Hisseye Para Girişi ve Çıkışı Ne Anlam İfade Eder? 2021

Hisseye para girişi ve çıkışı sayesinde yatırımcılara önceden alacakları hissenin ne kadar kar sağlayıp sağlamayacağı hakkında bilgiler verilir. Hisseye para girişi ve çıkışı ile aynı zamanda gün içinde hisseye giriş ve çıkış yapılan paranın miktarının kar için ne kadar doğru olup olmadığı analiz edilmektedir. Hisseye para girişi Ne Demek

Hisseye Para Girişi Ve Çıkışı Ne Anlama Gelir?

Hisseye para girişi ve çıkışı gün içinde hızlı şekilde hisse senetlerine giren paranın hisse senetlerinden çıkan paradan çıkarılması sonucu elde edilen miktar olarak adlandırılır. Aşağıda hisse yatırımı yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar tek tek açıklanmaktadır:

 • Hisse senedinde meydana gelen hareketlilikleri için bir hafta süresi dikkate alınarak incelemeler yapılmalıdır.
 • Bununla birlikte hisse senedine uzun süre zarfında yatırım yapmak istiyorsanız, öncelikle hisse senedi hareketliliğini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir.
 • Kısa süre için hisse senetlerine yatırım yapmak isteyenler ise, sadece bir veya iki günlük hisse senedi hareketliliğine bakmalıdır.

Hisseye Para Çıkışı Ne İfade Eder?

Hisse senedinden para çıkması sonucunda olumlu durumlar meydana gelir. Bu sayede yatırımcılar daha karlı bir şekilde yatırımlarını yapabilme şansını elde ederler. Hisseden para çıkması durumunda paranın daha yüksek miktarda yatırımcılara geri döneceği anlamı ortaya çıkar. Para girişi ve çıkışı durumlarını takip etmekle birlikte aynı zamanda kesinlikle yatırımcıların riske girmemesi için danışmanlıklardan fikir ve görüş elde etmeleri gerekir.

Devre kesici nedir? Neden Uygulanır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Hisseye Para Girişi Ne ifade Eder?

Hisseye Para Girişi
Hisseye para girişi Ne Demek

Hisseye para girişinin olması durumu oldukça riskli sonuçlar ortaya çıkarır. Çünkü birdenbire hisse senetlerinde artışlar olması aynı zamanda aniden hisse senedinin fiyatında düşmelere de sebep olmaktadır. Bu yüzden hisse senetleri ile yatırım yapmak isteyenler yatırım danışmanlıklarından destek almalıdır.

Hisseye Para Girişi Ve Çıkışı Piyasaya Nasıl Yansır?

Aşağıda hisseye para girişi ve çıkışı durumlarının oluşması sonucunda meydana gelen olumlu ya da olumsuz sonuçlar aşağıda tek tek yer almaktadır:

 • Hisseye para girişi olması durumunda hisse fiyatının değerinde daha fazla artışların olması gerçekleşir.
 • Hisseye para girişinin olması sonucunda hisse fiyatının aşağılara düşmesi durumunda hisse fiyatının değerinde de düşüşler meydana gelecektir.
 • Hisseye para girişinin olduğu zamanlarda hisse fiyatında yatay seyretmeler meydana geliyorsa, hisselerinin hepsinin toplandığı anlamına gelir.
 • Hisseye para çıkışının olması durumunda hisse fiyatı düşük miktarda çıktıysa, hisse fiyatının değeri daha da aşağılara düşecek demektir.
 • Hisseden para çıkışının olması durumunda hisse fiyatlarında artışların görülmesi sonucunda hisse fiyatının değerinde en üst noktaya kadar artışlar görülecektir.
 • Hisseden para çıkışının olduğu durumlarda hisse fiyatında yatay seyretmeler oluyorsa, hisselerin değerlerinde düşüşler meydana gelir ve hisseler elden çıkarılır.

Verilen durumların takip edilmesi sonucunda yatırımcılar en düşük risk ile yatırımlarını yapabilme şansını elde eder. Aynı zamanda kazançlar da sağlar.

Hisse senetleri ile yatırım yapmak isteyenler sadece para giriş ve çıkış takiplerini yapmamalıdır. Bunun yanında uzman danışmanlıklar eşliğinde değerlendirilmelerin yapılması daha yararlı olacaktır. Yapılacak yatırımın sizden ne kadar alacağı ve ne kadar kar yaptıracağı konusunda da detaylı düşünmekte yarar vardır.

Para giriş ve çıkış takiplerinin yapılmasında aşağıda verilen noktalara da dikkat etmek gerekir:

 • Uzun süreli yatırım yapmak isteyenler birkaç günlük para giriş hareketliliğine bakmalıdır.
 • Kısa süreli hisse senetleri ile yatırım yapmak isteyenlerin ise birkaç günlük para çıkış hareketliliğine bakmaları gerekir. Böylece yapılacak yatırımların size ne gibi kazançlar ya da zararlar ortaya koyacağı elde edilmiş olur.

*Önemli Notlar

**Para Akışını KIRMAK
Bir pay senedi daha yüksek bir fiyattan satın alındığında (artış) olumlu para akışı kaynaklanır. Negatif para akışı, bir sonraki muamele daha düşük bir fiyattan satın alındığında (bir düşüş) meydana gelir.

Artışta gün boyunca düşüşten daha çok hisse satın alınırsa, net para akışı pozitiftir zira daha fazla yatırımcı pay için prim ödemeye istekliydi. Bir pay senedinin fiyatı yükselirken para akışı negatifse, bu, bekleyen bir fiyatın tersine döndüğünü izah edebilir. Yatırımcılar para akışını izler, bundan dolayı tecim hacmi tipik olarak öncü fiyat olarak kabul edilir ve bu da erken ticaret fırsatlarının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Para Akışı ve Para Akışı Göstergeleri
Çoğu zaman tüccarlar, para akışını alım-satım kararlarına dahil etmek istedikleri zaman Chaikin para akışı osilatörünü kullanıyor ve Marc Chaikin tarafından açılan gösterge, öteki para akışı göstergeleri gibi alış ve satış baskısı için değerler üretir, sadece bununla beraber hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD) göstergesinin yaptığı gibi momentumu belirlemek için iki üstel hareketli yaklaşık kullanır.

Tüccarlar ek olarak fiyat ve kütlesi çözümleme etmek istediklerinde sık sık para akış endeksini (MFI) kullanırlar. Bu gösterge net pozitif para akışını net olumsuz para akışına böler ve kıymeti, tüccarların aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini belirlemek için bir menkul kıymetin fiyatı ile karşılaştırabilecekleri bir çizgi olarak çizer. Eğer, gösterge 80’in üzerinde ise, fiyatlar yüksek alım olarak kabul edilir ve 20’nin altındaki bir değer aşırı satım koşullarını gösterir.

Diğer teknik göstergeler, etkinliklerini artırmak ve yanlış tecim sinyallerini azaltmak için para akışı göstergeleri ile beraber kullanılmalıdır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 8 ay önce

  […] Hisseye Para Girişi ve Çıkışı Ne Anlam İfade Eder? […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!