FAST Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bankacılık alanında yapılan yeniliklerden birisi olan FAST sistemi nedir, ne işe yarar, ücretleri ne kadar gibi sorulara yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde artık dijital bankacılık alanında çok ciddi aşamalar kaydedildi. Özel ya da devlet farketmeksizin tüm bankalar artık müşterilerine tamamen online ortamın sunduğu avantajlar ile birlikte çeşitli destekler sağlama yoluna gidiyor. Para transferi işlemleri ise en çok kullandığımız işlem bütünleri arasında yer alıyor.

BDDK, Merkez Bankası gibi kurumların işbirliği ile birlikte para transferi süreçlerinde yenilik yaratan mükemmel bir sürecin içerisine girdik. FAST, bu anlamda yenilikçi bir uygulama modeli olarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Bu makalemizde de elimizden geldiğince bu sisteme yönelik olarak sizleri bilgilendirecek, prosedürlerini anlatacak ve uygulama seçeneklerini yakından analiz edeceğiz.

FAST Nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Merkez Bankası kararı ile birlikte işleme alınan ve EFT emirlerini dahi 24 saat içerisinde hesaba aktaran dijital bir sistemdir.

Günümüz modern bankacılık sistemlerinde çok ciddi teknolojik yenilikler yapılıyor. Normal şartlarda EFT uygulamaları, haftaiçi mesai saatleri içerisinde karşımıza çıkıyordu. Farklı bankalara yapılan ödemelerde ne olursa olsun haftaiçi ve mesai saatlerini beklemeniz gerekirdi. Ancak FAST sisteminde bu durum tamamen değişti ve artık 7/24 esasına göre anlık ne olursa olsun para transferi gerçekleşebiliyor.

FAST sistemi, tüm dijital ödeme sistemlerini içerisine alan bir sistemdir. Ancak bu sistem, Merkez Bankası tarafından geliştirilen bir sistem olduğundan dolayı bu sisteme gönüllü olarak dahil olan bankalar olmak zorundadır. Hala bu sisteme geçiş yapmayan bankalar olduğunu da ayrıca söylememiz gerekiyor. Şimdi bu anlamda diğer detaylı bilgileri de vererek fikir edinelim.

FAST

FAST Sistemi Ne İşe Yarar?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi, tamamen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetiminde olan bir sistem olarak geliştirildi. Bu sistemin zaman içerisinde çok çeşitli şekillerde izlenebilmesi de ayrıca ön plana çıkan diğer alternatifler olarak dikkat çekiyor.

Bundan önceki bankacılık dönemlerinde aynı bankalar arası para transferlerinde herhangi bir sorun söz konusu olmuyordu. Ancak günümüzde baktığımız zaman EFT işlemleri için mesai saatlerini beklemek ticari olarak da çok ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyordu. Nitekim bu ihtiyaca yönelik olarak atılan adımlar ile birlikte farklı bankalara yapılacak olan belli miktarda ki ödeme işlemleri de adından ciddi manada söz ettiriyor.

Bundan önceki dönemde para transferi işlemlerinde her ne olursa olsun prosedürler çok farklı işliyordu. Ancak dijital internet bankacılığı konusunun ön plana çıkması ile birlikte çok daha farklı bir sürecin içerisine girdik. Hemen buna öncelik vermek gerekirse;

  • Garanti Bankası – Garanti Bankası Transferi (Anında Transfer)
  • Garanti Bankası – YapıKredi Bankası Transferi (Haftaiçi Mesai Saatlerinde)

olarak dikkatleri çeken bir sistemden bahsediyoruz. Mesai saatleri de EFT işlemlerinde 09:00 ile 16:30 saatleri arasında gerçekleşiyordu. Hal böyle olunca da belli saatler arasında farklı bankalara yapılan transferlerde belli süreleri beklemeniz gerekiyor demek yanlış olmaz. Ancak FAST sisteminin varlığı ile birlikte bu durum tamamen değişim gösterdi.

Artık tüm bankalar arası işlemlerde eğer ki FAST sistemini kullanırsanız 7/24 anında para transferi işlemi gerçekleşir. Üstelik bunu IBAN olmaksızın TC Kimlik Numarası, Cep Telefonu gibi bilgiler ile de yapabiliyorsunuz. Bu sistemde ne olursa olsun bankacılık uygulamanız sizlere bildirim ile haber verir. Dilerseniz mobil bankacılık uygulamaları üzerinden bu bildirimleri kapatma gibi bir şansa da sahip olabilirsiniz. Bunun dışında sistematik olarak herhangi bir avantajı olmadığını da söylememiz gerekiyor.

FAST ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Çok basit ve pratik bir süreçten bahsediyoruz. Bu sistem, Merkez Bankası tarafından ilk duyurulduğu an itibari ile 11 bankanın ortaklığı ile başladı. Günümüzde ise yavaş yavaş tüm bankalar bu sisteme dahil olarak müşterilerine hızlı bir şekilde bu deneyimi anlatma amacı içerisine girdi.

Anında EFT işlemleri olarak da bilinen ya da hızlı para gönderme sistemi olarak da tanınan bu merkezi denetimdeki sistem ile birlikte alternatifler göze çarpıyor. Ancak çok pratik bir işlemden bahsediyoruz. Günümüzde anlaşmalı tüm bankalar, PARA GÖNDERME işlemleri altında FAST ibaresi ile birlikte geçen bir ödeme adımı geliştirdi. Bu transfer işlemini yapabilmek için bu adımı kullanmanız yeterlidir.

FAST ödeme sisteminde IBAN, cep telefonu, TC Kimlik numarası, e-posta adresi gibi benzersiz ve kendi banka hesaplarınıza tanımlanmış bilgiler ile birlikte ödeme yapabilirsiniz. Sistemi benzersiz yapan da tam olarak bu uygulama. Bankacılık uygulamanızda mutlak surette FAST sistemine bu bilgilerinizi tanımlamanız gerekir. Aksi takdirde bu yöntemi kullanamazsınız. Sonrasında ise anlık para transferi için direkt olarak FAST adımından transfer talimatı vermek durumundasınız.

Bu talimatı verdiğiniz an itibari ile ise 7/24 esasına göre transferleriniz karşı hesaba anında havale işlemi gibi geçecek ve kişiye bildirim gidecektir. Ancak günümüzde bankaların önemli bir kısmının bu işlemlerde kısıtlama kullandıklarını da net olarak söyleyebiliriz. Hemen bu konu hakkında da bilgileri sunalım.

FAST Limiti Ne Kadar?

Merkez Bankası ve Türkiye için yeni bir uygulama olduğundan dolayı ilk etapta bu sistemin tam anlamı ile denetim altında olması son derece normal. Bu sistemde Merkez Bankası, tek seferlik transfer limitini ilk etapta 1000₺ olarak belirlemişti.

Ancak sistemde herhangi bir sorun yaşanmaması bu anlamda denetim kolaylığını da net olarak beraberinde getirdi ve bu limit 2000₺’ye çıkarıldı. Bu sistemde gün içerisinde herhangi bir transfer sınırı yok. Üstelik herhangi bir ekstra işlem ücreti de ödemiyorsunuz. Ancak tek seferde maksimum 2000₺ oranında para gönderebiliyorsunuz.

Bir kişiye 10,000₺ değerinde anlık transfer yapmanız gerek. Bunu 2,000₺x5 şeklinde yani beş ayrı işlemde gerçekleştirmek durumundasınız. Çoğu banka buna izin verirken birçok bankanın da ne yazık ki izin vermediğini görüyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!