En Güvenilir Türk Ekonomistler (Ekonomi Yorumcuları) | 2021

Ekonomi dediğimiz zaman en önemli mesleki gruplardan da birisi olan en güvenilir Türk ekonomistler konusunda incelemeler yapacağız. Günümüz para piyasalarında yaşanan gelişmeler, siyasi ya da birçok ikincil neden dolayısı ile etkileniyor. Para piyasalarında ki ciddi hareketlilik de ülkemiz genelinde çok ciddi farklılıkları beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Ekonomi yorumcuları ile alakalı olarak internet üzerinde çok ciddi bir araştırma söz konusu. Tabi ki insanlar, kısa zaman içerisinde yatırım alanına da eğilim göstererek gelirlerini katlama amacı güdüyor. Tabi ki sözüne güvenilecek olan önemli isimler var.

Ancak bu isimlerin çok önemli bir kısmi gazete ya da dergilerde yazmıyor. Sosyal medya pazarının en güvenilir mecralarından birisi olan Twitter, bu anlamda birçok öncü isme ev sahipliği yapıyor. Bizde öncelikle bu mesleki sınıfı yakından analiz edelim ve sonrasında isim önerilerimize bakalım.

Ekonomist Nedir?

Ekonomist, para piyasaları konusunda eğitim almış ve bir ülkenin eğitim, sanayi, ekonomi ve yaşam standartları ile alakalı tüm verilerini ekonomik yönden analiz eden kişidir.

Günümüzde üniversitelerde özellikle en çok tercih edilen bölümlerden birisi olarak kendisini gösteriyor. Ekonometri, bilhassa para bilimi olarak dikkatleri çektiği gibi para piyasaları uzmanlığı da yine fark yaratan mesleki alanlardan birisidir diyebiliriz.

Enflasyon, parite, borsa, ticari faaliyetler ya da ithalat-ihracat verileri gibi tüm önemli başlıkları analiz ederek ekonomik bilançoları değerlendirme alanında uzmandır.

Bir ülkenin doğru idare edilebilmesi için özellikle Merkez Bankası gibi paranın merkezi birimlerinin başında da bu alanda uzman kişilerin olması çok önemlidir. Örneğin an itibari ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bir ekonomist olarak da uzun yıllar kariyer yapmıştır.

Türkiye Ekonomi Bakanı

Türkiye Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan Hakkında Bilgiler

Aslında ülkemiz literatüründe Ekonomi Bakanı adı altında resmi bir mertebe söz konusu değildir. Hazine ve Maliye Bakanı tüm bu işlerden sorumlu devlet yetkilisi olarak dikkatleri çeker. An itibari ile 2020 yılı içerisinde istifa eden Berat Albayrak yerine Cumhurbaşkanı tarafından Lütfi Elvan atanmıştır.

2016 – 2018 yılları arasında Türkiye Kalkınma Bakanı olarak yine ekonomi alanında hizmet sağlamıştır. Amerika Birleşik Devleti – Delaware Üniversitesi bünyesinde EKONOMİ BÖLÜMÜ yüksek lisansı yapmıştır.

2007 yılından bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi çeşitli kadrolarında milletvekilliği de olmak üzere ciddi pozisyonlarda görev almıştır. An itibari ile devletin ekonomiden sorumlu en önemli ismi olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ekonomi Yorumlarının Önemi

Türkiye ekonomisi, özellikle son 1,5 senelik dilim içerisinde pandemi nedeni ile de çok ciddi bir sarsıntı yaşıyor. Özellikle devlet nezdinde alınan kapanma önlemleri nedeni ile iç ticaret ve dış ticaret verilerinde çok ciddi değişimler meydana geldi demek yanlış olmaz. Ekonomi yorumlarının önemi şu noktada çok önemlidir.

Enflasyon faaliyetleri, bir ülkenin yükselişi ya da çöküşü olabilir. Ekonomistler, ülkenin genel durumunu tam olarak değerlendirmeye başlar. Bir ülkede enflasyon ne kadar yüksekse hayat o kadar pahalılaşır ve ekonomik kriz durumu baş gösterir.

An itibari ile 2021 yılı, Dolar ve Avro kurlarının rekor kırdığı bir dönem olarak dikkat çekti. Kripto para piyasaları da o kadar ciddi bir hale geldi ki aslında yatırım sektöründe de eğilim tamamen değişti.

Borsa’da aktiflik seviyesi de tamamen dijital para birimlerine kaldı. Bu neden dolayısı ile güncel ekonomi durumu ile alakalı verileri yorumculardan takip etmek çok önemli olacaktır. Şimdi bu anlamda takip edilmesi gereken isimlerden öneriler sunacağız.

En Güvenilir Türk Ekonomistler (Ekonomi Uzmanları – Yorumcular)

Ekonomi uzmanları, özellikle daha geniş kitlelere ulaşabilmek için günümüzde ekonomi dergileri yerine tamamen sosyal medyada yer alıyorlar. Twitter, özellikle en çok etkileşim alan ve bu alanda fark yaratan seçeneklerden birisidir. Bu makalemizde de elimizden geldiğince Twitter en popüler Türk ekonomistleri ile alakalı bir liste paylaşmak istiyoruz.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş (2,3 Milyon Takipçi)

An itibari ile hem YouTube hem de Twitter üzerinde sunduğu ekonomi tahminleri ile ciddi anlamda fark yaratan bir isim. Boğaziçi Üniversitesi – Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu olsa da doktora eğitimini 1998 yılında Finans doktorası için Boston College’a kabul almış ve 2003 yılında doktor unvanını kazanmıştır.

Özgür Demirtaş, yine Amerika başta olmak üzere birçok yurtdışı ülkesinde akademisyenlik yapmış ve ülkemize kesin dönüş yapmıştır. 2021 yılından bu yana ise Sabancı Üniversitesi – Finans Kürsü Başkanı ünvanı ile görev yapmaktadır. Ekonomi alanındaki yorumları ve tahminleri ile birlikte insanlar için ciddi anlamda popüler bir isim haline gelmiştir.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Özgür Demirtaş

Ahmet Mahfi Eğilmez (1,5 Milyon Takipçi)

Ünlü Türk iktisatçı, Twitter üzerinde ciddi anlamda popüler isimlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hazine Müsteşarlığı’nda müdürlük de dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda görev almıştır ve aynı zamanda yeminli mali müşavir ünvanına da sahiptir.

Gazi Üniversitesi – Kamu Maliyesi alanında doktora yapmıştır. Devlet birimlerinin birçok farklı alanında da yine hizmet vererek bu anlamda deneyim kazanmıştır. Ekonomi alanında akademisyen olarak derslerde veren ünlü isim, çıkardığı birçok farklı ekonomi kitabı ile de ülkemizdeki en önemli isimlerden birisi olmuştur.

Ahmet Mahfi Eğilmez

Uğur Gürses (421 Bin Takipçi)

Ünlü isim, Twitter ile adını ciddi anlamda duyurmuş ve zaman içerisinde ekonomi sektörünün hatırı sayılır isimlerinden birisi olmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Gürses, ilk memuriyetine ise Merkez Bankası kadrosunda başladı.

Zaman içerisinde birçok farklı bankada yöneticilik yapan Gürses, CNN Türk ve Skytürk 360 gibi kanalların ekonomi projelerinde de yer alarak adından söz ettirdi. An itibari ile ülkemizde uluslararası pazarda hizmet veren şirketlere ekonomi danışmanlığı da yapan ünlü isim, Twitter üzerinden yaptığı ekonomi yorumları ile de aslında ciddi anlamda popüler hale geldi diyebiliriz.

ugur gurses

Twitter ekonomi hesapları olarak da internet üzerinde ciddi araştırmalar yapıldığından dolayı bizler de genel olarak araştırmalarımızı bu yönde tamamladık. Ekonomistler, özellikle gelecek dönemde ülkemiz para piyasaları ile alakalı çok da iyi şeyler öngörmüyor. Günümüzde altın fiyatları, petrol fiyatları, sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları ile konut fiyatları çok fahiş noktalara ulaştı.

2019 yılı içerisinde 65,000₺ gibi bir fiyata alabildiğimiz Fiat Egea marka otomobili bugün 143,000₺ gibi bir fiyata almak durumundayız. Aynı tablo ile konut fiyatları ile de karşı karşıyayız. Öyle ki vatandaşın da enflasyon varmış gibi hareket etmesi ciddi anlamda tehlikeli sonuçları beraberinde getiriyor.

2020 yılında enflasyonla mücadele hareketinin de ciddi bir etki etmemesi ile birlikte aslında ülkemizde ciddi ekonomik sıkıntılar ve gerilim söz konusu oluyor. Öyle ki devletin aldığı vergiler ile alakalı olarak da yukarı yönde kararlar alması, ne yazık ki çok daha ciddi sıkıntıları beraberinde getirecek. En iyi yatırım ve ekonomi yorumları ile alakalı olarak yukarıdaki isimleri ön planda tutarak takip yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Bu makale, tamamen bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır ve yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım ile alakalı olarak bütün analizleri kripto para borsalarında yer alan grafik eğrilerini kullanarak yapabilirsiniz. Investing, Bloomberg ya da Ekonomist gibi kaynakları kullanarak ünlü kripto para yorumcularının yatırım tavsiyeleri üzerinde bilgi edinebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    […] En Güvenilir Türk Ekonomistler (Ekonomi Yorumcuları) […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!