Forfaiting Nedir? Avantajları Nelerdir?

Forfaiting nedir, avantajları nelerdir sorusuna kapsamlı bilgiler sunacağız. Forfaiting nedir, faktoring ile farkları gibi konulara da birlikte bakacağız. Türkiye, artık dünya genelinde ki kullanılmakta olan yaygın tüm ekonomik girişimler ile tam uyumlu ve verimli bir şekilde çalışan ülkelerin başında geliyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Tabi ki kurumsal şirketleri ilgilendiren birçok farklı uygulama da mevcut.

Daha önceki dönemde sitemizde faktoring nedir makalemiz ile birlikte sizleri kapsamlı bir şekilde bilgilendirme yoluna gitmiştik. Şimdilerde ise bu şirket ödemelerine ilişkin diğer bir yöntem olarak adından söz ettirmekte olan forfaiting konusunu dikkate alma yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde de uygulanmakta olan ancak birçok kişinin faktoring şirketleri ile kıyaslayıp benzettiği bu sektöre yönelik olarak daha farklı bilgileri elimizden geldiğince kapsamlı olarak sizlere sunacağız.

Forfaiting Nedir?

Forfaiting, uluslararası ihracat malları üzerinde yapılmış olan vadeli satışların bu alanda deneyim sahibi banka ya da ödeme kuruluşu tarafından satın alınma ve satıcıya ödeme işlemidir.

Aslına bakarsanız ülke genelinde genellikle faktoring şirketlerinin bu anlamda kullanıldığını biliyoruz. Ancak burada yerli pazarda ki vadeli ödeme çeklerinin bozulması ve ödemesinin yapılması süreci kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Forfating ise doğrudan uluslararası ticaret pazarında ki vadeli satışlara yönelik olarak herhangi bir hak sahibine rücu edilmeksizin ödeme kuruluşları tarafından satın alınmasıdır.

Bu işlemleri gerçekleştiren ödeme kuruluşu ya da bankalara forfaiter adı verilmektedir. Uluslararası ticaret genelinde vadeli satışların ciddi anlamda önemli olduğunu ve sık kullanıldığını biliyoruz. Özellikle yurtdışı pazarında olan şirketlerin bu vadeler nedeni ile yaşayabilecekleri maddi sıkıntıları en aza indirmek için bu gibi şirketler meydana gelmiştir. Aslına bakarsanız faktoring ile arasında ki kıyaslamayı da yapmak gerekir.

Forfaiting Nedir?

Forfaiting Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinde bu sektör ile alakalı olarak çok ciddi manada araştırma yapıldığını net bir şekilde söyleyebilmekteyiz. Tabi ki aracı şirketlerin ciddi manada artış göstermesi ile birlikte çok daha farklı seçenekler adından söz ettiriyor. Hizmet alanında uygulanan bu ayrıcalıkların özellikle dış ticaret açısından şirketleri ciddi manada desteklemesi de ayrıca fark yaratan diğer unsurlarından birisi olarak dikkat çekiyor.

Forfaiting avantajları ile alakalı olarak merak sahibi okuyucularımız için genel standartları hep birlikte inceleyip fikir edinme yoluna gidelim istedik. Kısa ve öz bir şekilde anlaşılabilir olarak bunları maddeler halinde hem ithalatçı hem de ihracatçı açısından faydalarını incelemek istiyoruz.

Forfaiting İthalatçı Açısından Faydaları

 • İthalat firması, bu anlamda ki tüm maliyetlerini önceden hesaplayıp buna göre aksiyon alma fırsatını yakalar.
 • Bu yöntem ile satıcı her türlü risk olasılığını bertaraf eder. Bu neden dolayısı ile pazarlık avantajı bu anlamda ithalatçı firmadan taraf olur.
 • Nakit kredi kullanım haklı saklı kalır. Bunun nedeni ise kullanılan bu yöntemin gayrinakdi bir işlem olmasıdır ki bu da şirket giderleri ve likiditesi açısından fark yaratır.

Forfaiting İhracatçı Açısından Faydaları

 • Öncelikli olarak bu yöntem ile birlikte ihracat yapan firmanın her türlü kredibilitesi yükselir.
 • Uluslararası pazarda ki tüm ödeme kuruluşları ve öz kaynak nezdinde likidite düzeyi artış gösterir.
 • Ödemelerin nakte dönüştürülmesi ve rücu edilmeksizin uygulanan sözleşme standartlarında en ufak bir risk bulunmamaktadır.
 • Vadeli satışların nakdi kaynağa dönüştürülmesi noktasında herhangi bir şekilde takip ve tahsil sorunu meydana gelmez. Bu neden dolayısı ile herhangi bir masraf ödemesi de söz konusu değildir.
 • İhracatçı firma, bu yöntem ile nakit akışını dengeli bir şekilde sürdürür ve bu neden dolayısı ile piyasa içerisinde ki rekabet standartlarında yükselme meydana gelir.

Forfaiting avantajları genel itibari ile bu şekilde listelenir. Tabi ki bir de bu sektörün özellikleri merak ediliyor. Bu anlamda da bilgileri elimizden geldiğince sunmak istiyoruz.

Forfaiting Özellikleri Nelerdir?

Tabi ki sektör içerisinde ki ekonomik verileri hep birlikte incelediğimiz zaman farklı alternatifleri inceleyip bilgi edinmek artık internet kadar kolay. Sitemiz, ekonomi alanında ki her türlü veri konusunda sizlere çok çeşitli avantajlar sunma yolunda da farklılıklar sunacaktır. Forfaiting özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız için elimizden geldiğince yalın bir derleme yaptık.

Uluslararası ihracat pazarında yer alan şirketler için ciddi anlamda büyük avantajlar sunan bu hizmet alanının zamana bağlı gelişimi ciddi anlamda arttı. Forfaiting özellikleri ile alakalı olarak genel bilinen seçenekler aşağıdaki gibidir;

 1. Sadece ihracat yöntemi ile satışı yapılmakta olan uluslararası pazar mallarını kapsayan bir yöntemdir.
 2. Vadeli dış pazar satışlarında ki ortalama vade sayısı 6 yıl ile 10 yıl arasında değişir.
 3. Forfaiter şirketler, ihracatçı şirketten aldığı her türlü ödenek alacağını sabit oranlar üzerinden iskontolar.
 4. Senetli bir şekilde hazırlanmış olan kayıtlı her türlü alacak işlemlerinde de tercih edilebilir.
 5. Alacak tutarların sağlıklı bir şekilde güvenceye alınması için forfaiter şirket tarafından AVAL (GARANTİ) MEKTUBU sağlanır.
 6. Herhangi bir rücu işlemi yapılmaksızın her türlü ödenek belgesi 3 kereye kadar ciro edilebilir.
 7. Dış ticaret pazarında ki kur değişimleri, faiz ve ülke ekonomisi gibi faktörlerin olumsuzluklarını bertaraf etme işini forfaiter şirket üstlenebilir.
 8. Forfaiting işlemlerinde ki esas olan önemli amaç, ihracatçı firmanın ödeneğine en kısa süre içerisinde en güvenli şekli ile kavuşmasıdır.

Kısacası doğrudan dış pazara açılmakta olan şirketler için ödeneklere yönelik olarak her türlü avantajı forfaiter şirketler sağlar ve bu sayede çok iyi bir kullanım alanı oluşur.

Forfaiting Riskleri Nelerdir?

Ekonomik alanda yapacağınız işlemler ile alakalı olarak her türlü seçenekte olduğu gibi bu işlemlerde de bazı risk unsurlarını dikkate almak gerekir. Nasıl risk unsurları? İhracat yapılan ülke kaynaklı olarak doğabilecek riskler, ithal eden şirketin riskleri ya da bu gibi birçok farklı risk unsuru dikkate alınmak zorundadır ki finansman süreci sağlıklı bitsin.

Forfaiting riskleri ile alakalı olarak genel bilinen Politik Risk, Transfer Riski, Döviz kuru Riski, Ticari Risk ve Faiz oranı Riski tehlikeleri vardır. Bu risklerin genel olarak firmaya zarar dengesini anlamak gerekir. Buna da hemen bakıp fikir edinecek olursak;

Politik Risk Nedir?

Politik risk, ihracatçı firmanın ithalat yaptığı ülke içerisinde çeşitli politik krizlerin meydana gelmiş olması ya da gelme ihtimali bulunmasıdır. Az gelişmiş ülkelerde devrim, ihtilal ya da sosyal kısıtlamalar nedenli yaşanacak aksamalar bu risk grubu içerisinde değerlendirilir.

Transfer Riski Nedir?

İhracat yapılan ülkede ki ekonomik kriz, kambiyo uygulamaları ve bununla birlikte döviz sorunları nedenli borçlunun ödemelerini yapamaması riskidir. Yine burada ülkenin genel ekonomik durumu ciddi manada önem arz eder.

Döviz Kuru Riski Nedir?

Döviz kuru, uluslararası ticari para birimi olan DOLAR (USD) ile değil de farklı bir ülkenin para birimine endeksli olarak gerçekleşti ise ani kur değişimlerinin satıcıyı zarara uğratmasıdır. Döviz kuru, bu anlamda ki en ciddi risklerin başında gelir ve USD dışı her türlü ödenek tipinde dikkate alınmalıdır.

Ticari Risk Nedir?

Bu doğrudan ithal yapan şirketin yani borçlunun ekonomik durumunun sıkıntıda olması nedenli risk sürecidir. İthalat yapan şirketin genel ekonomik durumunun sıkıntı içerisinde olması sonucu bu durum ortaya çıkar ve forfaiter şirketler için önemlidir.

Faiz Oranı Riski Nedir?

İthalat yapılan ülke içerisinde ki faiz oranlarında meydana gelen dalgalanma, borçlu şirket ve forfaiter şirket için risk durumunu belirlemesidir. Faiz oranlarının yükselmesi ya da azalması, anlık olarak hem borçlu hem de forfaiter şirket için çeşitli kar ve zarar dengesini bozar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!