Ekonomik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır? | 2021

Bugün ki içeriğimizde sizlere ekonomik analiz nedir, nasıl yapılır, teknik analiz gibi konular üzerinde bilgiler sunacağız ve detaya yöneleceğiz. Türkiye artık ekonomik açıdan ve yatırımcı profili açısından değişen, büyüyen ve bir o kadar da adından söz ettiren bir ülke olarak adından söz ettiriyor. Genele yönelik olarak düşündüğümüz zaman analizler ciddi manada değişim gösterir.

Ekonomik analiz, ülke genelinde özellikle yatırım piyasalarını ya da bu gibi aklınıza gelebilecek diğer seçenekleri değerlendirebileceğiniz önemli seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekiyor. Biz, ekonomi ile alakalı olarak her alanda sizleri bilgilendirmek için içerikler oluşturuyoruz. Şimdi bu anlamda genel tanımlamalar ve daha derin detaylar hakkında da fikirler sunma yoluna gideceğiz.

Ekonomik Analiz Nedir?

Ekonomik analiz, ülkelerin ve yatırım alanlarının genel durumlarını önceden tahmin edebilmek açısından yapılan tahmine yönelik çalışmalardır.

Türkiye’de de İstanbul Borsası, bu anlamda ki başarılı çalışmaları ile birlikte ekonomik açıdan ideal seçenekleri bizlere sunuyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Ekonomik analiz noktasında özellikle uzun vadede çok ciddi seçenekler üzerinde durmak istiyoruz. Genel itibari ile analizler üzerinde duran işletmeler, uzun vadede çok ciddi getiriler elde edebiliyorlar. Ekonominin tahmin edilebilir olmaması bir risk arz eder.

Ekonomiye yönelik analizler, her ne olursa olsun istatistik bilimine dayanır. Tabi ki içerisine döviz, altın, gayrimenkul ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok şeyi alır. Hal böyle olunca da her birisi için ayrı ayrı analiz yapmak çokça önem arz eder. Geleceğe yönelik olarak da aslına bakarsanız analizlerin doğru yorumlanması, ideal bir yatırım sürecini de beraberinde getirebilir demek yanlış olmaz.

Ekonomide Teknik Analiz Nedir?

Ekonomide teknik analiz, tüm ekonomi bilimi içerisinde geçmişte ki fiyat hareketleri ve dalgalanma verileri dikkate alınarak geleceği tahmin etmeye çalışan yöntemdir.

Teknik detayların tamamına odaklanmak sureti ile çok kapsamlı seçenekleri sizlere sunar. Örneğin bu noktada bir döviz birimini ele alacağımızı varsayalım. Bu birimin gelecek dönemde ne yönde hareketleneceği, hangi gelişmelerden etkilendiği ve buna göre düşüş ya da yükseliş yaşadığı ciddi anlamda adından söz ettiriyor. Teknik analiz, özellikle yatırımcıların gelecek dönemde ki tüm hareketlerini şekillendiren önemli unsurlardan birisi olarak da dikkatleri üzerine çekecek demek yanlış olmaz.

Teknik analiz verileri incelendiği zaman siyasi ya da ülkelerarası ilişkilerden kaynaklı tüm sorunları analiz eder. İyi ya da kötü yöndeki tüm gelişmeler bu noktada sizlere önemli birkaç seçenek sunabilir. Global piyasalarda teknik analiz yapılırken genel detaylar aşağıdaki gibidir;

 • Enflasyon Oranı
 • Faiz Oranı
 • İstihdam
 • Yıllık Büyüme Oranları
 • Gayri Safi Milli Hasıla
 • Bütçe Açığı
 • Döviz Kuru ve Döviz Rezervi
 • Yabancı Sermaye

gibi seçenekler ciddi anlamda önem arz eden unsurlardan birisi olarak adından söz ettiriyor. Tabi ki genele yönelik tahminler yapılırken ekonomi şirketlerinin diğer şirketlerden de yardım aldığını net bir şekilde sizlere söylemek durumundayız. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ekonomik parametreler, uzun vadede yatırımcılar için ciddi anlamda risk de arz edebilir, mantıklı bir yatırım da sunabilir.

Ekonomik Analizin Faydaları Nelerdir?

Ekonomik analizin faydaları ile alakalı olarak genel itibari ile kapsamlı seçenekleri sizlere sunma yolunda adımlar atıyoruz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ülke için özellikle yatırımcıların da paralarını bu alanlarda değerlendirmesi ciddi manada önem arz eden bir konu olabilir.

Günümüzde şirket hisselerinden tutun da devlet tahvilleri ya da bu gibi aklınıza gelebilecek diğer alternatif seçenekleri de iyi bir şekilde analiz yapmak önemlidir. İstanbul Borsası, günümüzde ki teknolojik gelişimi ile birlikte piyasalarda ki en önemli markalardan birisi olarak adından söz ettiriyor. Şirket profilleri incelendiği zaman artık geleceğe yönelik tahminlerde bulunmak çok daha ideal seçenekleri bizlere sunacak. Genel itibari ile ekonomik analizin faydaları noktasında bilgiler sunarak fikir edinecek olursak;

 • Geleceğe yönelik olarak kur değişimleri gözlemlenebilir.
 • En doğru yatırım alanları geleceğe yönelik olarak analiz edilebilir.
 • Devletlerin ekonomisinin genel olarak tahmin edilebilir yönlerinin grafiklere dökülmesine yardımcı olur.
 • Döviz pazarında yaşanacak olumsuz hareketlenmenin önüne geçilebilmesi için önemlidir.
 • Uluslararası yatırım sistemleri (Forex, kripto paralar vs.) için doğru planlama yapma imkanını sizlere sunar.

Yani genel itibari ile ekonomi pazarında ki gelecek dönem ivmelenmesi noktasında sizler için en ideal sonuçları vermesi hedeflenen analizler ve grafiklerden bahsediyoruz. Kısa ve öz bir şekilde günümüz ekonomi pazarının tamamen analizlere ve verilere dayandığını unutmayın.

Bugün, yatırım yapacağınız tüm ekonomi piyasaları ile alakalı olarak mutlak surette çeşitli değişimler yaşanabilir. Bu değişimleri en iyi şekilde takip etmek gerekiyor.

Teknik Analiz

Uzun ve Kısa Dönem Ekonomik Analiz

Tahmin edebileceğiniz üzere ekonomi pazarında bir şekilde tahminler sürekli olarak yenileniyor. Her ekonomici, kendi açısından bakarak günümüz piyasalarını en iyi şekilde değerlendirip yorumlama amacı içerisinde.

Uzun ve kısa dönem ekonomik analiz de aslına bakarsanız en önemli verileri anlık olarak edinmek açısından önemlidir. Uzun vadeli ekonomi analizi, aslına bakarsanız günümüzde doğrudan ülkelerin birbiri ve iç ekonomisi ile alakalı olarak doğrudan kendisini gösteren unsurların başında geliyor.

Kısa vadeli analiz ise en kısa süre dilimi içerisinde çok daha kapsamlı seçenekleri sizlere sunma noktasında daha fazla veri incelemenize yardımcı oluyor. Kripto para piyasalarında özellikle bu yöndeki ekonomik analizin çok önemli olduğunu bilmek gerek. Döviz yatırımcılığı da aslına bakarsanız yine bu unsurları dikkate alma konusunu beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz.

Uzun vadeli ekonomik gelişmelerin, yatırım piyasalarının tamamını etkilediğini net bir şekilde gösteriyor demek yanlış olmaz. Hal böyle olunca da en doğru verileri takip edebilmek için doğru piyasaları ve şirketleri takip etmek ayrıca önem arz eder.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!