Filecoin (FIL) Nedir? Madenciliği, Yorumları ve Fiyatı

En değerli ve en çok yatırım yapılan altcoin birimlerinden Filecoin (FIL) nedir, madenciliği, yorumları ve fiyatı üzerinde durmak istiyoruz. Bilindiği üzere artık dijital para birimleri ile alakalı olarak başlı başına bir yatırım dünyası ön plana çıktı. Bu yatırım alanında değişimler adından ciddi manada söz ettirirken geleceğe yönelik tahminler de ister istemez ön planda tutuluyor.

Filecoin, yine bu sektörün yükselen değerlerinden birisi olarak dikkat çekiyor ancak meşhur değil. Yani bu sektöre ilk gireceklerin dahi duyduğu altcoin birimlerinden birisi olarak kabul görmüyor. Ethereum, Bitcoin, Litecoin ya da Dogecoin gibi meşhur bir birim olsa sanıyorum ki bu yükseliş söz konusu olmazdı. Şimdi öncelikli olarak bu sistem hakkında sizlere bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Filecoin (FIL) Nedir?

Filecoin (FIL), merkeziyetsiz bir şekilde kişisel verilerin ve tüm ekonomik verilerin dijital ortamda saklanabilmesini hedefleyen bir depolama projesidir.

Bilindiği üzere kripto birimlerinin tamamında bir amaç söz konusudur. Bu amaçlar genellikle yine dijital ortamda ön plana çıkar ve yazılım altyapısı ile bütünleşik seçenekleri beraberinde getirir diyebiliyoruz. İlk arz sürecini 2017 yılı itibari ile gerçekleştirdi ve o tarihten itibaren piyasalarda aktif bir şekilde yer alıyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

İlk arz sonrasında kısa süre içerisinde 205 Milyon Dolar gibi bir seviyeye ulaştı ve bu sektör içerisinde adından söz ettirdi diyebiliriz. Günümüzde kur fiyatları üzerinden incelediğimiz zaman en değerli altcoin birimleri arasında yer alıyor. TL bazında baktığımız zaman netice itibari ile yüksek bir rakam ve bunun hakkında da bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde artık ASIC cihaz satışlarında çok ciddi bir yükseliş adından söz ettirdi. Kripto para madenciliği, yepyeni bir sektörü de beraberinde getirdi. Ancak birçok kişi bunun hakkında net şekilde fikir sahibi olmadığından dolayı yatırım tamamen değişim gösteriyor demek yanlış olmaz.

Filecoin (FIL) madenciliği nasıl yapılır? Yukarıda sistemin genel özelliğinden sizlere bahsetmiştik. Depolama projesi olduğundan dolayı tüm verileri online ortamda saklamak için yeterli disk kapasitesine gereği olan bir birim olarak adından söz ettiriyor diyebiliriz sanırım. Bu sistem, harddisk paylaşımı üzerine geliştirilmiş bir sistemdir. Bilgisayarlarınızda ki depolama alanını paylaştıkça kripto birimi kazanma şansına sahip oluyorsunuz ve ÖDÜL sistemi geçerlidir.

Depolama alanı sağlayanlar, Filecoin token’ları ile ödüllendirilirler. Bir madenci, yedek disk alanı olan internete bağlı herhangi bir bilgisayar veya özellikle Filecoin için oluşturulmuş büyük miktarda depolama alanı bulunan özel bir sistem olabilir. Genel itibari ile kazım işlemi bu altcoin birimi için geçerli bir seçenek değildir ne yazık ki. Dolayısı ile aslında kolay bir şekilde kazanabileceğiniz gelişmiş bir sistem olduğunu da söyleyebiliriz sanırım.

Filecoin (FIL) Yorumları

Kripto para sektöründe özellikle uzmanların yorumlarının ciddi manada önemli olduğunu net bir şekilde söyleme şansına sahip durumdayız. Bulut depolama sistemlerinden farklı olarak yatırımcılarının fiziksel depolama alanlarını kullanan bir sistem. Yurtdışında başlayan bu çılgınlık, ülkemize de geldi ancak ne yazık ki dolandırıcılık amacı ile kullanıldı.

Türkiye genelinde ki yatırımcıların genel yorumlarına baktığımız zaman özellikle 2022 yılı ve sonrası için ciddi manada ideal seçenekleri sunuyor diyebiliriz. Analizleri ile alakalı olarak bir inceleme yaptık ve büyük kripto para borsaları da bu birime kapılarını açtı. Dolayısı ile dünya genelinde de yatırımcıların desteği ile büyüme gösteren bir birim.

NFT’lerin palazlanması ile birlikte merkeziyetsiz bulut veri saklama altyapı tarafı da giderek önem kazanıyor.2020’de küresel bulut saklama pazarı $61.15 milyar büyüklüğündeydi. 2028’de $390 milyarı görmesi bekleniyor. Çin’in red-shore sermayesi Filecoin madenciliğine 70 milyon ABD doları yatırım yaptığını ve 500 depolama cihazı satın almak için Inspur Group’a 3 milyon dolar depozito ödediğini açıkladı. Depolama hacmi şimdi 42 PiB’ye ulaştı.

Flow ağı, bu ay oldukça aktifti. Filecoin’in ağa katılmasının yanı sıra Flow’a inşa edilmiş olan NBA Top Shot’a WNBA katıldı. Ayrıca Flow, Visa’nın NFT raporunda da “ivme kazanan blockchain” olarak yer aldı.

Filecoin (FIL) Fiyatı Ne Kadar?

Kripto para sektöründe artık birim fiyatları ve zaman içerisinde ki yükselen alçalan fiyat grafikleri ciddi manada ön plana çıkıyor. FIL, özellikle son dönemde tüm altcoin birimlerinde olduğu gibi düşüş yönünde bir eğilim gösteriyor.

En yüksek gördüğü değer ile günümüz düşüş gösteren değeri arasında 30₺ değerinde bir fark adından söz ettiriyor. Aslına bakarsanız sert bir düşüş gibi görünmese de yüksek miktarda yatırım yapan kişiler için ciddi manada tehlikeli fiyatlar diyebiliriz sanırım. Filecoin fiyatları ile alakalı olarak güncel veriler aşağıdaki gibidir;

Filecoin Değeri ₺611.09
Fiyat Değişimi24h ₺-37.13

5.73%
24s En Düşük / 24s En Yüksek
₺629.52 /
₺670.06
İşlem Hacmi24h ₺10,122,289,283.99

16.45%
Hacim / Piyasa Değeri 0.1431
Piyasa Hakimiyeti 0,34%
Piyasa Sıralaması #22

Piyasa içerisinde ki sıralamaya baktığımız zaman onbinlerce altcoin birimi içerisinde 22 sıra, aslına bakarsanız ne kadar önemli ve dikkat çekici bir birim olduğunu kanıtlıyor. Türkiye, özellikle kripto para sektörüne ciddi manada eğilim gösterdiği için bu birimin büyüme eğilimi de ciddi manada yüksek demek yanlış olmaz.

Dahası Filecoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmadığından dosyalar devletler ya da diğer aktörler tarafından sansürlenemiyor. Ağın faaliyete geçmesiyle beraber gelen son rakamlar, Filecoin’in bu platformlara kuvvetli bir rakip olabileceğini gösteriyor. FilStats verilerine göre, Filecoin üstünde veri saklamanın GB başına maliyeti 0.104 dolar. Bu durum Filecoin’i Amazon’dan yüzde 74 daha hesaplı yapıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!