Fırsat Maliyeti Nedir? Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2021

Üretim sektöründe olmazsa olmaz senaryolardan olan fırsat maliyeti nedir, hesaplaması nasıl yapılır gibi sorular hakkında bilgi sunacağız. Bir ülkenin en büyük kalkınma ve geçim kaynaklarından birisi ÜRETİM olarak bilinir. Ekonomi ve yönetim derslerinde dikkat edildiği zaman üretim ile enflasyon birbirini tetikler. Üretim ne kadar fazla ise ihracat o kadar fazladır, ülke geliri artar ve enflasyon kontrol altında tutularak alım gücü de dolaylı yönde artar.

Ancak üreticiler için kimi zaman maliyet kısma ya da ana ürünü belirleme noktasında çok çeşitli senaryolar yer alır. Oligopol piyasa içerisinde yer alan büyük ve otoriter bir ürün geliştirmek ve markayı bu piyasalara sokmak da önemli aşamalardan birisidir. Bizde üreticiler için önem arz eden fırsat maliyeti konusunu kapsamlı bir şekilde ele alarak fikir edinme niyetinde olacağız.

Fırsat Maliyeti Nedir?

Fırsat maliyeti, üretici bir şirketin herhangi bir ürününden gelirini arttırması için başka bir ürünün üretiminden feragat etmesi anlamına gelir.

Yani daha basit dille bu ne demek? Örneğin bir AX model adında bir ekran kartı üretiyorum ve bunun yanında da BX modelinde bir ekran kartı üretimi daha bant üzerinde. Ancak bakıldığı zaman BX modeli, AX modeline göre çok daha gelecek vaat eden ve kar ettirecek bir model. İşte bu noktada AX modelini çok daha fazla dallandırmadan tüm yatırımı BX modeline kaydırmak sureti ile en iyi ve gelecek vaat eden ürüne karşı bir eğilim ve feragat yöntemi diyebiliriz.

Arz esnekliği, bu noktada üretici şirketin çeşitli ekonomik parametreleri dikkate alarak feragat edilecek ürünlerin belirlenmesinde ki en önemli verilerden birisidir. Tabi ki hemen bu üründen vazgeçiyorum gibi bir durum söz konusu değildir. Arz ne durumda ise şirketin ekonomik verileri de dikkate alınarak fırsat maliyeti yani FERAGAT durumu ortaya çıkar.

Fırsat Maliyeti Örnek

Fırsat Maliyeti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ekonomi alanında çok fazla bilinmesi gereken seçenek var ve fırsat maliyeti nedir sorusu ciddi anlamda araştırılan konulardan birisiydi. Tabi ki bunun dışında yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere bir hesaplama yani algoritma var. Bu da fırsat hesaplaması nasıl yapılır sorusunu beraberinde getiriyor.

Türkiye genelinde üretimin her geçen gün bir nebze de olsa arttırılmaya çalışıldığını biliyoruz. Üretici şirketler, bu noktada arz durumuna ilişkin olarak marjinal fayda ve maliyet verilerine de hesaplama yaparak verimli olan ürün ile verimsiz olan ürünü bulmak mümkün hale gelir. Üretim olanakları eğrisi işte tam da bu noktada devreye giriyor ve yukarıda da bunun en iyi örneklerinden birisini görsel olarak ayrıştırabiliyorsunuz.

Fırsat maliyeti hesaplama formülü özellikle bu noktada birçok üretici şirket için ciddi anlamda önemlidir. Çok araştırılıyor ancak bilinmesi gereken önemli bir seçenek var. FIRSAT MALİYETİ HESAPLAMASININ NET BİR FORMÜLÜ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. Mikroekonomi derslerinde üniversitede senaryolara göre hesaplama mantığı tüm öğrencilere en ince ayrıntısına kadar gösterilir ancak aşırı detaya girilmez. Hal böyle olunca da verilere erişmek biraz sıkıntı olabilir. Ancak bunun için bir örnek verilebilir.

Fırsat Maliyeti Hesaplama Örneği

1000 lira bütçeniz var. Bu parayla ne yapmanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsunuz. Birinci seçeneğiniz X bankasına gidip vadeli faiz hesabına yatırmak ve bir ayda 15 lira mevduat getirisi kazanmak. Diğer seçeneğiniz ise tatile gidip harcamak.

Eğer tatile giderseniz 1000 lira harcayacaksınız. En önemlisi, buna ek olarak faize yatırsaydınız 15 lira kazanacağınız paradan da vazgeçiyorsunuz. Bu durumda tatile gittiğiniz için sizin vazgeçtiğiniz fırsatın maliyeti 1015 liradır.

Bu noktada size en ciddi yol gösterici olarak değerlendirilebilecek seçeneklerin başında fırsat maliyeti eğrisi gelir ve bu neden dolayısı ile çok daha fazla ön planda tutulması gereken konulardan birisidir. 3 çeşit eğri içerisinden en uygun olanını seçmek ve buna göre hesaplamalar yapmak ayrıca önem arz eder.

Fırsat Maliyeti Eğrisi

Artan Fırsat Maliyeti Nedir?

Artan fırsat maliyeti, üretimi yapılmakta olan ürünün zaman içerisinde yukarıdaki fırsat maliyeti eğrisinde ki bir numaralı formda olduğu üzere iç bükey eğilime bürünmesi durumudur.

Üretici şirket için bir malın üretiminin ciddi anlamda artması demek, maliyetlerin de ciddi anlamda artması olası bir durumdur. Bu aynı zamanda mikroekonomi sistemi içerisinde ve hukuki literatürde artan fırsat maliyeti kanunu kapsamında değerlendirilir.

Bu noktada ekosistem içerisinde üretim malları ve tüketim malları maliyetlerini dengede tutmak gerekir. Arzın yüksek olduğu ürünlerde zaman içerisinde maliyetlerin ciddi anlamda yükselmesi olası bir senaryo. Arz durumuna göre tüketim malları üretiminin artması gerekeceğinden dolayı sermaye malı üretimi için de artışın bir o kadar yükselmesi olasıdır. Bu ekonomi derslerinde birçok başlık altında inceleme konusu olan bir unsur diyebiliriz.

Kıtlık ekonomisi konusunda da ciddi manada dikkate alınması gereken bir konu olduğundan dolayı zaman içerisinde firmaların bu anlamda ki beklentilerinin karşılanmasına yönelik olarak doğru hesaplamalar yapmak gerekir. İnternet üzerinde artan fırsat maliyeti eğrisi ile alakalı olarak da seçenekler bulabilirsiniz.

Üretim Olanakları Eğrisi

Vazgeçme Maliyeti Nedir?

Vazgeçme maliyeti, fırsat maliyeti tanımı ile aynıdır ve sadece birçok alanda vazgeçme maliyeti adı ile tanımlanır.

Bir üretici şirketin daha iyi gelir elde etmesi için alternatifli mallardan en iyisini seçmesi ve diğerlerinden feragat etmesi durumunu tanımlar. Özellikle kıtlık ekonomisi için çok ciddi anlamda önem arz eden bu konu, üniversitelerin ekonomi derslerinde çok ciddi anlamda işlenir.

Bununla birlikte hukuki alanda da fırsat maliyeti kanunu ya da vazgeçme maliyeti kanunu adı altında dersler verilir. Bu gibi maliyete yönelik senaryoları uygulama aşamasında kanunlara bağlı bir şekilde ve devlet kontrolünde adımlar atmak ayrıca önem arz eden bir diğer seçenek.

Alternatif maliyet adı altında da aynı şekilde bu terime uygun bir tabirdir ve hukuki kitaplar içerisinde ağırlıklı olarak bu terim kullanılır.

Kamu Kurumları için Alternatif Maliyet

Burada devlet kurumlarının da kimi zaman kemer sıkma politikası uygulaması gibi unsurlar söz konusudur. Ancak bunu kendi başına yapamazlar. Anayasa maddeleri ile belirlenmiş olan belli başlı kurallar söz konusudur ve adli yargı birimlerince denetlenmesi yapılabilir.

Devlet, zaman içerisinde alacağı maliyet değiştirme kararları ile alakalı olarak yasalar çerçevesinde bir yol izlemek durumundadır. Tabi ki devletin de kendi bünyesinde ki üretim tesislerinden bahsediyoruz. Arz ilişkisine yönelik olarak rafa kaldırılan projelerin olduğunu da net olarak söyleyebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!