Gümüş Hangi Bankadan Alınır? Gümüş Hesabı olan Bankalar 2021

Türkiye genelinde yatırım alanındaki yeni popülarite olan gümüş hangi bankadan alınır? Gümüş hesabı olan bankalar ile alakalı bilgiler sunacağız. Ülkemiz, özellikle zaman içerisinde yatırım noktasında çok ciddi bir portföy değişimine gidiyor demek yanlış olmaz.

Gümüş, özellikle son dönemlerde ciddi olarak rağbet gören ve yatırımcısının yüzünü güldüren madeni yatırım araçlarının başında geliyor demek de sanıyorum ki sorun olmaz.

Gümüş yatırımı noktasında özellikle altın ile birlikte yükselen bir ivme çizen bu madeni birim, zamanla değerini çok daha fazla katladı. Bizler, ülke genelinde yatırımı teşvik için olmasa da mantıklı ve doğru yatırımcılık için bilgiler sunma noktasında araştırmalarımızı siz değerli okuyucularımıza iletiyoruz. Şimdi ise gümüş hesapları ile alakalı olarak tüm merak edilen konular hakkında sizlere seçenekler sunma yoluna gideceğiz.

Gümüş Nedir?

Gümüş, metalik elementler sınıfı içerisinde yer alan ve periyodik cetvel içerisinde Ag simgesi ile tanımlanmakta olan bir madeni yapıdır.

Gümüş, altına nazaran biraz daha az değerli ancak kalitesini her geçen gün biraz daha kanıtlayan seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Gümüşün zaman içerisinde yatırım aracı olarak da kullanılmaya başlanması sayesinde çok daha farklı seçenekler ön plana çıktı. Gümüşün aynı zamanda altına nazaran biraz daha kolay erişilebilir olması da önem arz eden bir diğer konu.

Zaman içerisinde ülkemiz bankalarının bu noktada kendi içerisinde yaptığı bir düzenleme ile birlikte gümüş yatırımcılığına da açıldığını söyleyelim. Normal şartlarda tüm bankaların altın hesapları ile birlikte verimli seçenekler ön plana çıktı.

Ancak gümüş için bu kadar kapsamlı seçenekler yoktu. Ancak günümüzde politikalarını buna göre düzenleyen bankalar gümüş hesapları da sunarak yatırım imkanını müşterilerine veriyorlar.

Gümüş Hesabı

Gümüş Hesabı Olan Bankalar

Gümüş ile alakalı olarak özellikle global bazda yatırım seçeneklerinin mevcut olduğunu biliyoruz. Ancak her geçen gün büyüyen ve gelişen bankacılık sektöründe farklı alanlar da ön plana çıkıyor. Gümüş hangi bankadan alınır sorusuna yönelik olarak çok ciddi değişimler kendisini gösteriyor. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde çok yönlü imkanlar sunuluyor.

Özellikle katılım bankalarının hizmet anlayışları ile alakalı olarak yenilikçi seçenekler üzerinde durmaları da ayrıca dikkat çekiyor. Gümüş hesabı olan bankalar ile alakalı olarak uzun uzadıya bir araştırma yaptık. Bu araştırmalar neticesinde de elimizden geldiğince sizlere en doğru bilgileri sunmayı amaçlıyoruz.

Gümüş hesabı, özellikler ve seçenekler nezdinde altın hesabı gibi yönetilebilen ve fark yaratan seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca da ince nüanslar dikkat çekiyor. Gümüş hesabı olan bankalar sırası ile aşağıdaki gibidir;

 • Vakıf Katılım Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • HSBC
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

bu anlamda kolay bir şekilde sizlere gümüş yatırım hesabı açan bankalar olarak dikkatleri çekiyor. Bu bankaların genelinin katılım bankası olduğunu da biliyorsunuz. Katılım bankası yapısının ne demek olduğunu da sizlere kısa ve öz bir şekilde sunarak fikir edinmenizi sağlamak amacı içerisindeyiz.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı, firmalara yatırım ve fon imkanı sunarak bu yatırımları faizsiz finansman desteği ile yatırım aracı olarak değerlendiren, oluşan kar ve zarar portföyünü de yatırımcı ile paylaşan bankacılık modelidir.

Katılım bankacılığında özellikle hizmet sahası genellikle kurumsal firmalara yönelik olarak kendisini gösteriyor. Ancak bireysel yatırımcılara da zaman içerisinde açıldığını söylemek mümkün. Katılım sektöründe özellikle son dönemde birkaç bankanın da desteği ile birlikte çok ciddi bir büyüme sağlandı.

Gümüş hesabı konusunda da katılım bankalarının sağladığı destek ayrıca dikkat çekici seçeneklerden bir diğeri olarak ön plana çıkıyor. Türkiye katılım bankaları aşağıdaki gibidir;

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Emlak Bank Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

olmak üzere sıralanabilir. Devlet bankalarının da bu anlamda somut adımlar attıklarını net bir şekilde söyleyebiliriz. Tabi ki bu bankalar içerisinde gümüş bankacılığının ciddi manada fark yarattığını da ayrıca düşünmek gerekiyor. Şimdi güncel yatırım kurları ile alakalı olarak da alım ve satım verilerini sunacağız.

Bankaların Güncel Gümüş Fiyatları

Gümüş ile alakalı olarak zaman içerisinde çok yönlü seçenekler söz konusu oldu. Ciddi manada kazandıran yatırım alanlarından birisi olarak dikkat çeken gümüş ile alakalı olarak genel yorumları yukarıdaki videodan da net bir şekilde inceleyebilme şansına sahip olursunuz.

Bankaların güncel gümüş fiyatları ile alakalı olarak genel hususlar üzerinde ciddi manada kazanç sağladıklarını da net bir şekilde söyleyebiliriz. Tabi ki her banka komisyon oranları çerçevesinde yatırımcılara çeşitli ideal imkanlar sunar demek yanlış olmaz. Bu ideal imkanların genel durumu da komisyon oranları üzerinde değişimler net bir şekilde kendisini gösteriyor.

08.06.2021 tarihi itibari ile gümüş hesabı olan bankalar içerisinde uygulanan genel komisyon oranları aşağıdaki gibi kendisini göstermektedir?

Bankalar Alış Fiyatı (TL) Satış Fiyatı
Vakıf Katılım 7,69 7,74
Denizbank 7,50 7,89
Kuveyt Türk 7,46 7,96
Türkiye Finans 7,61 7,79

Tabi ki bu oranlar, gümüş kurlarında meydana gelen değişimlere yönelik olarak da değişmektedir. Türkiye genelinde değişen ve gelişen bu sektör içerisinde katılım bankalarına olan güven ortamı da yükseliyor. Denizbank, özel bankalar içerisinde de ciddi şekilde fark yaratıyor.

Gümüş Gram ve Ons Hesaplama

Gümüş birimine gram ve ons cinsi üzerinden her şekilde yatırım yapma imkanınızın olduğunu unutmamanız gerekir. Altın birimlerinde olduğu üzere gram ve ons hesaplama konusunun da yatırım noktasında ciddi manada önem arz ettiğini söylememiz gerekiyor.

Yatırımcılık sektöründe özellikle madeni seçeneklere yönelik olarak bir yatırım amacı içerisinde olacak iseniz gram ve ons cinsinden bilgileri net bir şekilde anlamak çok çok önemlidir. Gümüş gram ve ons hesaplama ile alakalı olarak aşağıdaki detayları dikkate almanız iyi olabilir.

 1. Gümüş, gram cinsi üzerinden hesaplandığında bunun değeri 1 ons olarak kabul görür. Bu uygulama, tüm dünya genelinde ki bankalarda aynı mantıkta çalışır.
 2. Günümüz güncel verileri incelendiği zaman 1 ons gümüş, 31,10 gram gümüş ağırlığına denk şekilde hesaplanır.
 3. Ons, diğer bir tabir ile makale resmimizdeki şekilde KÜLÇE tabiri ile bilinir. 31,10 gram külçe saflığında ise %99,99 oranında saflık beklenir.

Gümüşte ons hesabı, bu yatırım biriminin TL parası cinsinden net kur oranını belirlemek için bankalar nezdinde otomatik olarak gerçekleştirilir. İstanbul Borsası ve güncel kur takip sistemleri üzerinde çok daha yenilikçi seçenekler ön plana çıkar. Forex‘de gümüş yatırımı yapmak da mümkün hale gelmektedir ancak çok ciddi rakamlarda yatırım yapmanız gerekir.

1 Lot şeklinde yatırım yapabildiğiniz bu madeni birim, aynı zamanda 5000 ons’a denk gelen bir yatırım anlamına gelir. Bu da aslına bakarsanız oldukça büyük bir yatırım. Günümüzde bu alanda yatırım yapanların önemli bir kısmında da verimli seçenekler elde edilebilir. Gümüş hesabı bu nedenle çok çeşitli alanlarda sorunsuz şekilde değerlendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!