Enflasyon Nasıl Düşer?

Bugün ki makalemizde güncel açıklamalar ışığında enflasyon nasıl düşer sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vererek fikir edineceğiz. Ülkemizin özellikle yıllar yılı mücadele ettiği bu ekonomik sorun, özellikle 2020 yılı itibari ile çok ciddi bir biçimde kendisini yeniden gösterdi ve ortaya kafa karıştıran seçenekler de çıktı demek yanlış olmaz sanıyorum.

Enflasyon sorunu ve çözümü ile alakalı olarak ülke şeklinde yıllar yılı hiçbir çözüm üretememiş olmamız da aslına bakarsanız bu anlamda bir araştırmayı da getiriyor. Bizde elimizden geldiğince bu soruya kapsamlı bir şekilde yanıt vermek niyetindeyiz. Önceliğimiz, her zaman için doğru bilgiyi en yalın şekli ile sizlere sunmak ve ekonomist yorumlarını da bu noktada dikkate alarak hareket edeceğiz.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, bir ülke ekonomisi içerisinde toptan ve perakende tüm ürün ve hizmetlerin fiyatlarının genel itibari ile artışı ve alım gücünün düşmesi durumudur.

Aslına bakarsanız en yalın tanımı ile bu şekildedir. Türkiye, yıllar yılı bu sorun ile mücadele ederken çok zorlu süreçlerden geçmiştir ancak günümüzde bu durum ciddi manada rekor seviyeye ulaştı demek yanlış olmaz. Bununla birlikte baktığımız zaman döviz kurlarında ki ciddi hareketlilik de ne olursa bu durumu ciddi manada olumsuz etkiliyor.

Peki enflasyonun yükselmesinin nedenleri nelerdir? Çok fazla seçenek sayılabilir. Siyasi, idari, ekonomik, sosyal ya da İNSAN FAKTÖRÜ bunun içerisinde etkili olabilir. Sürü psikolojisi nedenli çok ciddi araştırmalar yapılıyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Tabi ki bunun da örneklerine elimizden geldiğince fikirler sunma yoluna gideceğiz.

Enflasyon
Enflasyon

Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyonun yükselme nedenleri ile alakalı olarak çok fazla merak edilen sorular var ve elimizden geldiğince bunları kısa ve öz bir şekilde sizlere sunacağız. Bu sorun ile mücadele ederken devletin sorumlulukları olduğu gibi ülke genelinde ki çalışma düzeninde yer alan işverenlerin ya da girişimcilerin de çok büyük payı olduğunu net olarak söyleme şansına sahibiz.

Enflasyon neden yükselir? Bunun için birkaç önemli neden olduğunu söylemek gerek. Özellikle ülke içerisinde ki ekonomik politikanın net şekilde etkili olduğu aşikar. Bununla birlikte ülkelerarası hukuk ve siyaset nedenli de döviz kurlarında ciddi manada olumsuz seçenekler ön plana çıkıyor. Bu nedenlere sırası ile bakacak olursak;

  • Maliyet enflasyonu, hammadde gibi üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle fiyatlar yükseldiğinde gerçekleşir. Daha yüksek üretim maliyetleri nedeniyle arz yükselirken talep değişmez. Sonuç olarak, ek üretim maliyetleri, ürünlere daha yüksek fiyatlar şeklinde yansır.
  • Döviz kurları, yine bu noktada en etkin faktörlerden birisidir. Özellikle bizim gibi birçok hammaddeyi ve ürünü yurtdışından almak zorunda olan ülkeler, döviz bazlı hareket eder. Döviz yükseldikçe şirket giderleri artar, gelir azalır. Hal böyle olunca da sürekli bir zamlanma durumu ön plana çıkar.
  • Ülke içerisinde ki gayrimenkul dağılımı çok önemlidir. Örneğin bu piyasalarda meydana gelen sürekli yükselme ya da düşüş, dengesizlik nedenidir ve bu neden dolayısı ile alım gücü ciddi anlamda olumsuz etkilenir. Dolayısı ile enfilasyon yükselir ve buna yönelik sıkıntılı süreçler doğar.
  • Borsa, bu anlamda önemli etkenlerden birisidir. Özellikle manipüle edilebilen piyasalar olduğundan dolayı ekonomik durumu iyi olan ülkeler dahi bunu bizim aleyhimize kullanabilir. Hal öyle olunca da yükseliş meydana gelir.
  • Devlet siyaseti, bu noktada çok önemli bir faktördür. Devletin ekonomiyi ne derece desteklediği ve işverenlere yapılan desteğin ya da hammadde desteğinin çok büyük önem arz ettiğini söylemek gerekir.

Enflasyonun yükselme nedenleri içerisinde bilhassa bu konular ciddi anlamda önem arz eder. Kısa süre dilimi içerisinde alınan önlemler ne yazık ki çok da faydalı olmamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz günlerde enflasyonun kontrol altına kesin bir şekilde alınacağını açıklamıştı.

Bu açıklamadan sonra dahi döviz kurlarında ciddi manada olumsuz bir durum ortaya çıktı. Peki bu sorunu kontrol altına alabilmek için ne gibi önlemler alınabilir?

Enflasyon Nasıl Düşer?

Politika değişikliği, ülke içerisinde ki ekonomik desteklerin artırılması gibi birçok seçenek sayılabilir bu noktada ancak gerçekçi olmanın çok önemli olduğu bir noktada bulunuyoruz. Bu nedenle enflasyonla mücadele noktasında devlet kadar vatandaşlara da düşen çok yönlü görevler söz konusudur.

2020 yılı içerisinde devlet bununla alakalı olarak ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE kampanyası başlattı. Bu süreçte insanlar döviz birikimlerini Türk Lirasına çevirdiler. Birçok yerli marka ürünlerinde indirime gitti ve beraberinde çok daha yeni gelişmeler oldu. Ancak ne yazık ki bu gelişmeler yükselişi engellemedi ve günümüzde ki ciddi anlamda sıkıntılı sürece girdik.

Bu noktada devlet, faiz oranlarından başlamak sureti ile ciddi bir politika içerisine girmeli ve kontrol altına almaya yönelik somut adımlar atabilmelidir. Hemen bununla alakalı olarak genel prosedürler üzerinde durarak fikir edinelim.

  1. Öncelikle faiz uygulamaları önemlidir. Enflasyonun oranları yüksek olmasına rağmen devlet faiz oranlarını ısrarla sabit tuttuğundan dolayı yükseliş de devam ediyor. Devlet, bu noktada doğru adımları atmak sureti ile ilk ciddi önlemi alacak taraf oluyor.
  2. Bununla birlikte devlet, vergi uygulamalarında ki yükü bir şekilde azaltmalıdır. Geçtiğimiz günlerde otomobillerin ÖTV matrahı indirimi ile birlikte ekonomik bir hareketlilik sağlanması hedeflendi ancak çok ciddi bir etkisi olmadı. Bu tarz vergi uygulamalarının genele yayılarak doğru şekilde hareket kapsamına alınması gerekir.
  3. Özellikle yerli üretim yapan markaların ürünlerinde ciddi anlamda fiyat indirimine gitmesi gerekir. Bunun içinde devletin yerli üretim yapan markalara olan maddi desteği şarttır. An itibari ile ülkemiz genelinde üretim yapan şirketlerin ürünleri en pahalı ürünler olarak karşımıza çıkıyor. TORKU buna en net örnek olabilir.
  4. İnsanların döviz birikimlerini Türk Lirasına çevirmesi, bu anlamda para birimimizin değerlenmesi ve kontrollü enflasyon süreci için çok çok önemlidir. Bununla birlikte altın birikimleri ya da diğer kripto para yatırımlarının da Türk Lirası cinsinden değiştirilmesi de ayrıca önem taşır.

Bunun gibi daha alınabilecek birçok önlem olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak kısa ve uzun vadede baktığımız zaman ülke politikası ne yönde ilerleyecek kestirmek güç. Ekmeğin dahi ciddi anlamda zamlandığı bir dönemde ilerleyen sürecin neler getireceğini merak içerisinde bekliyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!