Flama Formasyonu Nedir?

Flama Formasyonu Nedir?

Günümüzde finansal piyasalar ve yönetimi konusunda doğru hareket etmek için çeşitli finansal okur yazarlık yöntemi bulunmaktadır. Sürekli değişkenlik gösteren finansal piyasaları en doğru şekilde anlamak ve yatırım araçlarını en etkin şekilde kullanmak için finansal piyasa terimlerini ve dinamiklerini bilmek gerekmektedir. Veri akışı ile sağlanan bilgiler doğrultusunda oluşturulan yöntemler çoğu zaman, “hangi dönemde, hangi yatırım aracına yatırım yapılmalıdır” konusu için gerekli olan verileri yatırımcılara sunmakla birlikte çoğunlukla da teknik analiz yönteminin bir parçası olarak faaliyet göstermektedir.

Ekonomi piyasasında teknik analiz yapmak isteyen girişimci ve yatırımcıların sıklıkla kullandığı yöntemlerden ikisi; bayrak formasyonu ve flama formasyonudur. Bu iki yaklaşım temel olarak aynı amaca hizmet etmekle birlikte görüntü bakımından farklılık göstermektedir. Finansal formatik yaklaşımların amacı; söz konusu yatırım aracının konsolide [(Vadesi uzatılan (borç)] olmasının ardından yakalayacağı trend hakkında bilgi sahibi olmaktır. Dolayısıyla, bilgi sahibi olunan bir trend hakkında doğru fikre ulaşılacak ve yatırımları buna uygun şekilde dizayn etme fırsatı oluşacaktır. Ekonomik piyasayı değerlendirme araçlarıyla ilgili pek çok yatırımcı ve girişimci tarafından merak edilen bir konu da flama formasyonu nasıl çizilir, şeklinde olmaktadır. Flama formasyonu ardından neler yapılmalı gibi sorularda merak edilenler arasındadır.

Bu kısımlardan önce flama formasyonu grafiğinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Trend grafiğinde büyük bir yükselişten sonra olağan hareketin devamı için nefes alınan, kar realizasyonunun oluştuğu bölüm devreye girer. Bu kısımda hacim ve hareketler git gide daralmaya başlar ve flama denilen kısımda dalgalanmalar görülür. Flamaya benzetilen bu kısımda, dalgalanmalar bir süre sonra, kopuşa geçer ve dirençler sert ve hacimli olur. Bunun için direnç bölgesindeki hacim yatırımcı için güvenli al noktasını oluşturur. Direnç kısmından sonraki hedef, flama direğinin yükselişi kadar olur. Bu olayların tam tersi de mümkündür. Düşüş trendinin ardından gelen kısa süreli dalgalanmalar görülür. Flamanın alt çizgisinde meydana gelen kırılmalarla birlikte formasyon olayı tamamlanmış olur ve flamanın direğinin uzunluğu kadar da grafikte düşüş beklenir.

Flama Formasyonu Nedir?

Flama Formasyonu Ne İşe Yarar, Neyi Gösterir?

Flama formasyonunu ele almadan önce çok benzerlik gösteren ve aynı amaçla kullanılan Bayrak Formasyonu nedir, sorusunu içeren terimsel ifadeye yer vermek gerekmektedir. Bayrak formasyonu, yatırım aracının grafik eğrisi içerisinde seyrettiği görüntüsünün bayrak formuna benzetilmesi ve buna benzer bir grafik şekli çizilmesi demektir. Bayrak formasyonu çoğunlukla yüksek işlem hacmi olan yatırım araçlarında gözlemlenmekte ve yatırım öncesi yatırımcılara önemli bilgiler sunmaktadır.

Flama formasyonunun bayrak formasyonundan belirgin olarak en temel farkı ise; konsolidasyon süreci denilen borcun vadesinin uzatıldığı dönemde bayrak formasyonundaki gibi paralel çizgilerin gözlemlenmemesidir. Flama formasyonunda paralel çizgiler yerine daha küçük üçgenler çıkmaktadır. Flama formasyonu sonrası trend grafiğinde ortaya çıkan bu üçgenler konsolidasyon sürecinin başladığına işaret etmekle birlikte aynı zamanda yükseliş ya da düşüş trendinin de başlayacağını belirtmektedir.

Flama Formasyonu Nasıl Çizilir?

Flama formasyonu keskin düşüşe geçen yatırım aracında ise nasıl çizilir; yukarıdan aşağıya doğru hızlı bir eğri oluşur ve kesin hatlar çizgileri şeklinde meydana gelen bu eğri de bir noktada duraksama yaşanır. Bu duraksama konsolidasyon sürecinin başlamış olduğuna işaret eder. Bu esnada da küçük çaplı inişli çıkışlı üçgenler seyredilir. Beliren üçgenlerin oranları bayrak formasyonunda olduğundan farklı seyreder.

Flama formasyonu keskin yükselişe geçen yatırım aracında ise nasıl çizilir; aşağıdan yukarıya doğru belirgin bir şekilde keskin bir seyir alır. Konsolidasyon sürecinde seyreden grafik duraksar. Küçük çaplı üçgenler çizilir ve bu durum yukarıya doğru yönde trend yakalama eğilimi gösterir.

Yatırım veya girişimci adayları bu tarz durumları; yatırım yapmak istedikleri yatırım aracında gözlemlemeleri halinde, flama formasyonu sonrası süreç başlar ve gereken temel tedbirler bu safhada alınması gerekir ve yatırımlar bu seviyede şekillendirilmelidir.

Borsada Flamadan Sonra Ne Olur?

Borsada flamadan sonra ne olur diye merak eden yatırımcılar, hisse senedinin düşüş ve yükseliş yaşadığı anları takip etmelidir. Hisse senedinde flama formasyonu trendin yavaşladığını ancak hareket ivmesinin yeniden aynı trend de devam edebileceğini gösterir. Borsada işlem gören hisse senetlerinin değerleri hızlı bir yükselişe geçtiğinde sağ ve aşağı doğru kısa dalgalanmalar görülür. Bu söz konusu dalgalanmalar trend grafiğinde üçgen bir görünüm oluşturur.

Yükselişe geçen trend hareketleri dip ve zirve yaptığında düz bir çizgi oluşur ve flama şeklini alan bu grafik ortaya çıktığında ise, hissede flama formasyonu olarak tanımlanır. Flamalar çoğunlukla kısa vadeli formasyon kalıplarıdır. Yükselen trendlerde bir kırılma noktası vardır ve trend grafiği iniş yönünde hareket ettiğinde dalgalanmalar yapar. Bu seviyede trend grafiğini oluşturan flama direği ölçüsünde fiyat artışı görülür. Flama direği trendin başlangıcından itibaren çıktığı en yüksek değeri gösterir. Flama formasyonu hedefi bu flama direği boyu kadar olabilir.

Coin Flama Formasyonu Nedir, Nasıl Çalışır?

Kripto para teknik analizinde kullanılan formasyon kalıpları %100 gerçeği yansıtmasa da geçmiş dönemdeki fiyat hareketliliği değerlendirilerek gelecek fiyatlar hakkında tahminler yürütülmektedir. Orta ve uzun vadeli yatırımlarda formasyonlar alım ve satım yaparken oluşabilecek fırsatları yakalamak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu bağlamda coin piyasasında kullanılan bir formasyon örneği de flama formasyonudur. Kripto para birimlerindeki hareketlilik flama formasyonu ile ölçülebilmekte ve fiyatın trend yönü görülebilmektedir. Coinlerde kullanılan flama formasyonu ile yükselen hareket görülürse fiyatların aşağı yönlü dalga oluşturduğu tahmin edilir. Flama formasyonunda trendin yavaşladığı durumlarda hareket ivmesi aynı yönde de ilerleyebilir.

Kesişen trend çizgileri ile hareketi belirten flama formasyonu üçgen içerisinde hareketin yönünü gösterir. Güvenilir alım ve satım işlemleri için birçok yatırımcı tarafından kullanılan flama formasyonu, klasik formasyonlar arasında sadece biridir. Kripto para piyasasındaki yükselen ve düşüş gösteren hareketlilik için teknik analizler eşliğinde flama formasyonu kullanılır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!