Gelir Vergisi Dilimleri 2021 (Güncel) | Gelir Vergisi Nedir?

Türk insanının en çok yakındığı konulardan olan gelir vergisi dilimleri 2021 (güncel) verileri ile alakalı bilgileri sizlere sunacağız. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ekonomik yapılanma içerisinde yer alıyoruz. Türkiye, tabi ki pandeminin verdiği olumsuz etkiler nedeni ile devlet bütçesi ile alakalı olarak da çeşitli olumsuz seçenekleri de beraberinde getiriyor diyebiliriz.

Devletin vergi gelirleri ile alakalı olarak çok ciddi anlamda katı adımlar attığını biliyoruz. Gelirlerin beyan edilmesi ve vergilendirilmesi noktasında devletin attığı somut adımlar nedeni ile ilerleyen süreçte çok daha sağlıklı adımlar atmak gerekecek.

Şimdi sizlere 2021 en güncel verilerini daha yakından analiz ederek vergi işlemleri ile alakalı bilmeniz gereken her detayı anlatacağız. Öncelikle genel tanımlamalar ile başlayalım.

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi, kişi ya da kurumların bir senelik dilim içerisinde elde ettikleri tüm gelirleri devlete beyan etmesi sonucunda alınan yüzdesel paydır.

Özellikle son dönemde yapılan düzenlemeler ile birlikte güncel gelir vergisi oranları ile alakalı olarak da çeşitli eleştiriler söz konusu. Kurumsal ya da bireysel her türlü gelirin devlete beyan zorunluluğu yasalar ile sabitlenmiştir. 3475 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında beyanı zorunlu olan gelirlerin beyan edilmemesi, zaman içerisinde tespiti halinde ağır cezalar uygulanır.

Son dönemde özellikle YouTube gelirleri devlet tarafından ciddi manada inceleniyor. Beyan zorunluluğu olmasına rağmen gelirlerini beyan etmeyenlere çok ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi de geçtiğimiz günlerde bir YouTuber’dan geldi.

Bir senelik dilim içerisinde sonradan vergi mükellefi olsa dahi beyan edilmeyen gelirler için 200,000₺ vergi cezası yiyen bu kişiyi dinlemekte fayda var.

Gelir Vergisi Kimlerden Alınır?

Öncelikle yasalar kapsamında vergiye konu olan her türlü girişiminiz için vergi ödemek zorundasınız. Bunun için gerçek ya da tüzel kişi olmanız yeterlidir. Herhangi bir ticari girişiminiz olsun ya da olmasın, bugün maaşlarınızdan bile devlete vergi ödemek durumunda kalıyorsunuz. Devlet memuru maaşı vergi kesintisi özellikle her yıl sonuna yaklaşıldığında çok ciddi anlamda düşer. Bunun nedeni ise kesilen vergi oranının her maaşta biraz daha fazla yükselmesi nedenlidir.

Gelir vergisine tabi olan kazançlar ile alakalı olarak bu nedenle bilgi sahibi olmanızda da fayda vardır. Aşağıda sırası ile belirttiğimiz gelirlerin tamamı vergiye tabi gelirlerdir. Şu şekilde;

  • Serbest Meslek Üzerinden Elde Edilen Kazançlar,
  • Ticari Her Türlü Kazanç,
  • Ziraat Sektöründen Elde Edilen Her Türlü Kazanç,
  • Gayrimenkul Sektörü İçerisindeki Her Türlü Kazanç ve Sermaye İratları,
  • Menkul Kıymetlere Yönelik Sermaye İratları,
  • Borsa, Hisse Senedi ya da Yakında Kripto Para Gelirleri,

olmak sureti ile tüm bu kazançlar gelir vergisine tabi kazançlardır. Şimdi bir de bunun beyan edilmeyen kazançlar kısmı söz konusudur. Bu noktada da en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmanızda fayda görüyorum.

Beyan Edilmeyen Gelirler Başıma İş Açar Mı?

Gelir elde eden herkesin zaman içerisinde her türlü gelirini devlete beyan etme yükümlülüğü söz konusudur. Bunun içerisine en basitinden kira gelirleri beyanı bile girebilir. İşyeri ya da eviniz için elde ettiğiniz kira gelirlerini dahi beyan etmek ve bunun vergisini ödemek zorundasınız.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, günümüzde özellikle gelir ve vergi denetimleri konusunda çok ciddi adımlar atıyor. Yani beyan etmediğiniz gelirlerin ortaya çıkması durumunda en kötü ihtimal ile yukarıdaki videoda gördüğünüz ciddi vergi cezaları ile karşılaşma durumu söz konusu olabilir. Banka hesaplarından tutun da birçok farklı noktadan mali denetimler siz farkında olmadan dahi yürütülebiliyor. Tespit durumunda ise çok ciddi olarak cezalar ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.

Gelir Vergisi

Ücretliler için Gelir Vergisi Dilimleri 2021

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu kapsamında ücretlilerden alınacak ücretlere ilişkin olarak oranlar 01.01.2021 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden yapılandırıldı. Geçmişten günümüze vergi işlemleri ile alakalı olarak çok çeşitli adımlar atılıyor demek yanlış olmaz sanırım. Maaşlı çalışanlar da dahil olmak üzere alınan vergi oranları genel itibari ile aşağıdaki şekilde uygulanmaktadır;

Gelir Dilimi Vergi Oranı
24.000 TL’ye kadar Yüzde 15
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası Yüzde 20
190.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası Yüzde 27
650.000 TL’nin 190.000 TL’si için 46.390 TL, fazlası Yüzde 35
650.000 TL’den fazla 650.000 TL’si için 207.390 TL Yüzde 40

olmak üzere 2021 yılında uygulanan gelir vergisi dilimleri söz konusudur. Bu oranların henüz güncellendiğini ve ortalama 2 – 3 senelik bir uygulama yapılması muhtemel. Gelir vergisi kanunu kapsamında ki güncellemelerde özellikle uygulamalar belirli aralıklar ile yenilenir. Bu neden dolayısı ile uzun vadede uygulamada herhangi bir değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz.

Ücret Dışı Gelir Vergisi Dilimleri 2021

Sabit gelir dışında elde edilen ticari gelirler ile alakalı olarak da alternatifli uygulamalar söz konusudur. Tam da bu noktada yine güncelleme 01.01.2021 tarihi itibari ile gerçekleştirildi. Dolayısı ile en güncel vergi oranlarını hala birçok kişi bilmediğinden dolayı sitemizde düzenli bir şekilde paylaşmak istedik.

Gelir Dilimi Vergi Oranı
24.000 TL’ye kadar %15
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası %20
130.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası %27
650.000 TL’nin 130.000 TL’si için 30.190 TL, fazlası %35
650.000 TL’den fazla 650.000 TL’si için 212.190 TL, %40

Tabi ki bu gelir vergisi dilimleri tamamen beyan esas olarak alınan oranlardır. Yani beyan edilen gelir üzerinden denetim olmaksızın bu vergileri ödemek ile yükümlüsünüz. Ancak zaman içerisinde devletin denetimleri sonucunda vergi usulsüzlükleri tespit edilmesi durumunda çok ciddi anlamda büyük cezalar ile karşılaşmak durumunda kalırsınız. Günümüz 2021 vergi cezaları çok katı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu neden dolayısı ile her ne olursa olsun gelirlerinizi eksiksiz bir şekilde beyan etmelisiniz.

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabi ki günümüzde muhasebecilik işlemleri eskiden olduğu gibi tamamı kağıtlar ve hesap makinesi ile olan işlemler değil. Devletin hazır beyan sistemlerinde ya da dijital muhasebe yazılımlarında sorunsuz şekilde yapılan hesaplamalar ile otomatik ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Gelir vergisi hesaplama formülü internet üzerinde ciddi anlamda araştırılıyor. Tabi ki hazır araçlar ile hesaplama yapabileceğiniz gibi aşağıda sizlere sunacağımız formül üzerinden de kolay bir şekilde hesaplama yapabilme şansına sahip olacaksınız. Formül ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bize yorum alanlarımızdan iletebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Brüt Maaş (A) A
SGK İşçi Payı (B) B = A X 0,14
İşsizlik Sigortası İşçi Payı (C) C = A X 0,01
Vergi Matrahı (D) D = A – (B+C)
Aylık Gelir Vergisi (E) E =  D X 0,15 [*]
Damga Vergisi (F) F = A X 0,00759
Kümülatif Vergi Matrahı (G) G = [ A – (B+C) ] + Önceki Aylar Vergi Matrahları
Net (H) H = A – (B+C+E+F)
Asgari Geçim İndirimi (I) I
Toplam Ele Geçen (J) J = H + I

Formül ilk bakıldığında ciddi anlamda karmaşık gelebilir. Ancak ilk hesaplamadan sonra sonraki dönemleri hesaplamak çok daha kolay olacaktır. Günümüzde Logo ve Paraşüt Ön Muhasebe Uygulamaları ülke genelinde ciddi anlamda popüler sistemler haline geldiler. Bu sistemleri kullanarak tüm gelirlerin muhasebesini hem beyan hem de vergiler bazında tutmanız kolay hale gelecektir.

Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Devlete beyan edilen gelirleriniz, en ince ayrıntısına kadar bir liste içerisinde toplanır. Beyan onaylandıktan sonra ise TC kimlik numaranız ya da işletme vergi numaranıza borç olarak düştüğünü göreceksiniz. İnternetten vergi borcu ödeme artık çok ciddi anlamda işlemleri kolaylaştıran bir seçenek.

İnteraktif vergi dairesi üzerinden e-Devlet bilgileriniz ile giriş yaparak her zaman sorunsuz şekilde vergilerinizi ödeyebilirsiniz. Sadece bu gibi vergileri ödemek için artık DEVLET BANKASINA AİT KARTTAN ÖDEME ZORUNLULUĞU getirilmiştir. Dolayısı ile Ziraat, Vakıfbank ya da Halkbank kartınızın olması zorunludur.

Ya da dilerseniz klasik usul olarak vergi dairelerine giderek ödemelerinizi nakit olarak yapıp makbuzlarınızı da direkt elden alabilirsiniz.

YouTube Gelirleri ve Vergilendirilmesi 2021

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 ay önce

    […] Gelir Vergisi Dilimleri 2021 (Güncel) […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!