Gıdada sahteciliğe rekor ceza!

Gıda sektöründe sahteciliğin önüne geçilmek için Gıda ve Yemlerde Taklit ve Tağşiş Fiili ve İdari Para Cezalarının Hesaplanmasına Dair Yönetmelik hazırlandı.

Piyasaya sunulan sahte gıda ve yemlerin önüne geçmek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ve tağşiş kapsamında uygulanacak yaptırımların usul ve esaslarını belirledi. Esaslara göre gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapılan ürün, piyasaya arz edilmeyecek. Gıda ve yem işletmecileri, ürettikleri, ithal ettikleri, kendi adı ve ticari unvanıyla piyasaya arz ettikleri ürünlerin mevzuata uygunluğundan sorumlu olacak. Üretilen, ithal edilen ve piyasaya arz edilen ürünlerin mevzuata uygunluğunun doğrulanması kontrol görevlilerince resmi kontrollerle yapılacak. Personel tarafından uygunsuz bulunan malın üretildiği işletmeye yaptırım uygulanacak.

55 BİN İLE 555 BİN TL ARASINDA CEZA!

Sahtecilik yapan firmaya kesilecek ceza miktarı, bir önceki yılın sonunda oluşan veya bunun hesaplanması mümkün olmazsa fiil tarihine en yakın mali yılın sonunda kaydedilen yıllık gayrisafi gelirleri üzerinden belirlenecek. Taklit veya tağşiş fiilinin, üreten veya ithal eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde, ilk ihlalde 54 bin 555 liradan az olmamak ve 545 bin 550 lirayı aşmamak kaydıyla yıllık gayrisafi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanacak. Eğer yapılan sahtecilik 3 yıl içerisinde ikinci kez tekrarlanırsa 109 bin 110 liradan az ve 1 milyon 91 bin 100 liradan çok olamayacak. Öte yandan firmanın üretime  yeni başlanılması ya da vergiye kayıtlı olmaması gibi durumlarda gayrisafi gelirin tespit edilemediği durumlarda idari para cezası fiil için belirlenen alt sınır üzerinden uygulanacak.

DENETİMLER SÜRÜYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı belirli periyotlarda üretim yapan firmalara yönelik denetimlerini sürdürüyor. Bakanlık son olarak Ramazan ayı öncesinde denetim yapmış ve Ramazan ayı boyunca denetimlerin süreceği belirtilmişti.

gida sahteciligi ceza
Gıdada sahteciliğe rekor ceza!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!