Emekli ve asgari ücretliler için teklif

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) emeklileri ve asgari ücretlileri yakıdan ilgilendiren bir kanun maddesi hazırladı. Teklifte emekli maaşlarının artırılması ve asgari ücretliden alınan verginin iptali var

CHP tarafından hazırlanan kanun teklifinde asgari ücretten kesilen gelir vergisinin iptal edilmesi, emekli aylığının (En düşük) asgari ücret seviyesine yükseltilmesi. Dini bayramlarda yapılan emekli ikramiyesinin bin 500 TL’ye çıkarılması öngörüldü. 7 maddelik kanun teklifini CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç hazırladı. TBMM Başkanlığı’na teklif “Gelir Vergisi Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında (Sosyal Refah) Kanun Teklifi” başlığı ile sunuldu.

“ASGARİ ÜCRET NE YAZIK Kİ, BİR GEÇİM ÜCRETİ OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

Kanun teklifinde Türkiye nüfusunun çoğunluğunun asgari ücret ile çalıştığı vurgulandı. Teklifte şu ifadeler kullanıldı, “Kayıt dışı istihdam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2020 verilerine göre yüzde 32.2’dir. Bu nedenle asgari ücretle çalışan işçi sayısının 10 milyona yakın olduğunu söylemek de mümkündür. Mevcut asgari ücret ne yazık ki, bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır.”

KAYIT DIŞI İSTİHDAM VURGUSU

Teklifte asgari ücretin brüt karşılığının 3 bin 577,50 TL olduğu ve net karşılığının 2 bin 825,90 TL’ye tekabül ettiği belirtildi. Bu miktarın 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için bile yeterli olmadığı vurgulanan kanın teklifinde şu ifadeler kullanıldı, “Türk-İş Konfederasyonunun verilerine göre açlık sınırı 2021 Mart ayı itibariyle 2 bin 735.97 TL iken yoksulluk sınırı 8 bin 911.97 TL’dir.  Asgari ücret üzerindeki yükler ücretin yüzde 21’ni oluşturmaktadır ve bir taraftan asgari ücretin net değerini azaltırken, diğer taraftan kayıt dışı istihdam gibi bir takım ekonomik sorunlara yol açmaktadır.”

ASGARİ ÜCRETLİYE VERGİ İPTALİ

Kanun teklifinde asgari ücretliden alınan vergi hakkında şu ifadeler kullanıldı, “Kanun teklifimiz ile çalışanın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesini sağlayacak düzeyde ücret alması ilkesinden hareketle asgari ücret üzerindeki vergi yükünün de kaldırılması amaçlanmaktadır.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRETE ÇIKARTILMADI

Emekli derneklerinin gündeme getirdiği en düşük emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine çıkartılması ile ilgili şu ifadeler kullanıldı, “Lüks sayılamayacak en temel gıda maddelerindeki fahiş artış, emeklilerin sağlıklı beslenmesi bir yana açlıkla mücadele etmelerine sebep olmaktadır. Emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir.  Acil bir tedbir olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi bir adım olacaktır. Pandemi sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilecek bu adımın bir an önce atılması gerekmektedir”

EMEKLİ İKRAMİYE TEKLİFİ

Kanun teklifi ile emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin bin TL’den bin 500 TL’ye çıkarılması talep edilerek, “Bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olmuş ve halen 506 Sayılı Kanun kapsamında aylıklarını almakta olanların da emeklilere sağlanan bayram ikramiyesi hakkından yararlanmalarının sağlanması amaçlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

emekli ayligi artacak
Emekliler ve asgari ücretliler için kanun teklifi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!