Full Node Nedir? Neden Gereklidir? 2021

Full node nedir, Blockchain üzerinde bilgi aktarımı gerçekleşir. Full node mekanizmasına farklı bilgisayarlar ile bağlanmak mümkündür. Full Node sistemi için bazı kurallar mevcuttur.

Full Node Nedir? Kuralları Nelerdir?

Full node temelde 4 tane kurala sahiptir. Bu kuralla şunlardır:

 • BTC üretilmesi gerekir. Sistem üzerinde yeterli miktarda BTC olmalıdır.
 • Transfer işlemleri yapılırken prosedürde yer alan tüm kurallar doğru şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte transfer işlemlerinde imza da kullanılır.
 • Bloklar oluşturulurken ve işlemler yapılırken veri formatına dikkat edilmelidir.
 • Full node sisteminde duble şekilde yapılan harcamalar yapılmamalıdır.

Full node nedir, işlemler yapılırken dört tane kuralın her biri tek tek teyit edilir. Sistemin alt yapısından ve işleyişinden dolayı herhangi birinde hata çıkması halinde yapılmaz. Bu yüzden tüm adımlar dikkatli yapılmalıdır.

Full Node Kurmak İçin Ne Gerekir?

Full node sistemini kurmak isteyenler için gerekli olan durumlar şunlardır:

 • İşletim sistemlerinde kurulum sırasında güncellenmiş olması şartı vardır. Sistemler güncellenmediyse full node kullanmadan önce en güncel haline getirilmelidir. Ardından kurulum işlemine başlanmalıdır.
 • Sistem için okuma ve yazma konusunda alanlara ihtiyaç duyulur. Bu alanlar minimum 300 GB’tır. Veriler ile hızlı şekilde işlem yapılabilmesi için boş ve fazla alan olması kullanıcılara pratiklik kazandırır.
 • RAM için 2 GB alana gereksinim vardır.
 • Sistemin kurulum işlemine başlanması ile yükselmesi için gerekli olan internet yapısı geniş bantlı bir yapıya sahip olmalıdır. Aksi takdirde yükleme sırasında yavaşlama ya da donma, vb. gibi sorunlar ile karşılaşılır.

Ethereum plazma nedir, nasıl çalışır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Full Node Sistemini Kimler Kullanır?

full node nedir

Full Node sistemini kullanan ülkeler arasında Türkiye de yer alır. Bununla birlikte sisteminin kullanıldığı ülkeler şunlardır:

 • Çin
 • ABD
 • Rusya
 • Almanya
 • Singapur
 • Fransa
 • Kanada
 • Hollanda

Blokzincir teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte hem Türkiye’de hem de yabancı ülkelerde teknoloji daha da ileri bir boyuta taşınmıştır. İleriki dönemlerde kripto paralarının daha aktif olarak kullanılacağı varsayıldığında Blockchain ile ilgili gelişmelerin de daha sık bir şekilde yer alacağı düşünülmüştür. Blockchain sistemini kullananlar Avrupa’da Türkiye’ye göre oranla daha fazladır.

Full node sistemi Avrupa’da kullanımı daha yaygın iken, Türkiye’de yaklaşık olarak 10 tane kullanan vardır. Dünya çapında yapılan araştırmalar doğrultusunda Full node kullanımı sırasında 47. ülke olarak yerini alır. Bunun sebebi sistemin kullanılması ile birtakım sorumlulukların kabul edilmesidir. Sistemin sorumlulukları arasında riskleri iyi bir şekilde kontrol etmek de gelir.

Blockchain üzerinde cüzdanı olanlar cüzdanlarını güvenli bir şekilde saklamak zorunda olduğu gibi bu sistemi kullananların da maddi ve manevi olarak kayıp yaşamaması için gerekli güvenlik önlemlerine dikkat etmesi gerekir. İsteyenler gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra full node kullanma talebinde bulunabilir. Bu sayede verilere daha hızlı ulaşma şansını elde ederler.

Full Node Üzerinde Sorunlar Neyden Kaynaklanır?

Full node sisteminde sorun yaşanması birtakım güvenlik aksaklıklarından kaynaklanır. Bunların başında bilgisayarlara virüs bulaşmasıdır. Virüsler ile birtakım casus programlar gönderilir ve bilgisayarlara farkında olunmadan çeşitli programlar yüklenir. Böylece bilgisayarın kontrolü başka insanların eline geçer.

Uzaktan yönetilen cihazlarda yer alan tüm kişisel veriler 2. bir kişi tarafından çalınır. Kısa sürede büyük riskler taşıyan durumlar söz konusu olur.

Her bilgisayardan yüksek korumalı programlar yer almalıdır. Bununla birlikte güvenlik duvarı kaldırılmamalıdır. Güvenlik duvarı kaldırıldığı zaman bütün programları indirmek daha da kolaylaşır ve böylece casus yazılımların yüklenmesi de daha kolay hale gelir. İnternet üzerinden kurulum yapılırken de güvenli bir indirme tercih edilmelidir. Yeteri önlemler alındıktan sonra kullanıcılar birçok bilgi aktarımını kolaylıkla gerçekleştirebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 8 ay önce

  […] Full Node Nedir? Neden Gereklidir? […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!