Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Hesaplanır? 2021

Geçmişten günümüze risksiz yatırım araçları içerisinde yer alan hazine bonosu nedir, nasıl hesaplanır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Türkiye, ekonomik açıdan pandemi sürecinin de gelişi ile birlikte ciddi anlamda dalgalı bir süreç geçiriyor. Bununla birlikte ülkemiz para biriminin yabancı para birimlerine nazaran sürekli değer kaybetmesi de çok fazla olumlu bir tablo çizmiyor diyebiliriz sanırım.

Hazine bonosu ile alakalı olarak bilinen çok fazla yanlış var ve bizde elimizden geldiğince alternatif fikirleri sizlere sunmak istiyoruz. Risksiz yatırım araçları ile alakalı olarak araştırma yapan kişilerin olduğunu biliyoruz. Elimizden geldiğince tüm yatırım alanları ve para piyasaları noktasında bilgilendirme içeriklerimize devam ediyoruz.

Hemen bu anlamda genel tanımlamalar ile başlayalım.

Hazine Bonosu Nedir?

Hazine bonosu, devletin dövize bağlı olarak yaşadığı sıkıntılar nedeni ile devlet tarafından ihraç edilen (DİBS) ve devlet hazinesinin fon elde etmesi için satışı yapılan senetlerdir.

Hazine bonosu, devlet tarafından satılırken en fazla 1 sene olmak üzere satılır ve sonrasında geri alınır. Bu süre içerisinde yatırımcı faiz geliri elde eder. Adı üzerine Hazine ile alakalı işlemlerdir ve bu tahvillerin ücrete mukabil olarak satışı Hazine ve Maliye Bakanlığı kontrolünde yapılır.

Aslına bakarsanız devletin dış borçlanma yerine içerideki yatırımcılara borçlanması ve sonrasında bu hazineleri geri alarak yatırımcılara faiz geliri elde ettirmesi işlemlerine verilen isimdir. Çok uzun yıllardır ülkemiz ekonomisinde uygulanan bir yöntem olarak dikkat çeker.

Eskiden ekonomik kriz durumlarında karşımıza çıkan bu senaryo, günümüzde borsa üzerinde işlem gören ve sürekli yatırıma açık seçenekler olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca bu yatırım seçeneklerinin çok daha kapsamlı bir şekilde devletin ekonomisini dengede tutma planları içerisinde yer alıyor.

Hazine Bonosu

Devlet Tahvili Nedir?

Devlet tahvili, tıpkı hazine bonosu gibi devlet tarafından belli bir tarihe kadar satışı yapılan ve vadesi bir yıldan daha uzun süreli olan ve yatırımcıya geri ödeme tutarı da belli olan bir yatırım aracıdır.

Tahviller, her geçen gün çok daha geniş kitlelerce yatırımcının ilgisini çekiyor. Örneğin yukarıda bir tahvil senedi görmektesiniz. 13 Nisan 2011 tarihinde satışı yapılan bu tahvil, 20 Şubat 2013 tarihinde yeniden almak üzere yatırımcıya satılmış. 20 Şubat tarihinde 50,000 TL değeri ile birlikte yatırımcıdan yeniden alınması kararlaştırılmış olan bu yöntem.

Yatırımcı, bu tahvili 40,000 TL dolaylarında bir ücret ile almıştır ve devlet kendisine faiz ödemeyi kabul etmiştir. İşte bu nedenle risk arz etmeyen yatırım araçları içerisinde hazine bonosu ve devlet tahvilleri ciddi anlamda önem arz eden seçeneklerdendir.

Volatilite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Hazine Bonosu Nasıl Hesaplanır?

Tabi ki insanlar ister istemez devletin bu gibi bir adım atmasında ki risk durumlarını da merak ediyor. Bu neden dolayısı ile internet üzerinde birçok farklı konuda çeşitli adımlar atılıyor. Bu noktada hazine bonosu nasıl hesaplanır sorusuna yanıt olarak kapsamlı seçenekleri elimizden geldiğince anlatmak istiyoruz.

Hazine bonosu hesaplama formülü sayesinde DİBS üzerinden bu seçeneklere mümkün olan en yakın değerlere erişmeniz mümkün olabilir. Tabi ki yatırımcı, her türlü risk durumunu da bu noktada analiz etmek sureti ile hareket etmelidir. Dolayısı ile elimizden geldiğince çeşitli örnekleri sizlere sunuyor, fikir veriyor ve devletin bu yatırım aracı ile sunduğu alternatif imkanları da sizlere sunmak istiyoruz.

DİBS Fiyat = Nominal Değer / ( 1 + ( Vadeye Kalan Gün Sayısı * Faiz / 365 ) )

Yukarıdaki formül ile birlikte öncelikle bono türünün getiri durumunu hesap etmek gerekir. Bunun için yukarıdaki formülün kullanılması çok büyük önem arz edecektir. DİBS faiz kazancı formülü ise aşağıdaki yöntem ile kullanılarak en net veriler elde edilebilir.

Faiz= ((Nominal Değer/ DİBS Fiyat) – 1) * 365 / Vadeye Kalan Gün Sayısı

Kuponlu ve kuponsuz tahvil seçeneklerinin de olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu neden dolayısı ile doğru yatırım modelini tercih etmek için önceden bir yatırım yapma amacı içerisinde değilseniz akıl almak çok büyük önem arz eder. Ancak internet üzerinde her bankanın resmi bankacılık sitesinde araçlar vardır.

Hazine bonosu ve devlet tahvili hesaplama aracı, Google arama motoru içerisinde araştırdığınız zaman birçok farklı bankacılık sitesinde en iyi örnekleri sizlere sunar ve bu anlamda ideal seçenekler sunulur. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı örnekleri sizlere sunacağız. Diğer alternatif bilgilere geçelim.

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Tabi ki bu alanda ciddi manada yatırım yapma amacı içerisinde olan okuyucularımızın sayısı da ciddi anlamda artış göstermiştir. Bizde elimizden geldiğince tüm merak edilen soruları sizlere sunma amacındayız. Hazine bonosu nasıl alınır sorusuna elimizden geldiğince yanıt vereceğiz.

Devletin özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde hazine bonosu ve devlet tahvili satışı noktasında daha resmi süreçler yürüttüğünü ve mantıklı sözleşmelere imza attığını görüyoruz. Bu nedenle risk seviyesi çok daha hızlı bir şekilde düştü ve ortaya modern bir yatırım alanı çıktı. Peki hazine bonosu ya da devlet tahvili nasıl satın alınır?

  1. Öncelikle Hazine ve Maliye Bakanlığı, hazineden ihraç ettiği DİSB ile Merkez Bankası’na bir bildiri gönderir. Bu bildiri ile birlikte T.C. Merkez Bankası, bu ihraç edilen tahvil ve bonoları İstanbul Borsa’sı ve birincil piyasalar üzerinde satışa sunar.
  2. Devlet Hazine Müsteşarlığı, bu ihraç edilen tahviller ile alakalı ayrıca bir resmi duyuru yapar ve sonrasında bankalardan başvuru alırlar.
  3. Eğer siz, bireysel olan tahvil ya da bono satın almak istiyor iseniz bunu sadece resmi bankalar ve diğer yatırım aracı kurumları sayesinde satın alım yapabilirsiniz.
  4. Günümüzde internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM sistemi üzerinden de yatırım yapma imkanınız olduğundan dolayı ortaya ciddi manada ilgi çekici seçenekler çıkıyor.
  5. DİSB yatırımları için tıpkı İstanbul Borsası içeriğinde olduğu gibi sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde yatırım yapma imkanınız söz konusudur.

Bu bağlamda özellikle hazine bonosuna ilişkin olarak yatırımcı kitlesinin değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak devletin sözleşme ile resmi satışlar gerçekleştirmesi ayrıca büyük önem arz eden unsurlardan birisidir.

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili Garantisi

Yatırım alanında devletin bu şekilde kendi ekonomik istikrarını sağlaması, tahvil ve bonolar ile bir istikrar arz ettiğinden dolayı devlet ciddi manada somut adımlar atıyor demek yanlış olmaz sanırım. Yatırımcıların bu anlamda ciddi şekilde merak ettiği bazı önemli sorular olduğunu biliyoruz. Bu sorulardan birisi de Hazine bonosu ve devlet tahvili, devlet garantisi altında mıdır?

Evet, devlet sözleşme ve tarihleri belirleyen sattığı hazine bonosu ve devlet tahvillerini kendi garantisi altına alır. Sözleşme süreci sonunda alınacak olan tahvil ve bonolar için yapılacak ana para ödemesi ve faiz ödemesi devlet garantisi altındadır. Sözleşme sonunda bu ödemeler, yatırımcıya yapılarak kısa bir süre dilimi içerisinde yatırımcıya iade edilerek geri satış gerçekleşir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    […] önceki yazılarımızda okuyucularımızın bilgi sahibi olabilmesi için Hazine Bonosu Nedir konu başlıklı bir makale de ele aldık. Burada da aslında bu gibi devlet kağıtlarının genel […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!