FinTech Nedir? Fintech Şirketleri ve Özellikleri

FinTech nedir sorusu ekonomi alanında ilgilenenler için önemlidir. FinTech şirketleri ve özellikleri de bu anlamda ciddi manada dikkat çekiyor. Dünya genelinde ekonomik gelişmeleri takip etmek ile birlikte bu sektör içerisinde yatırım yapma amacı içerisinde olanlar ciddi manada teknolojiye ayak uydurmak zorunda. Artık akla gelen her sektörde teknolojik imkanların kullanımı da ciddi fark yaratıyor.

FinTech nedir, Fintech şirketleri ve özellikleri sorusunun yanıtı için bu makalemiz içerisinde kapsamlı bilgileri sizlere sunma amacında olacağız. Ülke genelinde özellikle yaşanan değişimler, ekonomi alanında da birçok farklı alternatifi bizlere sunuyor diyebiliriz. Teknoloji hamlesi ile alakalı olarak merakınızı şimdi giderecek ve genel olarak sistemi yakından tanılama yoluna gideceğiz.

FinTech Nedir?

FinTech, gelişmiş verileri analiz etmek ve bunları en doğru şekilde yönetmek için geleneksel yöntemlerin aksine geliştirilen ileri seviyeyi amaçlayan finans teknolojisi altyapısıdır.

Bilindiği üzere artık ekonomi alanında ki her türlü gelişme, beraberinde birçok farklı soru işaretini de getiriyor. Bunun için tabi ki makalemizin içerisinde çokça fazla örnek göstereceğiz. Bu sistem, tek başına bir olguyu içerisine almaz ve kapsamlı seçeneklerin değerlendirilmesi anlamına gelir. İnternet üzerinde ekonomi, finans, borsa ile alakalı olarak kullandığınız bütün uygulamaların genel olarak özellikleri bu sistem içerisine girer.

FinTech altyapısı ile birlikte ülkemiz genelinde çok yönlü seçenekler de tercih ediliyor. Girişim şirketleri, özellikle 2015 yılından bu yana altyapılarını tamamen teknolojik gelişmeler üzerine kurdu ve insanlara bu yönde hizmetler sunma yolunda adımlar attı. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı seçenekleri sizlere sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

FinTech - Finansal Teknoloji

FinTech Şirketleri Nelerdir?

Finansal teknoloji kavramı, artık her geçen gün bu alanda ki girişimci şirketlerin artması ve mühendislik alanlarının büyümesi ile çok daha ideal hale geldi. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemiz genelinde artık yatırımcı portföyünde de çok ciddi bir büyüme eşiği içerisindeyiz.

FinTech şirketleri nelerdir sorusuna yönelik olarak elimizden geldiğince birkaç profesyonel şirketi sizlere sunacağız. Günümüzde kripto para yatırımları, forex, hisse senedi alışverişleri gibi tüm işlemlerinizi internet aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Mobil uygulamalar, internet siteleri ya da bu gibi aklınıza gelebilecek tüm aracı sistemler FinTech şirketleri kapsamında değerlendirilebilir. Tabi ki sadece bu sistemlerin geliştirilmesi açısından Uluslararası Finansman alanında değişimi tetikleyen çokça şirket söz konusudur.

Dünyanın en iyi FinTech şirketleri ile alakalı olarak Amerika genelinde bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalara göre de şirketlerden bazılarının listesini aşağıda sizlere sunuyoruz;

 1. Ant Financial (Çin)
 2. Grab (Singapur)
 3. JD Digits (Çin)
 4. GoJek (Endonezya)
 5. Paytm (Hindistan)
 6. Du Xiaoman Financial (Çin)
 7. Compass (ABD)
 8. Ola (Hindistan)
 9. Opendoor (ABD)
 10. OakNorth (İngiltere)

Genel olarak baktığımız zaman yazılım teknolojilerinde önde gelen ülkelerde kurulmuş olan şirketler bu anlamda fark yaratıyor diyebiliriz. FinTech şirketlerinin aracılığı ile birlikte bu sektör içerisinde çok ciddi bir büyüme hareketi ön plana çıktı. Türk FinTech şirketleri dediğimiz zaman bu noktada Papara ve MenaPay gibi sistemler dünya genelinde kabul görmüş olan gelişmiş altyapıdaki sistemlerimiz olarak dikkatleri çekiyor.

Türkiye genelinde de zamanla çok daha kapsamlı seçenekler türemeye devam ediyor. PeP sistemi de yeni yeni ön plana çıkan ve altyapısı ile birlikte farkını ortaya koyan bir diğer marka diyebiliriz. Ekonomik gelişmelerin tamamının teknolojik ortama taşınması noktasında altyapı kalitesi kendisini net bir şekilde gösteriyor. Şimdi merak edilen diğer sorular ile alakalı olarak da bilgiler sunmak istiyoruz.

FinTechler

FinTech Ekosistemi

Dünya genelinde özellikle ekonomik alanda yaşanan gelişmelerin tamamında bir dijital dönüşüm süreci başladı. Öyle ki teknolojik imkanların bu denli geniş olması ile birlikte çok daha verimli alternatifleri değerlendirmek gerekiyor. Ülke genelinde de artık ekonomide teknolojileşme hareketi sayesinde hayatımızın ciddi manada kolay olduğunu söylemek hata olmaz sanıyorum.

FinTech ekosistemi ile alakalı olarak insanlar ister istemez bir araştırma yapıyor. Peki hangi alanlarda bu sistemler tercih ediliyor? Etkin olarak varlığını sürdürdüğü esas yatırım alanları hangileridir? Bunlardan bazılarını daha yakından analiz edip fikir edinecek olursak;

 1. Kripto paralar ve çevresinde gelişen tüm dijital para modelleri
 2. Blockchain teknolojileri
 3. Akıllı sözleşme endüstrisi
 4. Bütçe oluşturma yazılımları
 5. Sigortacılık sektörü
 6. Açık bankacılık sektörü
 7. Mobil bankacılık ve mobil ödeme sistemleri
 8. RegTech sistemleri
 9. Robot danışmanlık sistemleri
 10. Siber suçlar

bu alanda ciddi anlamda dikkat çekiyor demek yanlış olmaz. FinTech sistemleri artık hayatımızın her noktasında dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Türk FinTech şirketleri içerisinde yer alan Papara, çok ciddi anlamda yaygın ve kaliteli bir seçenek olmayı başardı. Daha önce ülkemiz pazarında hizmet sunan PayPal şirketinin çekilmesi ile birlikte Papara ciddi anlamda önemli hale geldi.

Bu sektör içerisinde ki en kaliteli seçeneklerden birisi olarak ön planda. FinTech ekosistemi tamamen teknoloji ve yazılım mühendisliği üzerine kuruludur. FinTech ekosistemi tam olarak bu çerçevede kendisini gösterir ve zamana bağlı olarak da gelişi sürecini ciddi anlamda ilerletmiştir.

İslami FinTech Kavramı

Türkiye, bir islam toplumu olarak yıllardır varlığını sürdürmek ile birlikte özellikle yatırım ve borsa alanlarında dinine bağlı bir şekilde adımlar atar. Dinen haram olan faizcilik ile alakalı olarak bazı somut adımlar atılır ve bu adımların değerlendirmesi de ayrıca dikkat çeker.

İslami FinTech kavramı, dinimize uygun ekonomi sistemlerinin dijitalleştirilmesi ve uygulamalarının takibidir diyebiliriz. İslama uygun olan her türlü ekonomik atılımın derecelendirmesi, değerlendirmesi ve uygulamaya konması gibi birçok detay, islami FinTech teknolojileri sayesinde meydana gelir. Tabi ki uluslararası pazarda bu tabirde bir uygulama söz konusu olmasa da Türkiye endüstrisi içerisinde buna yönelik olarak atılan ciddi manada somut adımlar atılmıştır.

FinTech Sürümleri

Zaman içerisinde teknolojik altyapıların tamamında çeşitli güncellemeler meydana gelir. Bu güncellemeler sayesinde hem ekosistem büyür, hem de altyapı değişimleri ile birlikte sektörün yeni bir boyut kazanması sağlanır. Sanayi sistemlerinde dahi bu yükseliş kesin bir şekilde adından söz ettirir.

FinTech sürümleri ile alakalı olarak yazılım altyapılarını değerlendirmek mümkün hale gelebiliyor. Günümüzde en son sürümü ile çok ciddi bir dijital değişim çağı kendisini gösteriyor. Tabi ki ekonomi alanında ki altyapı da buna bağlı olarak değişiyor. Sürümler ile alakalı olarak bazı kapsamlı seçenekleri sizlere sunacak olursak;

 • FinTech 1.0
 • FinTech 2.0

olmak sureti ile iki ayrı ekosistem üzerinde çalışır. Tabi ki 2.0 sistemi en son ve en güncel teknoloji altyapısı olarak kabul edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!