Ethereum ve Ethereum Classic Farkları Neler? 2021

Kripto para piyasalarında çok merak edilen Ethereum ve Ethereum Classic farkları neler sorusuna yanıt vererek detayları öğrenmeye çalışacağız. Blockchain, artık piyasaları ciddi anlamda hareketlendiren bir sistem ve yatırım alanı haline geldi demek yanlış olmaz. Crypto money sektörü olarak da yurtdışında ciddi anlamda yatırımcı portföyünü geliştiren bir seçenek ve Türkiye pazarında ciddi anlamda hareketli diyebiliriz.

Dünyanın en değerli kripto para birimleri içerisinde yer alan Ethereum, yaygın tabir ile zaman içerisinde çatallandı ve iki parça haline geldi. Tabi ki anapara olarak çok değerli ve kur birimleri olarak gerçek manada kripto sektörünün liderlerinden birisidir. Bitcoin, tabi ki sektörün en önemli ve demirbaş birimi olarak dikkatleri çekmek ile birlikte arkasından gelen en önemli birim Ethereum. Şimdi öncelikle bu birimlerin genel olarak tanımlarını analiz edelim. Diğer merak edilen soruları da yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz.

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum (ETH), herhangi bir aracı sistem olmaksızın bağımsız bir şekilde ödeme transferi yapma imkanı sunan, blockchain altyapısına sahip açık kaynak kodlu bir kripto para modelidir.

Aslına bakarsanız ağ özellikleri açısından bir işletim sistemi modeli olarak dikkatleri çeker. İlk olarak 2015 yılı itibari ile piyasaya sürülmüş olan ve günümüzde kur değerleri ciddi anlamda yükselmiş olan bir blockchain modelidir. Go, C++, Rust programlama dili altyapılarını tam olarak içeriğinde barındıran mükemmel ötesi bir yazılım modeli olarak dikkat çekiyor. x86, AMD64, ARM altyapılarına sahip olarak da piyasalarda aktif bir şekilde kendisini net olarak göstermektedir.

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic (ETH), 2016 yılı itibari ile çatallanma yaşayan Etherum’un sert çatallanması sonucunda ortaya çıkmış olan bir akıllı sözleşme platformudur.

Bu akıllı sözleşme platformunda ki esas amaç, merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) için barındırma özelliklerini sağlamak ve akıllı sözleşmeleri güvenli şekilde uygulamaya koymaktır. Bu sistemin zaman içerisinde kripto para sektöründe yatırıma açılmış token adı ise ETC olarak bilinir. Güncel kur değerleri incelendiği zaman gerçek manada yatırımcısına kazandıran değerli bir token birimi olmayı da başarmıştır.

ETC, altyapı olarak çatallandığı kripto para birimi olan ETH’dan kendisini daima ayrı tutmayı hedefledi. Yani birbiri ile aynı iki sistem olarak tanımlanmaktan uzak durdular. Ancak yine de sektör içerisinde ki yorumlar ister istemez bir algı meydana getirdiği bir için bütün olarak düşünülüyorlar. Hal böyle olunca da yatırımcılar sektör değerlendirmesini buna yönelik olarak yapıyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Ethereum (ETC)

Ethereum ve Ethereum Classic Farkları Nelerdir?

Kripto para sektöründe çatallanma sonucu aynı markadan doğan birçok farklı altcoin birimi olduğunu net olarak söyleyebiliriz.  Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde kripto para yatırım ağının büyümesi de aslına bakarsanız çok fazla seçeneği beraberinde getirdi. Ethereum ve Ethereum Classic farkları neler sorusuna yanıt vermek için kapsamlı bir araştırma yaptık. Şimdi bu anlamda sizlere bilgiler sunacağız.

1# İsim Farkı

Öncelikle 2015 yılında piyasaya sürülen ve işletim sistemi altyapısına sahip olan Ethereum, ETC kısaltması ile birlikte piyasalara çıktı. 2016 yılında ekonomide SERT ÇATALLANMA ismi ile anılmakta olan işlem sonucunda parçalandı ve diğer parçasına ise Etherum Classic adı verilirken ETC olarak altcoin oluşturdu.

İsim ve logo benzerlikleri tamamen aynı. Bunun nedeni ise aynı şirket tarafından geliştirilmiş şekilde ortaya çıktı ve fark yarattı.

2# Merkez Bağımlılığı

Ethereum, ilk çıktığı andan itibaren merkezden bağımsız ve açık kaynak kodlu bir blockchain modeli olarak ortaya çıkmıştır. Ethereum Vakfı veya Ethereum Foundation tarafından yönetilen bu iki sistem, eş zamanlı ve ortak bir yapıda çalışmaktadır ancak yönetim şekilleri farklılık gösterir.

3# Popülarite

Ethereum (ETH), dünyanın en büyük altcoin birimi olarak bilinmektedir. Sektörün lideri Bitcoin’den sonra gelen en önemli altcoin modelidir ve değeri de aynı şekilde diğer birimlere nazaran ciddi anlamda yüksektir.

Ethereum Classic (ETC) ise bu kripto para biriminin çatallanması sonucu ortaya çıkmıştır. Birçok altcoin birimine göre gerçek manada kur değerleri yüksektir. ETH, şimdi ve bundan sonraki dönemde her zaman için Classic modeline göre çok daha popüler ve revaçta olacaktır.

4# Amaçları

İki altcoin biriminin de amaçları zaman içerisinde birbirinden farklı hale gelmiştir. Nitekim ETC, ETH ile gerçek manada aynı klasman içerisinde algılanmak istememektedir.

ETH, gelişmiş ve merkezden bağımsız bir işletim sistemi modelidir. Esas amacı, aracı kurumlar olmadan kolay bir şekilde fon transferini sağlamaktır ve buna bağlı olarak dünyanın her noktasında daimi olarak kullanılabilir bir sistemdir.

ETC, esas amacı merkeze bağımlı olmayan sistemler için bir nevi barındırıcı özelliği görmektir ve akıllı sözleşmelerin güven içerisinde yapılmasını hedefler. Bu anlamda da birbirlerinden farklı birimlerdir.

5# Üretici Kimliği

Ethereum, 2015 yılında çıkarılan ve kurucuları belli olan bir kripto para birimidir. Nitekim şirketsel yönetim açısından da kurumsal bir altyapısı bulunur. Ancak çatallanmayı meydana getirerek ETC birimini kimin geliştirdiği ve ne şekilde ortaya çıktığına dair net bilgiler söz konusu değildir. Tam da bu neden dolayısı ile tam olarak kurucusu belli olmayan bir birimden bahsediyoruz. Üretici kimliği bu noktada fark yaratıyor.

6# Kabul Edilebilirlik Protokolü

ETH, çıktığı ilk günden itibaren altcoin birimlerinin babası olarak adından ciddi anlamda söz ettirdi. Özellikle çıktığından itibaren yüksek işlem oranları ve sürekli yükseliş ivmesi, şirketlerin de dikkatini çekti. Nitekim Microsoft, MasterCard gibi dünyaca ünlü altyapılar ETH birimini ödeme protokolü olarak kabul ettiler.

ETC, ne yazık ki çatallanma nedeni ve kurucuları belli olmayan bir altcoin birimi. Nitekim ETH kadar popüler olamadığı için en büyük farklılık buradan geliyor. Ancak her ne olursa olsun gerçek manada birim başı kur değerleri açısından yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

7# Kur Değerleri

En büyük farklılık şüphesiz ki iki altcoin birimi arasında ki kur değerleri arasında gösterilebilir. ETH, bugün dünyanın en değerli altcoin birimi olarak adından söz ettirdiği için bugün ki değeri ciddi anlamda yüksektir.

ETC biriminde de birçok altcoin modeline göre yüksek değer söz konusudur ancak maddi değer açısından merkez birimi olan Ethereum ile kesinlikle yarışamaz. Tabi ki birçok altcoin birimine göre ciddi manada başarısı söz konusudur ancak kur değerleri ve yatırımcı potansiyeli asla tartışılamaz.

8# Fiyat İstikrarı

ETH, çıktığı ilk günden itibaren tıpkı Bitcoin’in olduğu gibi ciddi bir yükseliş eğilimine girmiştir ve zaman içerisinde çok yüksek bir seviyeye gelmiştir. Çok uzun süredir de bu değerini korumaktadır.

ETC, zaman içerisinde tıpkı diğer altcoin birimleri gibi yükselme göstermiş ancak zamanla tüm birimlerden etkilenir hale gelmiştir. Bir istikrarı söz konusu değildir ve dalgalanması çok hareketlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    […] unsurlarından birisi olarak kendisini gösteriyor. Ethereum, zaman içerisinde çatallandı ve Ethereum Classic birimi de ortaya çıktı. Bununla alakalı olarak internet sitemiz içerisinde de kapsamlı […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!