Faktoring Nedir? En İyi Faktoring Şirketleri 2021

Sektörde adı çokça dolaşan yapılanmalardan faktoring nedir, en iyi faktoring şirketleri ile alakalı olarak bilgiler sunmak istiyoruz sizlere. Günümüzde aslına bakarsanız piyasada nakdi ödeneklerin çok fazla olmaması ve bununla birlikte rakamların alışverişi olduğundan dolayı ciddi sıkıntılar söz konusu. Çek ile alışveriş ise en çok kullanılan yöntemlerden birisi olarak adından söz ettiriyor diyebiliriz sanırım.

Factoring şirketleri işte bu noktada birçok firmanın nakit döndürmek için en sık şekilde kullandığı yapılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Günümüzde birçok kişi bu firmalara MAFYA yakıştırması yapsa da her ne olursa olsun üzerine doğru bilgiler edinmek ve fikir sahibi olmak çok önemlidir. Genel tanımlamalar ile başlayacağız ve bu iş alanı ile alakalı olarak da fikir edineceğiz.

Faktoring Nedir?

Faktoring, herhangi bir gerçek ya da tüzel kişiliğin çek ya da benzeri uzun vadeli alacaklarının tamamını temlik ederek parayı nakde çevirdikleri şirket modelidir.

Bilindiği üzere bu noktada örnek teşkil eden bir durumu inceleyecek olursak büyük şirketler, birbirleri arasındaki alışverişlerde vadeli çek yöntemi ile ödemeler kullanır. Bu vadelerin ortalama süresi ülkemizdeki bankaların uygulamalarını dikkate aldığımızda 4 – 5 ay sürebilmektedir. Bu da şirketin o ödemeyi 5 ay geç alması anlamına gelir. Faktoring şirketleri de tam olarak burada devreye girer ve o ödemeyi anında almanızı sağlar. Peki nasıl?

Öncelikle satış yaptığınıza dair faturayı kesersiniz ve sonrasında bu faturayı ilgili faktör şirkete devredersiniz. Bu devir işlemine de TEMLİK adı verilir. Şirket bu faturayı alır ve gerekli incelemelerin ardından faktoring şirketi, çek üzerinde yazan tutarı size hızlı bir şekilde işlem ücretlerini keserek verir. Şirket ise cirolanmak sureti ile bu çek üzerinde ki tutarı müşteriden tahsil ederek aradaki açığı kapatır. Kısacası siz, 5 ay içerisinde alacağınız paraya kısa bir zaman dilimi içerisinde kavuşursunuz.

Faktoring Nedir?

Faktoring Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde özellikle firmaların nakit akışını tamamen dijital ortamdan yürüttüğü ve her ne olursa olsun alım ve satımlarda vadeli süreçlerin işlediği bir süreçteyiz. Şirketlerin nakit akışını çevirebilmesi için en önemli seçeneklerden birisi de paranın hızlı şekilde dönmesidir.

Özellikle çek ile alışverişlerde paranın dönmesi ciddi manada birkaç ay sürebildiğinden dolayı şirketler bu anlamda ciddi manada sıkıntı yaşayabilir. Faktoring özellikleri tam da bu anlamda şirketlerin imdadına yetişerek o vadeli süreci ortadan kaldırıyor ve cüzi işlem ücretleri alıyor. Doğru bir şekilde şirket tanımını bilmeyen kişiler ise bu firmaları MAFYA adı ile adlandırmaktadır. Bu işlemler, dünya genelinde sorunsuz bir şekilde ve yasal olarak şirketler tarafından yürütülür. İşlem ve şirket özellikleri açısından faktoring, sizi vadeden kurtarır.

Bir satış sonrasında şirketinizin kar marjı ve kredilendirme süreci dikkate alınarak faktoring başvurusu değerlendirilir. Yani öyle gidip hemen çeki paraya dönüştürmek gibi bir durum söz konusu değildir. Tüm sürecin onaylanmasının ardından ise işlem ücretlerini kesmek sureti ile birkaç saat içerisinde miktarı her ne olursa olsun paranıza nakit olarak kavuşursunuz. Günümüzda Factör şirketler, genellikle ön ödemeli de çalışabilmektedir.

Faktoring Türleri Nelerdir?

Faktör şirketler ile alakalı olarak baktığımız zaman birkaç farklı hizmet modelinin olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Türkiye genelinde son dönemde ciddi bir artış gösteren bu şirketlerin tamamının denetimi BDDK tarafından yani devlet nezdinde yürütülür. Dolayısı ile her açıdan yasal işletmelerdir demek yanlış olmaz sanıyorum. Hemen bu anlamda faktoring türleri ile alakalı inceleme yapalım.

Yurtiçi Faktoring

Ülke içerisinde ki şirketlerin alışverişlerinde vadeli durumlarda faktör şirketin devreye girmesi ile birlikte temlik sonucu vade sürecinin kaldırılması ve ödeme yapılması sürecidir.

Uluslararası Faktoring

Alıcının ve satıcının farklı ülkelerde olması durumunda uygulanan faktör işlemler bütünüdür. Günümüzde iki ayrı kalemde ihracat faktörü ve ithalat faktörü olmak üzere uygulamaları yapılır.

Açık (İhbarlı) Faktoring

Bu işlemde satıcı ile alıcı arasında ki ödeme anlaşmasının faktör ile değerlendirileceği yönündeki yazılı ve sözlü anlaşmalı olan faktör işlemleridir.

Kapalı (İhbarsız) Faktoring

Yukarıdaki işlemlerin aksine satıcı şirketin tüm süreçlerinin ve işlemlerinin satıcı üzerinden yürütüldüğü ancak yasal olan bir işlem türüdür.

Vadeli Faktoting

Faktör şirketin satıcı şirkete vade sonunda ödeme yaptığı bir yöntemdir. Şirket bu noktada ön ödemeli olarak da satıcı şirkete hizmet sunabilir.

İskontolu Faktoring

Satıcının tüm alacağı faktoring şirketine devretmesi ile birlikte faktör şirket tutarın %80’ini satıcıya nakit olarak sunar. Kalan %20 üzerinden ise masrafları düşerek vade sonunda kalan tutarı şirkete öder.

En İyi Faktoring Şirketleri Hangileridir?

Tabi ki insanlar böyle bilgilendirici bir makale içerisinde detaylar ile alakalı olarak da bilgiler edinmek ister. Türkiye’de çok fazla bu sektörde hizmet sunan şirket bulma şansına sahipsiniz. En iyi faktoring şirketleri ile alakalı olarak ise sizlere birkaç önemli ve güvenilir marka sunabiliriz. Tabi ki bu şirketlerin tamamının denetimi BDDK tarafından yapılır ve yasal olarak denetlenen şirketlerdir. Dolayısı ile güven içerisinde tercih edebilirsiniz.

En iyi faktoring firmaları ile alakalı olarak sizlere ülkemizde de hizmet sunmakta olan ve hatta dünyaya açılmış güvenilir markaları da sunmak istiyoruz. Sizler dilediğiniz gibi bu şirketler ile alışveriş yapma şansına sahip olabileceğinizi kesinlikle unutmayın. Liste aşağıdaki gibidir;

 • QNB Finans Faktöring
 • Çözüm Faktöring
 • Garanti BBVA Faktöring
 • İŞ Faktöring
 • TEB Faktöring
 • Yapı Kredi Faktoring
 • Zorlu Faktoring

olmak üzere aslında ülkemiz genelinde birçok bilinen bankanın ve şirketin faktör sektöründe yer aldığını görüyoruz. Vestel şirketinin sahipleri ZORLU dahi bu alanda yaptığı atılım ile birlikte çok ideal seçenekleri müşterilerine sunarak nakit ihtiyaçlarını tamamen ortadan kaldırma noktasında adımlar atabiliyor. Dolayısı ile her anlamda yasal bir sektör. BDDK onaylı faktoring şirketleri için inceleme de yapabilirsiniz.

Faktoring Komisyon Oranları Ne Kadar?

Evet birçok firma sahibinin en çok merak ettiği konulardan birisi de bu aslında. Faktör şirketlerin komisyon oranların ile alakalı olarak durumların da BDDK tarafından denetlenmek sureti ile belirlendiğini ayrıca anlatmak gerekiyor. Komisyon oranları %1 – %10 aralığında değişim göstermektedir.

Türk halkı arasında ki yaygın tabiri ile çek kırdırma işlemi olarak da bilinen bu sektörde tabi ki her türlü işlem için komisyon ücretleri vermek durumundasınız. BDDK tarafından belirlenen onaylı hizmet bedelleri ya da komisyon oranları bu şekildedir. Örneğin;

 • SATIŞ BEDELİ: 100,000₺
 • KOMİSYON ORANI: %5
 • TOPLAM KESİNTİ BEDELİ: 5,000₺
 • FİRMAYA ÖDENECEK SATIŞ BEDELİ: 95,000₺

olmak sureti ile bir hesap yapılabilir. Bu noktada şirketin komisyon değerleri ile alakalı olarak bir ön görüşme yapmak mantıklı olacaktır. Tutar büyüdükçe komisyon küçülür. Bu neden dolayısı ile fatura tutarı üzerinden doğru verileri hesaplatmak daha sağlıklı olacaktır.

Faktoring Değerlendirme Süreci

Bu sektörde faturayı götür hemen vadeyi ortadan kaldırarak ödemeni al gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Şirkete faturayı ibraz etmek koşulu ile başvuran gerçek ya da tüzel kişinin kredi derecelendirmesi, şirket geçmişi ve ödeme rutinleri gibi birçok farklı detay incelenir.

Şirket, aynı zamanda faturayı tahsil edeceği şirketin de durumunu tam olarak araştırır ve bu noktada temliği garanti altına alır. Sonrasında ödemeye ilişkin olarak onay alabilirsiniz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 7 ay önce

  […] Faktoring Nedir? En İyi Faktoring Şirketleri 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!