki tarafı da dinledikten sonra mantıklı bir çözüm bulmaya çalışır. “Çok açsın, 1 saat daha beklersen eğer bu senin için hiç iyi olmayacak, çaktırmadan dışarı çık, açlığı bastıracak ufak bir şey ye ve kimseye belli etmeden geri gel” der.

Kısacası beynin üç katmanı birlikte mücadele ve bir karmaşa içerisindedir. Bu karmaşanın kontrol altında tutulabilmesi için ego bir denetçi görevi görür. Ancak durum bunun dışına çıktığında ve kontrol kaybolduğunda kişilik bozuklukları meydana gelir. İnsanların bunu anlayabilmeleri çok zordur. Çünkü beyniniz her zaman olduğu gibi size hükmetmeye devam eder. Dolayısı ile siz tüm davranışlarınızı normal gibi görebilirsiniz. Ancak çevreniz bu durumdan hiç memnun olmayacaktır.

Süperego Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız çok ciddi anlamda karmaşık ve beraberinde sıkıcı bir süreç. Kişi, kendinin bu anlamda bir tatminkarlık içerisinde olduğunu anlayamaz. Bunun nedeni ise beyinden gelen sinyallerin tamamı ona bunun normal olduğunu söyler. ID, aslına bakarsanız bu üç katman içerisinde ki en ahlaksız unsur olarak kabul edilir.

Sonrasında süperego devreye girer ve aslında amaç uğrunda uygulanabilecek her şey için engel ya da ahlaki değer yoktur diye sizi inkar eder. İşin en sonunda ise EGO devreye girer ve mantık çerçevesinde bunu yorumlar. Yorumlayamadığı durumlarda siz, çevrenizden tamamen aykırı bir insan haline dönüşürsünüz. Bunu anlamanız için uyarılmanız gerekir ancak beyin yine bunu kabul etmeyecektir. Profesyonel manada bir destek olmazsa olmazlardan birisidir. Bu, kişinin kendi kendi ile savaşı olarak da kabul edilebilir.

Psikiyatri dalının uzmanlık alanı olarak kabul gören egoya bağlı kişilik bozuklukları için tedavi süreçleri tamamen iknaya dayalıdır. Psikanalitik terapi yöntemleri ile birlikte uzun süren seanslar sonrasında egonun yeniden özgüvenini kazanması ve ID ile süperegoyu baskılaması amaçlanır. Bunun için sakinleştirici ilaçların reçete edilmesi de yine mümkün olan örnekler arasında yer alır.

Beynin kötücül fikirlere ve zihin katmanlarına hükmedebilmesi için ego olmazsa olmazlardandır. Aksi takdirde toplumsal değerlere ve bakış açısına tamamen aykırı bir benlik ortaya çıkar.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!