Ethereum 2.0 Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ethereum 2.0 nedir, Ethereum kripto parasının güncel bir sürümü olarak tanımlanabilir. Gelen güncelleme ağdaki ölçeklendirme, güvenlik ve hızın gelişmesi daha iyi bir sonuç verecektir. Ethereum madencilik sistemini kullanan bir dijital para birimidir. Proof of Work(PoW) yerini Proof of Stake(PoS) algoritmasına bırakmıştır. Ethereum 2.0 için her aşamada değişip son zamanlarda gelişmelerin hızının azaldığı söylenen konular arasındadır.

Dosyalar oldukça büyük olduğundan dolayı farklı ağlarda eklenti deneyen Ethereum geliştiricileri bu konuda zorlanıyor. Yeni gelen güncelleme ile ölçeklendirmenin geliştirilmesi sadece ETH göndermenin hızlandırılmasını kapsamıyor. Bu ölçeklendirme ile ağın akıcı bir şekilde çalıştırılması piyasada olan yoğun trafiklerin sıkıntıya girmemesini sağlar.
Eth2 ya da Serenity olarak bilinen Ethereum 2.0 birden fazla aşamadan piyasaya sürülmüştür.

Ethereum ve Ethereum 2.0 Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum 2.0’ın en belirgin farklı ölçeklendirmenin güncellenip daha iyi bir seviyeye gelmesidir. Borsadaki tüm işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. İlk sürümde PoW mekanizması kullanılırken yeni güncelleme ile birlikte PoS mekanizmasına göre çalışma gerçekleşmiştir.

Ethereum 2.0 Nedir? Ölçeklenebilirliğin Artmasının Avantajı Nedir?

Ethereum güncellemesi ile ölçeklenebilirlik artması güncellemenin asıl amacıdır. Ethereum’un ilk sürümünde saniyede yalnızca 30 işlem desteklenebilirken Ethereum 2.0’da bu durumun saniyede 100.000 işleme kadar çıkacağı söylenmiştir. Bu sayede işlemlerde gecikme ve tıkanıklık gibi problemlerin yaşanmaması hedeflenir.
Bu güncelleme ile kullanıcıların Ethereum’a da güvenilirliği artmış olur. Bahsedilen işlem artışı da shard chain uygulanması ile sağlanır.

Cardano (ADA) coin nedir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

PoW ve PoS Arasında Ne Gibi Fark Vardır?

pow ve pos arasindaki fark

İki mekanizma arasındaki fark blok zincirindeki işleyiş ile ilgilidir. Ethereum 2.0 blok zincirinde işlemler merkezi olmayan bir şekilde doğrulamaya ihtiyaç duyar. ETH diğer kripto para birimlerinin genellikle kullandığı PoW mekanizması ile çalışır. Bu mekanizma ile karmaşık matematiksel bulmacaları çözülür ve yeni işlemlerin doğrulanması için bilgisayarın işlem gücü tercih edilir.

Bulmacayı çözen bir madenci blok zincirini oluşturan tüm işlemlerin kaydına yeni bir işlem eklemiş olur. Bu işlemi yapan kişiler kripto para ile ödüllendirilir. Fakat bu süreç içerisinde enerji kullanımını artırıyor. PoS işlem doğrulama durumlarında madenciler yerine işlemi doğrulayan kişilerin kripto hissesi alması ile PoW’dan farklıdır. Bu işlem doğrulayıcılar ne kadar kripto tuttuklarına ve ne kadar süreyle tutulduğuna bağlı olarak bir blok öneriler.

Diğer doğrulayıcıların onayı ile blok zincirine bir blok ekleme işlemi gerçekleşir. Bu başarılı blok önerisinden sonra önerilen kişi ödüllendirilir. İki mekanizmanın işlevlerine bakıldığında PoS’un diğer mekanizmaya göre verimliliği daha yüksektir ve bu durum avantaj sağlar. PoS mekanizmasının kullanılması ile blok çok fazla bilgi işlem gücüne gerek kalmadan blok zinciri güvence altına alınır.

Ethereum 2.0’ın Aldığı Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Ethereum 2.0 güvenliği bu kripto para tasarlanırken en çok dikkat edilen bir husustur. PoS mekanizmasında merkezi sistem ve azaltılmış ağ güvenliği sağlayan küçük bir doğrulayıcı mevcuttur. 16.384 doğrulayıcı gerektiren Ethereum 2.0 ile işlemler daha güvenli hale gelmiş olur. Çekirdek geliştiricisi tarafından ağdaki katılım oranlarının seviyesi konusunda güvenlik açığı olduğu belirtilmiştir. Ethereum 2.0 ile tüm güvenlik denetimleri blokchain güvenlik firması ve çeşitli kurumlar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ethereum 2.0 ETH Fiyatlarını Etkiler Mi?

ETH fiyatlarındaki değişim Ethereum 2.0’ın gelmesi ile artışa geçmesi beklenilen bir durumdur. Ethereum 2.0 güncellemeleri ile enflasyon oranlarında düşüş olması söz konusudur. Bu durum ile arz kaynaklı fiyatlarda etkilenme görülmesi beklenir. Arzın azalması ile talebin artması kuralına göre Ethereum 2.0 fiyatlarının artışı gerçekleşebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    […] Ethereum 2.0 Nedir, Özellikleri Nelerdir? […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!