Haziran Ayı Dolar ve Euro Kur Tahminleri 2021

Ekonominin ciddi manada çalkantılı olduğu şu günlerde Haziran ayı Dolar ve Euro kur tahminleri 2021 verilerini sizler için derlemek istedik. Türkiye’de özellikle pandemi döneminde yaşanan ekonomik gelişmeler nedeni ile ekonomik olarak sancılı bir dönem içerisine girildi demek mümkün. Devlet, bu anlamda özellikle pandemi yardımları ile insanlara destek sağlarken bütçeden de büyük bir açık verdi.

Dolar ve Euro yatırımcıları, özellikle bu dönemde yüzleri gülse de gelecek dönem ile alakalı olarak kafalarda soru işareti oluşmuyor değil. Uluslararası pazarın en önemli iki para birimi olarak dikkatleri çeken Dolar ve Euro, güncel kur seçenekleri noktasında rekor seviyelere ulaştı demek yanlış olmaz sanıyorum.  Tabi ki ister istemez geleceğe yönelik tahminlerin de yatırımcılık noktasında önem arz ettiğini biliyoruz. Şimdi uzman yorumlarını elimizden yalın bir vaziyette sunacağız.

Haziran Ayı Dolar Kur Tahminleri

Dolar, tüm zamanların en ciddi seviyelerine yükseldi ve hal böyle olunca da ister istemez ekonomik olarak geçim sorunu insanların kafasında soru işaretleri yarattı. Ancak yatırımcılar ister istemez bu kriz ortamını fırsat olarak görme yolunda adımlar atıyor. 28.05.2021 tarihinde 8,59₺ kur değerine ulaşan Dolar, TL para birimine tüm zamanların ilk dip noktasını gösterdi. Bu da ister istemez birçok yatırımcıyı harekete geçirdi.

USDTRY kuru ile alakalı olarak bu yükseliş neden meydana geldi? Amerikan Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde 6 Trilyon Dolar değerinde bir bütçe teklifi hazırlığı içerisinde olduğunu resmi olarak açıkladı. Öyle ki bu birçok ülkenin ekonomisinden çok daha büyük bir rakam. Bu açıklamanın hemen ardından TRY değer kaybederken USD 8,59₺ değerini gördü ve bu anlamda birikimcilerini ciddi anlamda memnun etti.

Bu teklif hazırlığının Haziran ayı içerisinde resmileşmesi ve USDTRY kuru için 9,00₺ seviyelerinin görülmesi muhtemel olarak görülüyor. Uzmanların yorumlarına göre bunun tam tersi akış, bütçe teklifinin hazırlanmasına kadar devam edebilir. Resmi açıklamanın olacağı zamana kadar USD kurunun 8,29₺ seviyelerine kadar da düşebileceği yorumlar arasında yer alıyor. Haziran ayı içerisinde Dolar kuru için inişli çıkışlı bir hareketlilik gözlemleyeceğiz. Bu süreçte birikimleri bozdurmamak ciddi manada yararlı olabilecektir. BU BİLGİLERİN HİÇBİRİSİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR, UZMAN YORUMLARINDAN DERLENMİŞTİR.

Dolar Kur Tahminleri

Haziran Ayı Euro Kur Tahminleri

Son birkaç senedir kur hareketliliği açısından verileri analiz ettiğimiz zaman Dolar ve Euro kurlarının eş zamanlı bir şekilde hareket ettiğini görüyoruz. Dolar kurlarının yükselmesi ile birlikte Euro kurları da tetikleniyor ve hal böyle olunca enteresan bir yükseliş meydana geliyor. Öyle ki kur bazında Euro para biriminin de rekor seviyelere ulaştığını net olarak söyleyebiliriz. Bu iki para birimi karşısında TRY ciddi manada değeri kaybetti diyebiliriz.

Almanya’da açıklanan ekonomik gelişim verilerinin beklenenin aksine düşüş yaşaması, ister istemez Euro değerlerinde bir gerileme yarattı ancak bu gerileme çok uzun soluklu olmadı. Dolar ile alakalı yaşanan gelişmelerin de yükselişi tetiklemesi ile birlikte Euro para biriminde de bir yükseliş gözlemledik. 28.05.2021 tarihi itibari ile TRY karşısında 10,44₺ kur değerine ulaşan birim bu anlamda yeni bir top seviye meydana getirdi.

Haziran ayı içerisinde Euro para biriminin gelişiminin inişli çıkışlı bir ivme içerisinde olacağını görüyoruz. Dolar kurunun da hareketliliğine bağlı olarak bir değişim yaşayacak olan birim, kısa süreli bir gerileme yaşayarak 9,80₺ seviyelerine kadar dönebilir. Ancak yaşanacak olan anlık gelişmelerin de ciddi manada yükselişi tetikleyebileceği aşikar. Ancak uzman yorumlarını analiz ettiğimiz zaman Haziran ayı içerisinde çok ciddi bir sıçrama olmayacağı yönünde bilgiler veriliyor. Tabi ki yine de sizler Forex verilerini analiz ederek kişisel tahminler üzerinde durabilirsiniz. Döviz kurları için sitemiz içerisindeki araçları da kullanabilirsiniz.

17 Haziran 2021 – Merkez Bankası Faiz Açıklaması Önemli

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevini 2019 yılından bu yana sürdürmekte olan Oğuzhan Özbaş, Cumhurbaşkanlığı bildirisi sonucu görevden alındı. Bu hafta içerisinde yaşanan bu gelişme ile birlikte kur üzerinde yine yatırımcıların yüzünü güldürecek gelişmeler yaşandı diyebiliriz. Oğuzhan Özbaş yerine ise Prof. Dr. Semih Tümen getirildi.

Mart ayında da Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınmıştı. Bu da ister istemez kur değerlerinde ülke için iç açıcı olmayan bir noktaya işaret etti. Şahap Kavcıoğlu, göreve geldikten sonra faiz ile alakalı olarak yaşanacak gelişmeler ister istemez ciddi manada merak konusuydu. Nisan ve Mayıs açıklamalarına baktığımız zaman Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutarak bu anlamda olası bir döviz tehlikesinin de önüne geçti demek yanlış olmaz.

Ancak en önemli gelişmelerin 17 Haziran 2021 tarihinde meydana gelecek olan gelişmelerden sonra olacağını tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde açıklanan veriler incelendiği zaman ülkenin ekonomik durumunun yükselişte olduğunun açıklanmasının ardından ister istemez ideal yönde seçenekler kendisini gösterdi. Tabi ki faiz oranları ile alakalı olarak da ülke genelinde bir beklenti oluştu demek yanlış olmaz.

Güncel veriler incelendiği zaman Haziran ayında Merkez Bankası açıklamalarında faiz oranlarının düşmesini bekliyoruz. Bu düşüş tabi ki şuan tahmin olarak bekliyor. Olası bir faiz oranlarının düşürülmesinin ardından ise Dolar ve Euro kuru ciddi manada gerileme yaşayabilir. Şuan için ülkenin ekonomik verilerini incelediğimiz zaman faiz oranlarında i düşüşe işaret edebilecek birçok farklı işaret söz konusu olacak. Bununla birlikte ülke içerisinde ki ekonomik verilerde güzel yönde bir seyir hakim olabilir. Ancak döviz yatırımcıları için üzücü bir süreç de beraberinde gelebilir.

Turizm ve İhracat Verilerindeki Artış Önemli

Türkiye’de an itibari ile pandemi istatistiklerinde ki gerileme ciddi anlamda yüz güldürüyor. Hal böyle olunca turizm sezonunun açılmaya başladığı bu günlerde ülkenin döviz girdisi ile alakalı olarak da çok olumlu seçenekler kendisini gösterecek. Turizm, ülkenin döviz gelirleri açısından ciddi manada önem arz edeceğinden ve rezerv artışı gözlemleneceğinden dolayı Haziran’da dahil olmak üzere yaz aylarında sıçrama beklenmiyor.

Yaz ihracatının da ülke açısından artış göstermesi, ister istemez ekonomik olarak bizlere bir rahatlama sağlayacak. Haziran ayında faiz indirimine gidilebilmesi olasılığı ile birlikte iç ekonominin biraz olsun dengeli hale gelebileceğine dair inanç çok yüksek. Hal böyle olunca da gelecekte yaşanabilecek her türlü ekonomik verinin bizler için iyi sonuçlar doğurması muhtemel. Özellikle turizm sezonunun iyi bir şekilde değerlendirilmesi noktasında ülke döviz girdisinin artışı, yatırımcıları üzse de ülke içerisinde ki ekonomik dengeleri ciddi anlamda sağlayacak. Neler olacağını yakın bir zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!