Emin Çapa Kimdir?

Türkiye’nin ünlü ve popüler ekonomistleri ile ilgili araştırmalarımıza bugün Emin Çapa kimdir sorusuna yanıt vererek devam etmek istiyoruz. Yatırım ve ekonomi alanında artık istatistiki verilerin çok daha kolay tutulabildiği ve her ne olursa olsun ölçeklendirilebildiği bir dönem içerisinde yer alıyoruz. Hal böyle olunca da ekonomistlerin yorumları insanlar için ciddi anlamda önemli ve dikkat çekici bir hale geliyor.

Emin Çapa, bu sektör içerisinde yer alan ve kısa zaman içerisinde yaptığı ekonomi programları ile insanları aydınlatmayı hedefleyen isimlerden birisi. Son dönemde her ne kadar siyasi gafları ile gündeme gelen bir isim olsa da ekonomist kimliği ile birlikte güvenilirliği ciddi anlamda kanıtlanmış olan Çapa, insanlar tarafından ciddi manada merak ediliyor. Bizde elimizden geldiğince sizler için bu verileri analiz ettik ve ünlü ekonomist ile alakalı merak edilenleri sunma yoluna gideceğiz.

Emin Çapa Kimdir?

Emin Çapa, 1967 yılında Kocaeli’nin İzmit ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatında ciddi manada başarılı isimlerden birisi olarak dikkatleri çeken Çapa, kısa bir süre dilimi içerisinde üniversite hayatına odaklanmış ve sınavdan aldığı başarılı sonuçla iyi bir üniversite kazanmıştır.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü kazanan Çapa, 1984 yılında üniversite okumaya başlamıştır. O dönemde de üniversitelerde stajın çok önemli bir yer tuttuğunu biliyorduk. Nitekim staj olarak da yine 1984 yılı içerisinde dönemin en önemli gazetelerinden birisi olan Hürriyet Gazetesi bünyesinde stajyer olarak mesleki hayatı için ilk ciddi adımları atmıştır.

Üniversite hayatında başarı ile devam eden Çapa, stajyerlik döneminde ise ciddi manada entegrasyon teorisi alanı ile ilgilenmeye başladı. Akabinde AVRUPA BİRLİĞİ üzerine yüksek lisans yapan Çapa, sonrasında doktora eğitimini ise tam yönlü ekonomi bilimleri üzerine yaptı ve burada da başarılı olarak Doktor ünvanını alma hakkını kazandı. 1989 yılında ise başarılı eğitim hayatının sonuna gelerek sektör içerisinde başarılı bir atılım ile ilk resmi iş hayatına başladı.

Emin Çapa Kimdir?

İlk profesyonel kariyer başlangıcını 1989 yılında yapan Emin Çapa, TEMPO DERGİSİ kadrosuna dahil edildi. Bu dergide tam kadrolu olarak ekonomi muhabiri görevine soyunan ünlü isim, bu esnada da bir girişime imza attı. Türkiye’nin ilk özel radyolarından birisi olarak bilinen GENÇ RADYO projesinin kurucu üyeleri arasında yer aldı ve bu anlamda da yine ülke gündeminde adından söz ettirmeyi başardı.

İnsanların güncel yaşantıları ve ekonomik alım güçleri, sıkıntıları gibi konulara her zaman için ciddi anlamda meraklı bir insandı. Öyle ki asgari ücret ve devletler arası ekonomi açısından çok ciddi araştırmalar yaptı. Bu merakı için TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Kurumu) bünyesinde de bir dönem çalışmalar yürüttü. Bununla birlikte Gemi Mühendisleri Odası’nda da müdür görevinde bir süre bulunduktan sonra tekrardan gazetecilik mesleği alanında çalışmalara yöneldi.

Sabah Gazetesi kadrosuna dahil olan Emin Çapa, bu şirket bünyesinde Endüstri ilişkileri ve Avrupa Birliği alanında 5 sene boyunca muhabirlik görevini yürüttü. Bu süreçte yaptığı haberler ve yayınladığı projeler ile birlikte artık sektörün tanınan isimlerinden birisi haline geldi. Akabinde TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) kadrosunda yer aldı ve başkan danışmanı olarak burada bir süre çalıştı.

Seneler 1999 olduğunda ise Emin Çapa ismini tanımış olduğumuz o mesleki hayatına yani CNN Türk Editörlük görevine getirilerek bu kanalda ki ilk kariyerine başladı. Bu kanal bünyesinde o kadar başarılı işlere imza attı ki LİYAKAT nedeni ile kanal içerisinde mesleki ünvan açısından çok ciddi bir yükselme gösterdi. Editörlük ile başlayan kariyerine sırası ile Ekonomi İstihbarat Şefi ve ardından ise Ekonomi Haber Müdürü ünvanları ile devam ederek kanalın ekonomi alanında ki en önemli söz sahipleri arasına girmeyi başardı.

TEDx konuşmacıları, bildiğiniz üzere sektöründe en önemli kariyer yapmış isimlerden seçilir. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere ünlü gazeteci ve ekonomist, TEDx konuşmacısı olarak bir dönem üniversite öğrencilerine de seslenerek bu anlamda ki popülerliğini kanıtladı. Yöneticisi olduğu CNN Türk kanalında kendi de ekonomi ve bilim üzerine çeşitli programlar hazırladı ve sundu. Bu programlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • O Sırada
  • Aklın İzi
  • Dünyanın 1001 Hali

olmak üzere adından söz ettiren bazı programlar ile de adından söz ettirdi. Ekonomiye olan ilgisi zaman içerisinde yerini tamamen bilim projelerine bıraktı. Öyle ki kendisi an itibari ile Dünya Astronomlar Birliği üyesi olan bir isim olarak dikkatleri çekiyor. 1999 – 2020 yılları arasında tam 21 sene boyunca CNN Türk kadrosunda başarılı bir yönetici hayatı sürdü. Ancak zaman içerisinde adı siyasi bazı tartışmalara girdi. Nitekim 2020 yılının ortalarında CNN Türk’te ki kariyerini noktaladı.

Bir süre boşta kalan Emin Çapa, gelen teklifleri değerlendirdikten sonra HalkTV kanalı ile anlaştı ve bundan sonra ki ekonomi ve bilim içerikli projelerinin tamamına bu kanal bünyesinde devam edecek. Emin Çapa’nın karısı ya da eşi kim sorularının yanıtı ise SELMA ÇAPA olarak dikkatleri çekiyor. Bu evlilikten olan 1 çocukları bulunuyor.

Kısa ve öz bir şekilde Emin Çapa biyografisi bu şekildedir. Kendisi, hala Türkiye’nin en önemli ve en kariyerli televizyoncularından birisi olarak dikkat çeker. Ancak artık ekonomiden daha ziyade kendisini bilim projelerine adamıştır ve CNN Türk kariyerinde ki son dönemlerinde de bu konu üzerine ciddi manada eğilim göstermiştir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!