Ekonomide Emisyon Nedir? Hacmi ve Primi | 2021

Çok araştırılan ve kullanılan tabirlerden ekonomide emisyon nedir, hacmi ve primi ile alakalı olarak bilgileri kapsamlı şekilde sizlere sunacağız. Web sitemizde çok uzun sürelerdir siz değerli okuyucularımıza kapsamlı bilgiler sunarak ekonomik tüm tabirleri tanımanıza ve anlamanıza yardım ediyoruz. Emisyon tabiri de tam olarak ekonomi bilimi içerisinde ki terimlerdendir.

Bugün meteoroloji de, otomotiv sektöründe ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı alanda emisyon kelimesi kullanılabiliyor. Biz ekonomi sektöründe ki yeri ve işlevi ile alakalı olarak elimizden geldiğince bilgiler sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Genel itibari ile tanımlamalar ile başlayacak ve fikir edinmeniz için yalın bilgiler vereceğiz.

Ekonomide Emisyon Nedir?

Emisyon, devletin iç piyasalara para, kağıt, tahvil, bono, hisse senedi gibi değerli kağıtları çıkarması noktasında kullanılan bir tabir olarak kabul edilir.

Ekonomide emisyon, kelime anlamı olarak yaymak şeklinde kullanılır. Kelime anlamı itibari ile çıkarmak ve yayılım olarak birçok farklı anlamda da kullanılabilen bu kelime, ekonomi sektörü içerisinde çıkarmak şeklinde kullanılır. Devlet, bilindiği üzere iç döviz piyasalarını kontrol altında tutmak için hisse senedi gibi satışlar gerçekleştirir. Bono, tahvil ya da bu gibi para türevi değerli kağıtların devlet tarafından çıkarılması işlemi emisyon adı ile adlandırılır.

Devletin başlatmakta olduğu emisyon işlemleri ile alakalı olarak sorumluluk ve kontrol etme yetkisi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sorumluluğu altındadır. Genel itibari ile işlevsel olarak baktığımız zaman hacim verileri günlük olarak ilan edilmek sureti ile sürecin kontrolü sağlanır. Merkez Bankası, bu noktada TL’yi de kasada bulundurmak sureti ile emisyon hacminin kontrol altında tutulması noktasında somut adımlar atar.

Ekonomide Emisyon Nedir?

Ekonomide Emisyon Primi Nedir?

Ekonomide emisyon primi, bir firmanın zaman içerisinde hisse payları çıkması akabinde bu payların itibari ve çıkarılma değerleri arasında ki farka verilen isimdir.

Aslına bakarsanız olay ilk aşamada biraz karmaşık gelmiş olabilir. Hemen genel itibari ile bir bilgi verelim. Firmalar, bilindiği üzere zaman içerisinde sermaye artırımı yoluna giderler. Bu sermaye artırımı için tabi ki hisse üretmek zorundadırlar ve üretilen bu hisseler, öncelikle rüçhan hakkı nedeni ile mevcut paydaşlara ve sonrasında yeni yatırımcılara açılır.

Burada şirket kendi içerisinde belli miktarlarda pay ayırmak sureti ile satışa çıkarır. Çıkarılan bu paylar, ilk çıkarıldığı değeri bir kenara not edilir. Sonrasında ise şirketin sektör içerisindeki durumuna göre hisseler yani paylar değer kazanabilir. Bu değer kazanma sürecinin ardından ise ilk çıktığı fiyat arasında bir fark oluşur. Ortaya çıkmış olan bu fark tam olarak ekonomide emisyon primi olarak kabul edilir.

Merkez Bankası, bu noktada yine yetkili denetim mercii olarak kabul edilir ve devletin belirlemiş olduğu sınırlar kapsamında da deneyim ve cezai uygulama yapabilir. Hal böyle olunca genel geçer seçeneklerin tamamı ile alakalı olarak kaliteli seçeneklerin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Ekonomide Emisyon Hacmi Nedir?

Ekonomide emisyon hacmi, Merkez Bankası tarafından yine devlet yetkisi ile birlikte piyasaya sürülen banknot paraların toplam tutarı için kullanılan bir tabirdir.

Aslına bakarsanız bu durumu birçok kişi devalüasyon olarak da adlandırabilir ancak bu durum biraz daha farklı. Merkez Bankası’nın öncelikli görevlerinden birisi de piyasada dolaşan tüm banknotların kaliteli şekilde dolaşmasını sağlamaktır. Bunun denetim mercii de yine Merkez Bankası olarak kabul edilir. Emisyon hacmi, yani Merkez Bankasının piyasaya yeni para sürmesi noktasında çeşitli nedenler ortaya çıkabilir. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunmak noktasında derleme yaptık. T.C. Merkez Bankası resmi internet sitesinden veriler elde ettik.

Emisyon hacmini etkileyen unsurlar ile alakalı olarak açıklanmış bazı önemli maddeler söz konusudur. Bu maddelerden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

  • Ülkedeki ekonomik faaliyetler
  • Demografi
  • Maaş ve vergi ödemeleri
  • Bayramlar
  • Diğer toplu ödeme ve tahsilat

Merkez Bankası emisyon politikası ile alakalı olarak bir plan dahilinde hareket eder. Banknot baskı programı da yine tarihler ile ve senaryolar ile belirlenmiş olan önemli unsurlardan birisi olarak kabul edilir. Bunun için Merkez Bankası resmi internet sitesini ziyaret ederek daha kapsamlı bilgileri edinebilirsiniz.

Emisyon Hacmini Nasıl Artırılır?

Emisyon hacmi artırma, tamamen para piyasalarının durumu ile alakalı bir durumdur. Aslına bakarsanız sektör içerisinde ki enflasyon verilerinden doğru orantılı bir şekilde etkilenir.

Enflasyon oranının bir ülkede artış göstermesi ile birlikte çeşitli seçenekler ön plana çıkabilir. Bu seçenekler ile alakalı olarak baktığımızda kısa vadede insanların ihtiyaçlarını elde edebilmek için ciddi manada paraya ihtiyaçları vardır. Bu para gereksinimi, aslına bakarsanız doğrudan emisyon hacminin artması anlamına gelir. Yani emisyon hacmini bilinçli bir şekilde artırmak için aslına bakarsanız enflasyonu yükseltmek gerekir ki bunu kimse istemez.

Bir ülkenin emisyon değerleri ile alakalı olarak artan ya da azalan bazda çok çeşitli seçenekler söz konusu olabilir. Bu seçenekleri analiz ettiğimiz zaman özellikle enflasyon ile doğru orantılı olduğunu görüyoruz. Ülke ekonomileri, olumsuz etkilenmeleri incelediği zaman bu gibi önlemler alma yoluna da gidebilir. Hal böyle olunca da hacim ile alakalı olarak oynamalar yapmak mümkün kılınabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!