Faizsiz konut ve taşıt ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Konut ve taşıt satışı ile ilgili tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tasarruf finansman şirketi kurulmasıyla ilgili yetki, yönetmelikle birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) verildi. Bu kapsamda tasarruf finansman şirketleri istedikleri sayıda şube açamayacak. Her şube için 1 milyon TL sermaye şartı aranacak. Yalnızca konut, çatılı işyeri veya taşıt edinimi amacıyla kurulan şirketlerin öz kaynağının toplam aktiflerine oranı asgari yüzde 2 olacak. Şirket tarafından sağlanabilecek finansmanların toplamı, tasarruf fon havuzu ile öz kaynakları toplamının yüzde 75’ini aşamayacak.

“TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİN KURULMASI İÇİN BDDK’YA BAŞVURULACAK”

Milyonlarca insanın beklediği Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, Türkiye’de tasarruf finansman şirketi kurmak üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na ( BDDK) başvurulacak.

HER ŞUBE İÇİN 1 MİLYON TL SERMAYE ŞARTI

Şirketler istedikleri sayıda şube açamayacak. Şube açma izne tabi olacak. Şube açma izni almak üzere BDDK’ya başvuracak şirketin ilgili maddelerde yer alan standart oran ve sınırlamalara uyumlu olarak faaliyet göstermesi ve her bir şube için 1 milyon TL tutarında sermayeye sahip olması gerekiyor.

TÜM YETKİ BDDK’DA

BDDK denetimine giren şirketlerin kapanmasına ilişkin son kararı da BDDK verecek. Tasarruf finansman şirketlerinin bağımsız denetimi bağımsız denetim yapmak üzere yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarınca yapılacak. Tasarruf finansman sözleşmelerine yalnızca konut, çatılı işyeri veya taşıt edinimi amacıyla tasarruf yapılması ve finansman sağlanması konu edilebilecek. Bir şirketin imzalayacağı, tahsisat tutarı 1 milyon TL’yi aşan yüksek tutarlı sözleşme tutarlarının toplamı, şirketin ilgili tarihteki tüm sözleşme tutarlarının toplamının yüzde 15’ini, şirket tarafından sağlanabilecek finansmanların toplamı, tasarruf fon havuzu ile öz kaynakları toplamının yüzde 75’ini aşamayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!