İkinci el araç satışında vergi dönemi! 1000’de 5 vergi

Ekonomi reform paketinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Hükümetin üzerinde çalıştığı paket ile vergi uygulamalarında köklü değişiklikler yaşanacak. Öte yandan düzenleme ile birlikte ikinci el araç satışında noter 1000’de 5 vergi alacak.

Hükümetin çalışma başlattığı ekonomi reform paketi için Hazine ve Maliye Bakanlığı kolları sıvadı. Düzenleme ile birlikte vergi kriterlerinde değişikliğe gidilecek. Çok farklı sektörlere ek vergiler getirmeyi öngören ekonomi reform paketi kısa zaman içerisinde TBMM gündemine getirilecek.

EKEONOMİ REFORM PAKETLERİNİN KRİTERLERİ!

Kamuoyuna yansıyan ekonomi reform paketinin yeni kriterleri şöyle, “ÖTV’ye tabi ürünlerin teslimi, ilk iktisabı veya ithalatı nedeniyle doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla, bu ürünleri imal eden, ithal eden veya satan mükelleflerden teminat alınacak. Teminat, yeni işe başlayanlar için bir milyon lira üzerinden uygulanacak. Faaliyeti devam edenlerde ise son bir yılda tahakkuk eden KDV ve ÖTV tutarı toplamının aylık ortalamasına kadar olacak.

PRİM, TEŞVİK, DESTEK VE İNDİRİMDEN YARARLANMA!

Prim teşviki, destek ve indirimler, yararlanılabileceği halde yararlanılmayan dönemler için geriye doğru uygulamayacak. Ayrıca, yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimler, başka bir prim teşviki, destek ve indirim ile değiştirilemeyecek.”

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINDA VERGİ ALINACAK

Kamuoyu ile paylaşılan pakete göre ikinci el araç satışına vergi getirilecek. Satılan araç için 1000’de 5 oranında vergi alınacak. Ayrıca harç, araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden alınacak.

FATURALANDIRMADA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK

Paket ile birlikte ayrıca fatura düzenlemesinde değişikliğe gidilecek. Yapılması öngörülen değişikliğe göre, ‘faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenmesine ve bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı’ hükmüne ek yapılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!